Рік тому, 28 квітня 2022 року, у власній квартирі у Києві в багатоповерховому будинку загинула продюсерка Радіо Свобода Віра Гирич. У її будинок влучила російська ракета. Віра загинула на місці, а її тіло під уламками знайшли вранці наступного дня. Рік по тому журналісти-розслідувачі програми «Схеми» зʼясували деталі обстрілу та презентували фільм про Віру та її вбивство. У день роковин загибелі Радіо Свобода показало стрічку близьким Віри та її колегам.
Подивитися фільм, де журналіст «Схем» Сергій Андрушко дослідив деталі загибелі Віри Гирич, прийшли, зокрема, її батьки та син Богдан Гирич. Він розповів, що востаннє розмовляв з матір’ю за кілька годин до смерті. Останнє, що йому сказала Віра: «Люблю тебе, сину!»
«Я почав телефонувати їй тоді, коли вона на кілька дзвінків не відповіла, я почав хвилюватися і з цього почалась одна з найгірших ночей мого життя», – розповів Радіо Свобода Богдан.
У фільмі редакція в деталях розкрила обставини російського обстрілу української столиці того дня. За даними офіційного українського слідства, ракета, яка влучила у житловий будинок з квартирою журналістки Радіо Свобода, була випущена з бомбардувальника Ту-95МС. Журналіст Сергій Андрушко встановив, що місцем базування цих стратегічних бомбардувальників є аеродром «Енгельс» у Росії.
«Нам вдалося встановити разом із фахівцями, судовими експертами, тип ракети, це Х-101, маршрут польоту ракети, носій, це Ту-95МС найімовірніше, на думку слідства. Також нам вдалося встановити телефонні дзвінки, кому того дня телефонував керівник секретного відділу, який програмує ракети, зокрема і такого типу. З ким він спілкувався, там зокрема і з людьми, які програмують ці ракети, з Генштабом, з ФСБ», – розповів автор розслідування Сергій Андрушко.
Також автору фільму вдалось дістати контакти ймовірно причетних до загибелі Віри Гирич, військових РФ та поспілкуватись з ними.
«Мета була просто з’ясувати, навіщо вони це роблять. Кожен із них реагував по-різному, хтось просто не говорив, хтось відводив вбік розмову, хтось звинувачував Україну в цьому».
Під час показу фільму-розслідування батьки Віри не стримали сліз. Її син Богдан розповів, що відчував лють, коли у фільмі озвучили ймовірних винуватців загибелі матері. Водночас отримав надію, що винних все ж буде покарано.
«Я відчув лють і отримав задоволення, що ми бомбили аеродром «Енгельс» безпілотником і я тепер сподіваюся, що може хтось з них (військових РФ, причетних до вбивства Віри Гирич – ред.) там загинув, може це погано про мене говорить, що я так людям бажаю, але це вороги України, тому мені не соромно такі речі казати. Я вірю, що вони понесуть відповідальність і їхня ідентифікація журналістами «Схем» – це перший крок на цьому шляху», – зазначив після перегляду фільму Богдан Гирич.
Побачити фільм про Віру Гирич та вшанувати пам'ять про неї прийшли також заступник голови Місії США в Україні Крістофер В. Сміт, міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, директорка Української редакції Радіо Свобода Мар'яна Драч. Вони переглянули стрічку та висловили співчуття рідним загиблої.
Віра Гирич мала великий досвід роботи в українських ЗМІ – понад 20 років. За цей час вона встигла попрацювати не тільки на Радіо Свобода, але й на телеканалах «1+1», «Еспресо», «СТБ», а також працювала у пресслужбі посольства Ізраїлю в Україні та коротко в Адміністрації президента у групі спічрайтерів за часів президента Ющенка, зазначила Мар'яна Драч.
Обстріл, під час якого одна з ракет влучила у будинок Віри, Міноборони Росії прокоментувало, заявивши, що «високоточною зброєю великої дальності знищили виробничі корпуси підприємства ракетно-космічної галузі «Артем» у Києві.
Загалом, від 24 лютого 2022 року, з моменту повномасштабного вторгнення армії РФ до України, було вбито 55 українських та закордонних журналістів, повідомила Оксана Романюк, директорка журналістської НГО «Інститут масової інформації»
«Ми разом з колегами і партнерами працюємо над тим, щоб кожен винуватець цього злочину отримав відповідне покарання, над тим, щоб усі вони сіли на лаву міжнародного трибуналу. Станом на сьогодні ми зафіксували вже 509 воєнних злочинів Росії, скоєних проти медіа та журналістів на території України впродовж року», – зазначає вона.
Раніше, на другий день після загибелі Віри Гирич, президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай заявив: «Ми втратили дорогу колегу, яку будуть пам’ятати за її професіоналізм та відданість нашій місії. Ми шоковані та обурені позбавленим сенсу характером її загибелі – вдома, в країні та місті, які вона любила. Пам’ять про неї надихатиме нашу роботу в Україні та за її межами на довгі роки».