Доступність посилання

Заяви про сексуальні домагання. Етична комісія рекомендує звільнити 87-річного професора ЛНУ


Скандал у Львівському університеті імені Івана Франка спричинений зверненнями випускниць про сексуальні домагання
Скандал у Львівському університеті імені Івана Франка спричинений зверненнями випускниць про сексуальні домагання

ЛЬВІВ – 3 березня комісія з питань етики та професійної діяльності Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка рекомендувала звільнити з посади професора кафедри зарубіжної преси факультету журналістики 87-річного Йосипа Лося.

Десятки випускниць факультету журналістики, а також одна працівниця звинувачують професора в сексуальних домаганнях. Вони заявляють, що це відбувалося 10-20 років тому.

Опублікувати власні дописи про Йосипа Лося, кажуть, вирішили після зізнання студентів і випускників Київського національного університету імені Карпенка-Карого, акторів театрів, які заявили про сексуальні домагання і надсилання непристойних повідомлень від викладачів чи керівників установ.

Жодних заяв у поліцію від випускниць і випускників факультету журналістики не надходило – про це Радіо Свобода повідомили в Головному управлінні Нацполіції Львівської області. Однак з таким зверненням до поліції звернувся представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Львівській області.

3 березня комісія з питань етики та професійної діяльності Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка зібралась удруге. І на засідання вже запросили журналістку Катерину Родак, яка першою заявила про домагання на факультеті журналістики у 2013-2014 роках. Коли їй було 19 років, як пише Катерина Родак, викладач кафедри зарубіжної преси Йосип Лось закрився з нею у своєму кабінеті під час складання заліку і говорив неприпустимі речі, гладив руку, говорив, що не можна носити джинси з оголеними колінами, тому що їй не пасує, до того ж, його це збуджує і відволікає.

Катерина Родак розповіла цю історію під час засідання комісії і вимагала звільнення професора з університету.

Мабуть, було страшно, що нам не повірять
Катерина Родак

«Від мого випадку минуло більше 10 років. Подавати заяву в поліцію за строком вже немає сенсу, бо це ні до чого не призведе. Коли я вчилась, то ми нічого не робили, не обговорювали. Мабуть, було страшно, що нам не повірять, бо авторитет професора тиснув, бо він все робив наодинці, без свідків, у замкненому кабінеті. Це його слово – людини, яка майже 50 років працює, проти мого 1– 9-річної другокурсниці, мені б не вдалося тоді протистояти. Але цей випадок сидів у мені. Ми обговорювали поведінку Йосипа Лося в колі журналістів. І я знала, що не одна така. Але не наважувалась бути першою, яка з цим публічно вийде, поки не сталася історія з театральними колективами. Я дуже добре розуміла акторів, чому вони мовчали так довго. Мене дуже сильно надихнули ці дівчата і хлопці не боятися, що може бути підтримка. Коли я написала, це виявилось дуже сильною терапевтичною штукою», – каже Радіо Свобода Катерина Родак.

Катерина Родак зачитує звернення випускників факультету, які звинувачують Йосипа Лося у домаганнях
Катерина Родак зачитує звернення випускників факультету, які звинувачують Йосипа Лося у домаганнях

А от випускниця факультету журналістики Ольга Зеліско написала про те, що «професор Лось ліз цілуватись на іспиті, який він приймав наодинці в своєму кабінеті. Іншого разу переконував, що я особлива, що скорпіони і риби добре паруються. Добре, що подруги стояли під дверима, бо знали його, постукали і забрали мене від нього. Це був 2-й курс».

І каже, що у 2007-2009 роках студентки таки звернулись зі скаргою на дії викладача до деканату.

Хтось ходив у деканат, тоді йому заборонили наодинці приймати заліки, іспити
Ольга Зеліско

«Мої однокурсниці скаржились на нього, хтось ходив у деканат, тоді йому заборонили наодинці приймати заліки, іспити, мав бути поруч хтось із викладачів. Ходили слухи, що з Лосем провели поважну роботу і дали втик, насварили. Ми говорили про його поведінку між собою. Я попередила свою подругу, щоб вона не ходила складати іспити до Лося і її друзі чекали під дверима, щоб у разі чого зайти в кабінет. Я боялась скандалу, що мене засудять, почнуться розбірки, і це погано для мене скінчиться. Якби Катя Родак не написала першою, я б про це не говорила», – розповіла Ольга Зеліско Радіо Свобода.

У 2015 році, як свідчить одна з випускниць, студентки факультету журналістики звертались до Міністерства освіти зі скаргами на дії професора Лося, але жодної реакції на це не було. Тоді ректором був Володимир Мельник, який досі керує цим університетом.

Виконувач обов’язків факультету журналістики Мар’ян Лозинський, який був з 2004 до 2014 років проректором з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка зазначає, що жодних скарг від студентів щодо неприпустимої поведінки професора Йосипа Лося не надходило у ректорат.

Львівський національний університет імені Івана Франка
Львівський національний університет імені Івана Франка

Правова кваліфікація

Катерина Родак і представник уповноваженого з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний передали комісії з питань етики Вченої ради університету десятки неанонімних звернень випускниць факультету журналістики, де вони звинувачують професора Йосипа Лося у сексуальних домаганнях.

«Від Офісу омбудсмена 26 лютого цього року я скерував офіційний лист на ім’я начальника поліції у Львівській області з проханням перевірити викладені колишніми студентами факультету скарги. На нашу думку, це підпадає під кілька статей Кримінального кодексу, зокрема 154, декілька статей Кодексу про адмінпорушення. Сподіваємось на відкриття кримінального провадження», – каже Тарас Подвірний.

Тарас Подвірний
Тарас Подвірний

Однак випускники факультету журналістики говорять про події 10-20-річної давнини. А є терміни давності в кримінальному праві: 3 місяці для адмінпорушення і 5 років для кримінального, у цьому випадку мова про харасмент (це форма дискримінації, яка проявляється в настирливій фізичній чи словесній поведінці і призводить до приниження людини та порушення її приватних кордонів).

Професор Львівського університету імені Франка Йосип Лось
Професор Львівського університету імені Франка Йосип Лось

Адвокат Олег Мицик пояснює правову кваліфікацію дій осіб, які вчинили сексуальне домагання:

  • «20 червня 2022 року Верховною Радою України було ухвалено закон «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами». Відповідно до положень зазначеного закону, Україна взяла на себе низку зобов’язань щодо приведення своїх нормативно-правових актів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі тощо у відповідність до ратифікованих положень Конвенції, в тому числі щодо належного розслідування фактів насильства, притягнення кривдників до передбаченої законом відповідальності та зміни їхньої поведінки.
  • 22 травня 2024 року Кодекс України про адміністративні правопорушення було доповнено статтею 173-7, відповідно до якої сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій, тягне за собою накладення штрафу від 80 до 160 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1360 гривень до 2720 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку.

Якщо ж таке порушення вчинене щодо особи, яка перебуває у матеріальній, службовій чи іншій залежності від правопорушника, то це тягне за собою накладення штрафу від 160 до 280 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 2720 грн. до 4760 грн.) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

  • За незаконні дії, які описували студенти, працівники театру, випускники факультету журналістики, для кривдників може настати також і кримінальна відповідальність, зокрема, за статтею 153 КК України (сексуальне насильство) або статтею 154 КК України (примушування до вступу в статевий зв’язок).

Судова практика в цій категорії справ є різною: в Реєстрі за період 2020-2025 років наявні лише 5 вироків за статтею 154 КК України і орієнтовно 180 вироків за статтею 153 КК України».

«Говорячи про перспективи таких справ, скажу одне: «тяжко»... Але кожен громадянин не повинен говорити лише про гарантований результат, а доводити своє право на недоторканність, справедливість, в тому числі шляхом «тренування» поліції вчинити весь алгоритм дій по КПК України», – зазначає Олег Мицик.

Дзвонять жінки і чоловіки

На гарячу лінію громадської організації «Ла Страда-Україна» – національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації – були звернення як жінок, так і чоловіка зрілого віку, які повідомили, що зазнали сексуальних домагань від професора факультету журналістики. Про це Радіо Свобода розповіла психологиня громадської організації «Ла Страда» Неля Тройчук.

За її словами, сексуальні домагання у навчальних закладах пов’язані найчастіше з викладачами чи іншими впливовими особами, які використовують своє становище для маніпуляції студентами. Це явище в Україні є системним і жертви бояться говорити про те, що зазнали сексуального домагання.

Якщо історія стає публічною, зрозуміло, що у кривдника менше шансів лишитись безкарним
Неля Тройчук

«Бояться, бо може бути страх щодо репресій, студенти побоюються негативних наслідків від викладачів чи адміністрації. Студенти прийшли за професією, яка для них є майбутнім. Це може бути сором чи відчуття провини, людина починає сумніватись у тому, чи правильно зрозуміла ситуацію. А третє – це недовіра до системи. Багато хто вважає: якщо заявлять, то нічого не змінить. Якщо історія стає публічною, зрозуміло, що у кривдника менше шансів лишитись безкарним. Розголос є елементом захисту. Але є й інший бік медалі, може бути і суспільний осуд, базований на гендерних стереотипах. Суспільний осуд має значний вплив теж. Потерпіла може зіштовхнутися з вторинною травматизацією через нападки з боку оточення. Їй казатимуть, чого ж ти так вдягаєшся в університет, сидів і бачив дії, чому не кликав по допомогу», – каже Неля Тройчук.

Психологиня описала стан людини, яка зазнала сексуальних домагань: спершу переживає шок, потім страх ухвалити рішення заявляти про це чи ні, а наступне – відчуття безсилля і навіть сорому. Деякі потерпілі намагаються відсторонитися від того, що трапилося, не думати про те, що сталося. Через це люди не можуть швидко реагувати і одразу заявляти про злочин.

Рекомендації фахівців

Як зрозуміти батькам, що їхня донька чи син, вже повнолітні, зазнали сексуального домагання? Неля Тройчук радить звертати увагу на поведінку.

Якщо ваше серце щось вам підказує, що щось не так, не ігноруйте
Неля Тройчук

«Можливо, змінився настрій і з’явилась дратівливість, можливо, є бажання часто приймати душ, є закритість. Якщо ваше серце щось вам підказує, що щось не так, не ігноруйте. Перше завдання – це сформувати довіру, щоб дати можливість дитині розкритись. Дитина може і не довіряти батькам випадки про сексуальне домагання. Варто створити максимально психологічну безпеку у спілкуванні з дитиною, щоб не засуджувати її через те, що чуємо, не реагувати емоційно, а вислухати спокійно і підтримати. Якщо було сексуальне домагання, насильство, що слід зважати, що ваші щирі дотики і обійми можуть теж травмувати дитину. Перш ніж обійняти, треба запитати, чи можна. Коли буде вся інформація, то вже тоді можна ухвалювати рішення про написання заяви», – говорить психологиня.

Окрім пояснень потерпілого, також мають бути ще й інші докази
Олег Мицик

Адвокат Олег Мицик рекомендує студентам чи працівникам, якщо їх попереджали про аморальну поведінку викладача чи керівника або ж вони мають певні побоювання, що особа в подальшому може вчиняти щодо них сексуальне домагання, старатися не залишатись з такою людиною наодинці. Якщо ж усе ж залишились сам на сам з можливим кривдником, то намагатися зафіксувати цю зустріч, тобто вислови та дії цієї особи, на диктофон.

«Як вбачається з судової практики, навіть для притягнення такої особи до адміністративної відповідальності (не говорячи і про кримінальну відповідальність), окрім пояснень потерпілого, також мають бути ще й інші докази», – наголосив Олег Мицик.

Що далі?

Комісія з питань етики та професійної діяльності Вченої ради Львівського національного університету Івана Франка ухвалила рішення «рекомендувати виконувачу обов’язки ректора університету Володимирові Мельнику звільнити Йосипа Лося з посади професора кафедри зарубіжної преси за вчинення ним аморального проступку, несумісного з продовженням цієї роботи (стаття 41, пункт 3 Кодексу законів про працю України).

«Будь-яке звільнення з ініціативи роботодавця звільнений працівник, якщо вважає, що воно незаконне, має право оскаржувати у суді», – каже член комісії з питань етики та професійної діяльності університету Пилип Пилипенко.

За попередньою інформацією, виконувач обов’язків ректора Володимир Мельник таки звільнить з посади професора. Однак чи оскаржить це рішення Йосип Лось у суді – невідомо. Він не прийшов на засідання комісії 3 березня, лише повідомив, що звернувся до послуг адвоката і має намір відстоювати честь і гідність у суді, позиватиметься з тих, хто звинуватив його у домаганні.

Радіо Свобода телефонувало до професора Йосипа Лося, але він не відповів на дзвінки. Раніше, під час першого засідання етичної комісії, яке відбулось 27 лютого, Йосип Лось відкинув звинувачення і заявив, що справою займаються його юристи.

На факультеті журналістики Львівського університету навчається 1200 студентів на різних формах. Працюють 90 викладачів на різних контрактах, з них четверо – у віці плюс-мінус 80 років.

Останніми роками дедалі частіше випускники різних вишів заявляють про домагання з боку викладачів.

  • У 2021 році викладача Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого, актора Володимира Талашка колишні студенти звинуватили у сексуальних домаганнях. Актор звільнився за власним бажанням у зв’язку зi станом здоров’я i переходом на пенсiю за віком.
  • Викладача Київського національного університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса відсторонили від роботи в навчальному закладі після того, як одна зі студенток звинуватила його у сексуальних домаганнях і надсиланні непристойних повідомлень. Зізнання дівчини спричинили ланцюгову реакцію – посипалися дописи від інших студентів і випускників навчального закладу.
  • Студентське самоврядування має намір подати звернення щодо перевірки дій ще одного викладача Львівського університету імені Івана Франка.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG