Доступність посилання

ТОП новини

Юрій Бойко почав передвиборну агітацію у TikTok? Пояснюємо, що відбувається


Юрій Бойко у TikTik критикує декомунізацію, розповідає про «утиски російськомовних» та висловлюється проти заборони УПЦ (МП). Що це означає?
Юрій Бойко у TikTik критикує декомунізацію, розповідає про «утиски російськомовних» та висловлюється проти заборони УПЦ (МП). Що це означає?

Короткі відео російською мовою на типові для представників забороненої тепер партії ОПЗЖ теми: російська мова, УПЦ (МП) та засудження декомунізації – так виглядає акаунт у TikTok чинного народного депутата Юрія Бойка, колишнього члена Партії регіонів та «Опозиційного блоку». Такі ж його публікації у Телеграмі та YouTube. 15 грудня увечері колишній співголова ОПЗЖ опублікував нове відео у соцмережі TikTok, де засудив декомунізацію та сказав, що певні «радикали» «забороняють розмовляти рідною мовою» і назвав все це «насиллям».

Це викликало вибух у соціальних мережах. А депутати з інших фракцій, експерти та громадські діячі назвали це початком підготовки до виборів та підіграванням російській пропаганді. Вони не приховували обурення, що Юрій Бойко, з його відверто проросійськими поглядами, і досі народний депутат України.

Чи буде відповідальність за такі заяви для Бойка? Та чи справді це варто розглядати, як початок політичної боротьби за владу?

Як так сталося, що депутати забороненої ОПЗЖ на третій рік повномасштабного вторгнення і далі є членами парламенту та чи справді Юрій Бойко готує свій електорат до виборів такими відео – з’ясовуємо і пояснюємо далі?

Підготовка до виборів чи підтримка російської пропаганди?

У акаунті Юрія Бойка у TikTok, станом на 16 грудня 2024 року всього 14 відео. Усі вони російською мовою, та і загалом – тема мови є однією з головних у його відеозверненнях. Юрій Бойко, у одному з таких роликів маніпулює тим, що військові на фронті розмовляють російською, і у цьому контексті додає, що взагалі-то кожен має право говорити мовою, якою хоче:

«… у нас половина військових на фронті російськомовні. І там на мову не звертають увагу. Російською ти розмовляєш чи українською, вони воюють за свободу України і мають повне право говорити так, як вони хочуть. Власне, як і усі люди у нашій країні, це є такий пункт Конституції, котрий не дозволяє утискати людину за її мову», – сказав у одному зі своїх відео Юрій Бойко.

Заяви Бойка повністю повторюють ворожу пропаганду
Роман Костенко

Теза про те, що в Україні нібито утискають російськомовних не раз звучала з уст очільника Росії Володимира Путіна, ще з 2014 року, коли той виправдовував напад на Україну. Та і інші російські та проросійські політики чи експерти часто використовують цю тезу.

«Ну як вам рішення «ефективних менеджерів» залишити ОПЗЖ у Раді з перших днів війни? Доуправлялися до того, що тепер новина номер один – це заяви Бойка, які повністю повторюють ворожу пропаганду», – написав народний депутат фракції «Голос» Роман Костенко.

Роман Костенко – депутат фракції «Голос»
Роман Костенко – депутат фракції «Голос»

А вже у іншому відео Юрія Бойко, котре подивилися понад 200 тисяч разів, він сказав, що існують певні «радикали», які «почали зносити пам'ятники по країні, перейменовувати міста, забороняти людям розмовляти рідною мовою, забороняти ходити до тієї церкви, до якої вони хочуть ходити».

Хочу нагадати Бойку, що єдині, хто здійснює насильство над українцями – це росіяни
Андрій Коваленко

Йдеться про декомунізацію, котра триває в Україні, про заборону УПЦ (МП) та запровадження закону про мову, котрий, зокрема зобов'язує обслуговувати людей в Україні державною мовою, та регулює виступи держслужбовців саме українською.

«Доволі дивно чути від Юрія Бойка у 2024 році слова про «радикалів» якісь «мовні заборони», тези про церкву, які поширюють зазвичай росіяни та про насильство над людьми, без згадки Росії. Хочу нагадати Бойку, що єдині, хто здійснює насильство над українцями – це росіяни», – написав керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко.

Свої відео Бойко почав публікували 27 листопада цього року, до цього він не з’являвся у цій соцмережі. Також за даними видання «Детектор Медіа» з жовтня цього року колишні члени забороненої ОПЗЖ почали з’являтися у відео нового каналу пропагандистки Лани Шевчук – колишньої ведучої забороненого каналу NewsOne, забороненого «Нашого» та YouTube-каналу, який теж нещодавно заблокували за російську пропаганду.

Юрій Бойко також активно публікує російськомовні відео на своєму YouTube та телеграм-каналах. У телеграмі він має майже 700 підписників, а останні опубліковані у YouTube відео переглядають в середньому по 50 тисяч разів.

Денис Маслов – народний депутат фракції «Слуга народу»
Денис Маслов – народний депутат фракції «Слуга народу»

«Деякі колеги по парламенту, представники різних політичних сил, чомусь вирішили, що у нас почався виборчий процес, у нас там ще бої йдуть, там ворог насувається, а вони вже стартували виборчу кампанію», – прокоментував Радіо Свобода діяльність Юрія Бойка у публічному просторі народний депутат фракції «Слуга народу» Денис Маслов.

«Чому Бойко досі у парламенті, а не за ґратами?»: одне з найпопулярніших запитань у соцмережах, в контексті його нових відео

«Офіційний кандидат у президенти України Юрій Бойко вирушив на «переговори з економічних питань» до Москви. У компанії лідера політсили, яка висунула його кандидатом – Віктора Медведчука», – писали після візиту Юрія Бойка у 2019 році до Москви, рух «Чесно».

Після вторгнення Росії на сході України у 2014 році, партія ОПЗЖ, як і її лідер Юрій Бойко, не приховували свою прихильність до Росії. І водночас продовжували бути популярними в Україні і працювати у парламенті.

У 2022 році Перед вторгненням, чи одразу після, деякі члени фракції та партії втекли з України. Як от Ілля Кива, Вадим Рабінович, Наталія Королевська та інші.

А сама партія «Опозиційна платформа За життя» (ОПЗЖ), через проросійську риторику потрапила в Україні під офіційну заборону і тепер не може існувати під цим політичним брендом.

Два роки тому ми зареєстрували законопроєкт про позбавлення мандатів депутатів заборонених партій
Ірина Геращенко

Нині це депутатські групи «Платформа за життя та мир» та «Відновлення України», котрі складаються з колишніх членів забороненої ОПЗЖ. Голова першої групи Юрій Бойко, другої – інший колишній член ОПЗЖ Ігор Абрамович. Таким чином, вийшло так, що проросійську партію заборонили, однак депутати працюють з тією ж ідеологією, що й раніше та мають право голосу у парламенті. І транслюють тези, на кшталт тих, котрі публікує у відео Юрій Бойко.

Владі невигідно зараз позбуватися депутатів колишньої ОПЗЖ у парламенті, вважає нардепка фракції «Європейська солідарність», Ірина Геращенко. За її словами, «слуги народу» не голосують за їхнє виключення з Ради, бо потребують додаткових голосів на підтримку їхніх ініціатив.

«Два роки тому ми зареєстрували законопроєкт про позбавлення мандатів депутатів заборонених партій – в ВР і місцевих радах. Хто ж не ставить його на розгляд зали? Слуги і Банкова. Які публічно називали рускоміровцев своїми надійними партнерами», – написала народна депутатка Ірина Геращенко.

Ірина Геращенко – народна депутатка фракції «Європейська солідарність»
Ірина Геращенко – народна депутатка фракції «Європейська солідарність»

Депутат фракції «Голос» Роман Костенко також вважає, що присутність колишніх членів забороненої ОПЗЖ у Раді – рішення влади і засуджує його.

«Варто нарешті перестати ставити на голосування законопроєкти, для підтримки яких потрібно звертатися за допомогою до тих, хто підтримує ворога», – написав Роман Костенко.

На такі закиди депутатка фракції «Слуга народу» Марина Бардіна відповіла у коментарі Радіо Свобода, що кожна фракція може голосувати так, як вважає за потрібне. Вона не пов’язує голосування колишніх депутатів забороненої ОПЗЖ за провладні ініціативи із тим, що вони досі залишаються народними депутатами.

«Інші групи і фракції парламенту можуть голосувати спільно з нами, бо у нас все таки більшість депутатів і ми визначаємо кістяк різних політик, як вони реалізуються», – сказала Марина Бардіна.

Марина Бардіна – народна депутатка фракції «Слуга народу»
Марина Бардіна – народна депутатка фракції «Слуга народу»
Думаю, що ми на погоджувальній Раді парламенту це теж будемо розглядати
Олена Кондратюк

Загалом діяльність депутатів колишньої ОПЗЖ, їхню риторику та дії має оцінювати Служба безпеки України, оскільки йдеться про ймовірну діяльність на користь ворога, під час війни. Однак заяв, чи інформації про розслідування чи відкриті кримінальні провадження стосовно, до прикладу, Юрія Бойка, станом на зараз немає.

Заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк заявила, що парламент може на погоджувальній раді розглянути заяви голови депутатської групи «Платформа за життя і мир» Юрія Бойка, які повторюють російську пропаганду.

«Думаю, що ми на погоджувальній Раді парламенту це теж будемо розглядати – перше. А друге – звісно, кожен із нас як громадянин дасть цьому оцінку», – сказала Кондратюк.

Олена Кондратюк – віцеспікерка парламенту
Олена Кондратюк – віцеспікерка парламенту

Відповідаючи на запитання про те, що в цьому випадку може зробити парламент, вона закликала дочекатися рішення.

«Побачимо, що в цьому випадку може зробити парламент. Найгірше, що може бути, коли Росія використовує теж це питання. Безлад у країні, який може з’явитися в парламенті, – тільки на руку Росії», – сказала віцеспікерка.

Реакції колег-депутатів та керівництва ВРУ

Про нові відео роботи Юрія Бойка у TikTok написав у Facebook голова парламент Руслан Стефанчук.

«Не можна говорити про заборону ходити в церкву, не згадуючи про знищені рашистами понад 500 храмів різних конфесій.

Не можна говорити про заборону ходити в церкву, не згадуючи про знищені рашистами понад 500 храмів різних конфесій
Руслан Стефанчук

Не можна говорити про наругу над памʼятниками, не згадуючи прострілену російськими мародерами голову памʼятника Шевченка у Бородянці.

Ну і взагалі, не можна говорити про будь-яке насильство над людьми, не згадуючи путіна – єдиного, хто винен у всьому цьому», – так голова Верховної ради Руслан Стефанчук відреагував у Facebook на заяви Юрія Бойка.

Депутатка опозиційної фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко написала, що на її думку парламент має переглянути свою позицію стосовно членів забороненої партії і вона наполягатиме на цьому.

«Наступного пленарного тижня будемо наполягати на розгляді питання з забороненими партіями. Досить загравати з пʼятою колоною, яка нахабно піднімає голову. Й мова не лише про ТікТок», – написала Геращенко.

Роман Костенко, народний депутат фракції «Голос» розцінив ймовірну відсутність миттєвої реакції на тези, що транслює Юрій Бойко, як знецінення роботи військових за всі три роки повномасштабного вторгнення.

«Якщо миттєвої реакції не буде, це означатиме повне знецінення зусиль тих, хто втримав країну ціною найдорожчого – життя, і вдарить по моральному духу тих, хто зараз прикладає надзусилля для її збереження», – написав нардеп Роман Костенко.

Такі дії варто розглядати перш за все з точки зору наявності чи відсутності складу злочину, і якщо він є – людина має бути притягнута до відповідальності, а якщо ні – щонайменше таку риторику мають оцінити виборці, вважає депутат фракції «Слуга народу».

«Якщо хтось намагається захищати РФ, то я не розумію, як вони будуть дивитися в очі людям, родичі яких загинули, діти яких під обстрілами зростають. Це наші люди їм мають дати оцінку», – сказав депутат фракції «Слуга народу» Денис Маслов.

Реакція Юрія Бойка на таку «популярність» та осуд колег-депутатів і експертного середовища

Радіо Свобода спілкувалися із помічником Юрія Бойка та надіслали йому наступні питання:

  • чи є такі публікації та посилання медійної присутності Юрія Бойка у соцмережах, зокрема, його проявом підготовки до майбутніх президентських виборів?
  • чи не вважає він такі тези підіграванням російській пропаганді?
  • чи справді колишні депутати забороненої ОПЗЖ голосують за рішення вигідні владі, в обмін на подальше депутатство?

Редакції пообіцяли передати ці питання Юрію Бойко. Однак на момент публікації матеріалу відповіді від ще не отримали.

Радіо Свобода опублікує коментарі Юрія Бойка, як тільки вони надійдуть.

ДОПОВНЕННЯ

17 грудня 2024 року, на наступний день після публікації тексту, до редакції Радіо Свобода надійшла письмова відповідь на запитання Радіо Свобода від народного депутата України Юрія Бойка.

Наводимо її дослівно разом із запитаннями:

– Чому почали записувати ці відео: це підготовка до виборів, чи є інші причини?

Я постійно знаходжусь в українському інформаційному просторі з початку російського вторгнення в Україну. Практично кожного дня я записую відео з актуальної проблематики. Роблю це з 24 лютого 2022 року, та розміщую його на платформі Ютуб. Нажаль, я не маю можливості доносити свою позицію на Єдиному марафоні, оскільки мене не запрошують на ефіри. Тому розміщення відео на платформі Тік Ток стало не більше ніж одним з напрямків комунікаційної стратегії нашої політичної сили. Резонанс, що ми спостерігаємо, свідчить про те, що ми прийняли вірне рішення.

– Деякі народні депутати називають ці відео – підігріванням російській пропаганді

Мати власну думку право кожної людини. Колег також. Я не змінював свою позицію щодо історичного надбання України і це не має ніякого відношення до Росії та її наративів. Боротьба з минулим безглузда та марна справа. Особливо під час війни, коли агресор нищить наші пам'ятники, займатись такою ж справою розділяти суспільство та працювати на користь ворога.

Минуле потрібно прийняти, переосмислити та рухатися вперед, врахувавши помилки минулого. Вони є у кожної людини, і у кожної країни. А от якщо викреслити минуле, тоді ми будемо приречені на повторення цих помилок у майбутньому.

Чи справді Юрій Бойко та його однопартійці співпрацюють із фракцією влади в обмін на те, що колеги не голосують за виключення колишніх членів ОПЗЖ з парламенту?

Я заявив ще у лютому 2022 року, що ті депутати ОПЗЖ, які лишились вірними Україні та не зрадили її в умовах російської агресії, ми будемо підтримувати владу та її рішення. Якщо ви пригадаєте, ми самі ініціювали виключення окремих народних депутатів з лав нашої фракції, а потім і голосували за позбавлення їх мандатів. Це було наше політичне рішення. І по-друге, єдиною політичною силою, яка наполягає на санкціях щодо нас, є фракція Європейська солідарність Петра Порошенка. А їх складно назвати владою та виявити нашу співпрацю з ними.

– Як оцінюєте такі тези і висловлювання, які озвучують депутати з інших фракцій, зокрема з ЄС?

Кожному своє.

  • Зображення 16x9

    Роксолана Бичай

    Політична журналістка. Долучилася до команди Радіо Свобода у лютому 2022 року. До цього 6 років працювала на Суспільному. У журналістиці – з 15 років. Родом з Івано-Франкіської області. Цікавлюся не тільки українською, але й міжнародною політикою.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG