Ймовірного вбивцю генерала Кирилова затримали – звітують спецслужби Росії. Нині , як заявили російські силовики, головний підозрюваний у справі про смерть начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ – громадянин Узбекистану. Радіо Свободи зібрало реакції в українських медіа на цю подію. А також розпитало експертів про «ймовірний український слід», про який так багато писали в медіа ще 17 грудня.
За інформацією ФСБ, в результаті оперативних-розшукових заходів правоохоронці і спецслужби Росії затримали громадянина Узбекистану. З відкритих джерел про нього відомо тільки вік – затриманий 1995 року народження.
За офіційною версією російських силовиків, саме він ніби-то і підірвав саморобний пристрій біля дому Кирилова, на Рязанскому проспекті в Москві. Це і спричинило смерть генерада Ігоря Кирилова і його помічника Іллі Полікарпова. ФСБ також повідомили, що той, кого вони називають «виконавцем теракту» повідомив на допиті, що його буцімто «завербували українські спецслужби».
«За їхнім завданням він прибув в Москву та отримав саморобний вибуховий пристір значної потужності. Розмістив його на самокаті, який припаркував біля під’їзду Кирилова», – йдеться в офіційній заяві. Окрім того, в ній описується і спосіб підготовки до ліквідації: силовики стверджують, що для спостереження затриманий використовував орендований автомобіль, який нібито обладнав камерою із доступом до мережі.
«Зйомка транслювалась в режимі онлайн в місто Дніпро», – стверджують російські силовики. Бо за їхньою версією організатори вбивства генерала армії РФ були саме з цього міста.
«Після отримання відеосигналу про вихід офіцерів із під'їзду пристрій було дистанційно приведено у дію», – пишуть в офіційному повідомленні.
Чому узбек і що інкримінують?
Проти громадянина Узбекистана, імені якого не повідомляють, порушено кримінальну справи за частиною 2 статті 205 (терористичний акт), частиною 2 статті 105 (вбивство), частиною 1 статті 222.1 (незаконне зберігання вибухового пристрою), частиною 3 статті 223.1 (незаконне виготовлення вибухового пристрою) КК РФ. За сукупністю затриманому загрожує довічне ув’язнення.
Служба Безпеки України поки не коментує заяв ФСБ.
Але Віктор Ягун, генерал-майор запасу Служби безпеки України, колишній заступник голови СБУ, називає затримання громадянина саме Узбекистану «специфікою роботи російських спецслужб».
Що значить «український слід»? Ну, знаєте, ми ж не залишили там якусь «візитку Яроша»Віктор Ягун
«У Москві ситуація така, що обслуговуванням тих чи інших районів проживання, в тому числі таких генералів, ведеться вихідцями з Середньої Азії. Немає двірника росіянина, розумієте? Вони зразу бачать себе в офісі за комп'ютером. І тому, коли починається якесь розслідування, зразу дивляться, хто мав доступ, чи засвітився на камери… Хто? Ну, або якийсь кур’єр, рознощик піци, або хтось подібний, хто мав доступ до закритої території», – сказав генерал Ягун у коментарі Радіо Свободи.
Щодо пошуку «українського сліду», яке від учора ведуть російські медіа і офіційної заяви ФСБ, Ягун коментує так:
«Що значить «український слід»? Ну, знаєте, ми ж не залишили там якусь «візитку Яроша». Знаєте, коли я чую про візитку, книжки з українською символікою і Тараса Шевченка, то я – зразу розумію, що це слід ФСБ».
Хоч генерал СБУ і додає, що вважає Кирилова «законною ціллю для Сил оборони».
«Ті, хто носять погони і перебувають на військовій службі, або на державній службі – виконують вказівки путінського режиму, які призводять до тих наслідків, які ми бачимо на фронті. В нас війна і нам просто не до сентиментів», – наголошує колишній заступник голови СБУ.
На противагу російській версії, Ягун висуває свою. Він припускає. що ліквідувати начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ могли і самі росіяни. Цю версію Віктор Ягун аргументує так:
«Це людина, яка брала на себе відповідальність у проголошенні деяких наративів інформаційної війни: про «бойових комарів», «брудну бомбу», можливий підрив Курської атомної… А коли з'ясовується, що він, можливо, причетний до якихось корупційних дій? Тут його або затримувати і таким чином робити з нього злочинця, і тоді всі його висловлювання будуть розглядатися через призму того, що він злочинець. Значить стануть сумнівні. Або можна зробити з нього героя, знищеного українською стороною»
Подоляк називає російські версії анекдотичними
Протягом двох днів після інциденту від української влади не було офіційних заяв щодо підриву Ігоря Кирилова у Москві.
Лише з'явився коментар Михайла Подоляка, радника голови Офісу президента України. Він запропонував «насолоджуватись анекдотичними версіями» російської сторони, бо це на думку радника ОП «дискредитує юридичну і правову систему Росії».
«Україна воліє працювати в юридичній площині. Документувати злочини, відкривати кримінальні справи, долучати до (ред. цієї роботи) наших партнерів. Було би непогано, аби вдавалось добиватись мір стосовно цих людей, або хоча би внесення їх в санкційні списки», – сказав Подоляк.
Він наголосив, що Україна не використовує терористичні формати, бо всі її головні події на полі бою повномасштабної війни, яку розв'язала Росія проти України.
Іронічна реакція
В публічному просторі прокоментував смерть Кирилова також Вадим Міський, секретар наглядової ради правління Національного суспільного мовника України. Він назвав факт вбивства генерала важливою новиною «не тільки з тільки з точки зору відповідальності за використання проти України хімічної зброї, а іще й з огляду на його роль в інформаційній війні».
Один з найепічніших брифінгів Кирилова відбувся у жовтні 2022 року. Кирилов тоді показав слайди, які мали довести, що Україна начебто працює над створенням «брудної бомби»Вадим Міський
«Один з найепічніших брифінгів Кирилова відбувся у жовтні 2022 року. Кирилов тоді показав слайди, які мали довести, що Україна начебто працює над створенням «брудної бомби». Однак це було повне фіаско: фактчекери Bellingcat встановили, що «фотодокази», які він використав, виявилися кадрами з радіоактивних досліджень, проведених у Словенії в 2010 році, і не мали жодного стосунку до України», – написав Міський у пості на своїй сторінці в Фейсбуці.
Окрім того, Міський назвав виступи Кирилова «маячнею», яку неодноразово спростовували в Радбезі ООН, Пентагоні, Держдепі США, Євросоюзі та в Україні.
Соцмережі теж активно реагували на загибель російського очільника хімічних війск. Щоправда, в основному, мемами.
Але жарти з цієї теми постив і народний депутат Володимир В'ятрович, чи український політичний і соціальний експерт Валерій Пекар, очевидно, аналізувати це як публічну позицію – важко.
У США заперечують, Медведєв погрожує
Сполучені Штати Америки офіційно заперечують свою причетність до вбивства Ігоря Кирилова в Москві. Про це на брифінгу заявив спікер Державного Департаменту США Метью Міллер.
«Сполучені Штати Америки не знали про це заздалегідь і не були причетні», – відповів чиновник на питання від преси. Однак, Метью Міллер нагадав, що Кирилов був причетний до багатьох воєнних злочинів Росії проти України:
«США раніше публічно оцінювали, що російські військові під його керівництвом використовували речовини та порушували Конвенцію про заборону хімічної зброї»
Зробив заяву для преси заяву для преси і речник Пентагону Патрік Райдер. Його коментар полягав лише в тому, що українська сторона не попереджала партнерів про підготовку і проведення операції проти Кирилова.
Дмитро Медведєв, колишній президент РФ і нинішній заступник голови ради безпеки РФ теж уже встиг виступити з заявою. Він звинуватив НАТО та офіційних осіб з країн-союзників України у тому, що вони є учасниками конфлікту. І додав, що це теж робить їх «законними військовими цілями». Він написав пост в своєму Телеграм-каналі каналі у відповідь на статтю в Таймс про вбивство Кирилова, яка, вочевидь, йому не сподобалась.
Психологічна місія?
Юрій Федоров, аналітик з безпеки в коментарі для російської редакції Радіо Свободи, припускає, що вбивство Кирилова може бути пов’язаним зі смертю заступника директора військового конструкторського бюро «Марс» Михайла Шацького.
«Раніше з'явилася новина про спробу закласти бомбу в автомобіль ще одного високопоставленого російського генерала Андрія Картаполова. У всіх цих випадках була велика ймовірність причетності українських спецслужб», – каже Федоров.
Він же додає, що «це повинно змусити їх нервувати військових і, можливо, може похитнути їхню лояльність до режиму Путіна».
Федоров також вважає, шо ці ліквідації можуть нести психологічний і політичний ефект, але « не зможуть серйозно перешкодити військовим зусиллям Росії, адже такі люди, як генерал Кирилов, не є незамінними фігурами».
Хто такий генерал Кирилов?
Генералу Ігорю Кирилову було 54 роки. Він обіймав посаду начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Росії із травня 2017 року.
Державні ЗМІ писали, що Кирилов брав участь у створенні та постановці на озброєння російської вогнеметної системи ТОС-2 «Тосочка», здатної застосовувати, зокрема, термобаричні боєприпаси.
У травні 2022 року державне агентство ТАРС повідомило, що системи ТОС-2 використовуються у війні проти України та застосовувалися на харківському напрямку.
Кирилов також виступав зі звинуваченнями на адресу сирійської опозиції та країн Заходу у фабрикації доказів застосування військами Башара Асада хімічної зброї під час війни в Сирії, а також підтримував наратив про так звані біолабораторії, які, як стверджує російська влада, були створені США нібито для дослідів із розробки біологічної зброї.
Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова написала в телеграмі, що Кирилов багато років «системно викривав злочини англосаксів», у тому числі й «провокації у Солсбері та Еймсбері». Так вона назвала отруєння Сергія Скрипаля та його доньки Юлії речовиною нервово-паралітичної дії. Велика Британія та міжнародні розслідувачі звинуватили у причетності до отруєння агентів російських спецслужб.
Радіо Свобода публікувало розслідування про нові лабораторій у Підмосков'ї, де, як вважають західні ЗМІ, Росія може створювати новітню біологічну зброю. Наприкінці січня 2024 року, як з'ясувало Радіо Свобода, на будівельному майданчику у 48-му ЦНДІ побував Сергій Шойгу, на той момент – міністр оборони РФ. Екскурсію по «науково-дослідному кластеру» міністру провів особисто голова військ РХБЗ Ігор Кирилов.
- 16 грудня Служба безпеки України заочно висунула підозри генералу Кирилову у скоєнні воєнних злочинів. За даними СБУ, він був відповідальним за застосування хімічної зброї проти українських військовослужбовців. Зокрема, за його наказом з початку повномасштабної війни зафіксовано близько п'яти тисяч випадків використання Росією хімічних боєприпасів, у тому числі бойових гранат «К-1».
- Використання хімічної зброї заборонене Конвенцією 1993 року про заборону розробки, виробництва, застосування хімічної зброї.
Форум