Інфекціоніст Віктор Петров, головний лікар медичного центру Prevention із Ужгорода, стверджує, що один із його пацієнтів заразився новим штамом коронавірусу – тієї мутації, яку виявили у Великій Британії. Натомість головний лікар Закарпатської обласної інфекційної лікарні Михайло Поляк у відповідь назвав заяву Петрова непрофесійною й зазначив, що таких випадків не було. У Центрі громадського здоров'я МОЗ стверджують, що в Україні на цей час немає зареєстрованих випадків зараження новим штамом коронавірусу.
Журналісти телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», зв'язалися з лікарем Віктором Петровим, щоб дізнатися, чому він упевнений, що знайшов саме мутований вірус.
– У мене був пацієнт, який перебував в Україні протягом трьох з половиною тижнів – він ремонтував тут квартиру. Він сезонний робітник, який працює в Чехії, заробляє там гроші, а тут він купив житло. Я його лікар. Після того, як він пролікувався у мене – у нього була застуда, ми з ним підтримували контакт, – у нього зник [нюх] і смак. Я запідозрив коронавірусну інфекцію, але здавати аналізи пацієнт спочатку відмовився, у нього була дуже легка форма.
Цей пацієнт, по суті, скинув мені результати аналізів, і я йому пояснив, що в його результатах є ознаки мутації
Через якийсь час він зібрався їхати назад на роботу, зробив контрольний тест і поїхав. Його роботодавець у Чехії попросив його здати тести. 16 грудня він здав тест, і через день його почали шукати санітарні служби. Тобто лікар-епідеміолог, який працював зі зразком, почав шукати цього пацієнта із запитаннями: де він був, куди він ходив, звідки він приїхав, яка у нього була симптоматика, коли він хворів? Цей пацієнт, по суті, скинув мені результати аналізів, і я йому пояснив, що в його результатах є ознаки мутації. Цей тест, який він мені скинув, свідчив про те, що чеські лікарі підозрювали у нього мутований штам – британський.
У нас немає можливості, наприклад, пацієнтові сказати: «У тебе штам типовий, а у тебе – мутований», – тому що у нас не виконуються такі тести
Куди рухаються люди – туди рухаються і віруси. І ви розумієте, що за останні три тижні міграційні процеси не були зупинені, кордони не були закриті. І до вчорашнього дня у нас були регулярні рейси з Лондоном. У моїй області, в Закарпатті, кілька кордонів європейських держав. Тобто працювали всі пропускні пункти. Звідки ми знаємо, хто звідки їде і звідки могли привезти цей штам.
Я впевнений, що в Україні цей штам є, просто ми його не діагностуємо. У нас немає можливості, наприклад, будь-якому пацієнтові сказати: «У тебе штам типовий, а у тебе – мутований», – тому що у нас не виконуються такі тести.
Насправді, ця мутація нічого особливого не обіцяє громадянину, який звертається до лікаря з симптомами. Це тільки для медиків важлива інформація, тому що вони будуть знати: мутований або немутований це [штам], який прогноз. І будуть більш пильно розбиратися з клінічною картиною.
Простими словами, дивіться. У вірусу є один ланцюг РНК. Він дуже легко мутує. Зміна в будь-яку сторону призводить до того, що наша імунна система не помічає вірус так, як вона помічала раніше. Що це означає для простого пацієнта? Якщо він хворів у березні, в липні, у вересні, то він може перехворіти і в грудні вже новим вірусом, тому що його імунітет не буде реагувати на ту антигенну структуру вірусу, яка була навесні. Насправді, у нас буде кілька таких синусоїд захворюваності, і вони виключно будуть пов'язані з тим, що антигенна структура вірусу буде змінюватися. Тобто його РНК буде настільки мінлива, що імунна система тих людей, які вже перехворіли, все одно буде пропускати цей вірус і не буде бар'єром для цього вірусу надалі.
Нам потрібно розуміти, що вакцинуватися від коронавірусної інфекції нам треба буде один раз в два-три роки
Я хотів би вакцинацію прокоментувати дуже обережно, не хотів би свій скептицизм розсіювати, але хочу сказати наступне. Ця вакцина – це перший млинець грудкою, тому що склад вакцини, яка є [зараз], буде змінюватися. І, швидше за все, в середині, а також наприкінці 2021 року в нас з'явиться російська вакцина «Супутник VII» або «Супутник VI», а не V, як сьогодні (влада України заявляла, що не збирається купувати російську вакцину «Супутник» – ред.). З'явиться нова вакцина Pfizer і AstraZeneca, які будуть уже більш досліджені, і будуть зроблені вже поправки на ту антигенну структуру, яка є.
Грубо кажучи, зараз вакцина застосовується первинна – та, яка напрацьована дуже швидко експромтом, а потім буде вакцина, яка буде більш дієва. Нам потрібно розуміти, що вакцинуватися від коронавірусної інфекції нам треба буде один раз в два-три роки, тому що коронавірусна інфекція перейде в категорію респіраторних інфекцій, які зустрічаються зазвичай в сезоні весна-осінь, зима в кожному році. Тобто, крім того, що ми знаємо, що є грип А, грип B, парагрип, ми будемо знати ще, що є коронавірусна інфекція.
Оригінал публікації – на сайті «Настоящее время»