Доступність посилання

ТОП новини

«Ми не маємо права на втому, я не втомився допомагати Україні» ‒ литовський волонтер Валдас Барткявічюс


Литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс
Литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс

ЛЬВІВ ‒ Від початку повномасштабної війни в Україні литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс привозить в Україну гуманітарну допомогу і автомобілі для військових підрозділів. А ще він приймає українських біженців, постійно привозить допомогу українським воїнам. Нещодавно у військові підрозділи литовський волонтер доставив із друзями 23 автомобілі. Валдас Барткявічюс внесений Росією у список осіб та організацій, щодо яких нібито є відомості про їхню причетність до «екстремістської діяльності» або «тероризму».

Він вважає, що війна – це не тільки бойові дії, але культурний, мовний фронти, на яких литовці теж мають бути присутніми разом з українцями.

Історія литовського волонтера, який не втомився підтримувати Україну і бореться з проросійськими рухами у Литві.

Перетин польсько-українського кордону, короткий час на сон і знову в дорогу. На цей раз Валдас Барткявічюс приїхав в Україну з 23 автомобілями для українських воїнів. І це найбільша кількість, яку вдалося зібрати за весь час допомоги.

Разом із ним приїхали тридцять литовців, серед яких блогери, які ночували і харчувались за власні гроші. Валдас Барткявічюс хоче, щоб його друзі побачили реальну ситуацію і розповідали про війну, про те, що гинуть українські воїни, захищаючи третій рік свою державу, що Росія вбиває цивільних людей, наносячи ракетні і шахедні удари щоночі по населених пунктах і житлових будинках.

Хочу, щоб якомога більше людей побачили Україну
Валдас Барткявічюс

«Ці автівки можна везти автотралами, але я дуже хочу, щоб якомога більше людей побачили Україну і розповіли іншим. Це так важливо, щоб українці також побачили литовців, які їм допомагають», ‒ говорить литовський волонтер.

Це сьома за цей рік волонтерська поїздка Валдаса Барткявічюса в Україну, а 18 ‒ за час повномасштабної війни.

Литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс
Литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс

«Я вже вибудував структуру, знаю людей в Україні, військових. Десь місяць збирав ці автомобілі у Литві. Багато дешевих автівок залишаються непотрібними людям і вони стоять десь у двориках чи селах. Кажу литовцям: «Донатьте машини». І зараз автівка за автівкою, пишуть прохання з бригади, шукаємо конкретно для цих військових. Бо у них згорів автомобіль. І у тих, і у тих. Стопу немає. Як я можу сказати собі «стоп»? Це надія. Тільки допомагаючи, підтримуючи, можна прийти до перемоги. Якщо ми будемо чекати, що океан прийде до нас, так не буває. Ми робимо цей океан. Ми не Радянський Союз чи путінська Росія. Ми не маємо чекати, крапля за краплею робить державу, вільний світ і точить камінь.

Втомились чути про нас, від залякувань, яких не хочуть чути
Валдас Барткявічюс

Можливо, світ втомився від війни в Україні, від проблем. Але ми не маємо права на втому. Я не втомився. Втомились ті, які не хочуть, не роблять. Вони втомились чути про нас, від залякувань, яких не хочуть чути. Взагалі ці люди не розуміють, що таке війна з Росією. Це люди, які байдужі до всього, що довкола них відбувається. Їм важливий свій комфорт, звичайні їхні потреби. Суспільство творять 5-10% людей і ми маємо йти до кінця. Зрозуміло, що шлях важкий. Але інакше не можна», ‒ каже литовський волонтер Валдас Барткявічюс.

Автомобіль уже на фронті
Автомобіль уже на фронті

Валдас Барткявічюс привозить автомобілі, приходить до могил українських захисників, був і на прощанні з воїнами. Цей біль, який переживають тисячі українців, намагається відчути, і це ще більше його мотивує допомагати. Іноді за добу не вдається зібрати ані цента для допомоги Україні, та раптом його друзі починають пропонувати шини для позашляховика, дрон, гроші і знову ‒ поїздка в Україну з допомогою.

Автомобілі для українських воїнів і гуманітарна допомога
Автомобілі для українських воїнів і гуманітарна допомога

Мова і культура ‒ теж фронти

Валдас Барткявічюс привіз своїх друзів на концерт українського гурту «Kozak System», тому що вважає, що культура ‒ це зброя. Бо війна – це не тільки бойові дії, але культурний, мовний фронти, на яких мають бути і литовці разом з українцями. Український гурт він запросив із концертом у Вільнюс.

Машина для фронту, ремонт по дорозі
Машина для фронту, ремонт по дорозі

Литовський волонтер спілкується українською мовою. Приїжджав з мамою у Крим ще у радянський час, а на початку 90-х був на Тернопільщині. Коли Україна стала незалежною, то мав своє життя ‒ навчання, родина, робота за кордоном, де проживав 10 років і тоді відчув себе емігрантом. Повернувшись у Литву, зайнявся бізнесом, збудував кілька будинків, здавав їх в оренду і першими клієнтами стали українці, які працювали на залізниці. Про себе каже, що не переймався тоді ніякою громадською діяльністю. Але 2020 рік змінив його суттєво. Тоді почались білоруські події, арешти невинних людей. Білоруси втікали від репресій, зокрема, у Литву. Валдас Барткявічюс почав брати активну участь у протестах на підтримку білорусів. Він почав виступати проти проросійських рухів у Литві і російської мови у своїй країні, вимагаючи використовувати у публічному просторі литовську.

Тоді мій будинок у Лентварисі розмалювали, закидали фарбою подвір’я
Валдас Барткявічюс

«Я казав, що потрібно писати державною мовою. Бо це Литва. Почав воювати з колабораціоністами. Тоді мій будинок у Лентварисі розмалювали, закидали фарбою подвір’я. Мене залякували, я тоді потрапив у білоруське середовище, познайомився з цими людьми, почав апелювати до литовських політиків, яких знав, що потрібно підтримати опозиційних білорусів. Тоді багато хто думав, що це все скоро закінчиться.

А тут Росія у 2022 напала на Україну і теж тоді думали, що все скоро закінчиться. У вересні 2020 року приїхали перші біженці з Гомеля. Це була родина з трьома дітьми, і я їх прийняв. І так вночі у 2022 році приїхали біженці з України. Я їм віддав дім і не запитував ні про які умови. Знайшов їм працю. Зібрали речі для дітей. Намагався людям зробити краще життя і завжди говорив, що ви сюди приїхали і маєте говорити не російською, а литовською, якщо хочете залишитись, то вчіть мову – і все буде добре у вас», ‒ розповідає волонтер.

Валдас Барткявічюс
Валдас Барткявічюс

Після повномасштабного вторгнення, коли у Вільнюсі Валдас Барткявічюс провів мітинг на підтримку України і говорив про те, що вчинили росіяни з мирним населенням, скільки закатованих тіл було знайдено у Бучі, невідомі спалили йому автомобіль.

Ментально Україна і Литва найкраще розуміються
Валдас Барткявічюс

«Литва дуже підтримує Україну на різних рівнях. Литва ‒ це найближчий друг України. Ментально Україна і Литва найкраще розуміються. Мені люди в Україні дякували, коли дізнавались, що я литовець. Коли у час війни перший раз приїхав, то думав, що на тиждень, а пробув місяць, плакав і знав, що приїду знову і знову», ‒ говорить Валдас Барткявічюс.

Валдас Барткявічюс потрапив у великий скандал наприкінці березня 2024 року. 22 березня 2024 року ввечері у «Крокус-Сіті Голл» (Красногорськ, Росія), де був запланований концерт, четверо озброєних нападників у камуфляжній формі почали стріляти по людях і підпалили будівлю. Тоді загинули близько 150 осіб, десятки отримали поранення. До російського посольства у Вільнюсі люди принесли квіти і запалили свічки за жертвами.

Валдас Барткявічюс приніс на це місце відро з фекаліями, в яке поставив пластикові квіти. Свій вчинок він пояснив тим, що всі громадяни Росії мають нести колективну відповідальність за те, що сталося. Литовський активіст був оштрафований за свій вчинок на 15 євро. Його звинувачували в антигуманності.

Валдас Барткявічюс відомий участю у протестах проти росіян, які називають себе опозиціонерами до влади Путіна. Валдас Барткявічюс постійно наголошує, що вони мало співчувають Україні. «У білих рукавичках і білому пальто не виграєш війни», говорить їм волонтер.

Литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс під час акції у Вільнюсі
Литовський підприємець, громадський активіст Валдас Барткявічюс під час акції у Вільнюсі

Під час поїздки наприкінці червня цього року п’ять литовських волонтерів потрапили під російський обстріл. Вони везли допомогу на двох автомобілях на українські передові позиції у Покровськ.

Другий волонтер залишився без ноги і отримав три поранення у руку
Валдас Барткявічюс

«Один отримав поранення лівої руки, а другий волонтер залишився без ноги і отримав три поранення в руку. У трьох була контузія. Ми з друзями зібрали гроші на тимчасовий протез. Але ще триває лікування та реабілітація», ‒ каже волонтер.

Однак цей сильний російський обстріл не зупинив литовських волонтерів продовжувати допомагати Україні. Хоча з кожним разом це робити дедалі складніше.

Автомобіль литовських волонтерів потрапив під російський обстріл
Автомобіль литовських волонтерів потрапив під російський обстріл

Попри те, що Валдас Барткявічюс збирає допомогу для українців, везе сюди автомобілі і всілякі необхідні речі, його хвилює те, що діти українських біженців відвідують російськомовні школи у Литві.

Зараз діти українців навчаються в російськомовних школах, а це понад 50%
Валдас Барткявічюс

«Зараз діти українців навчаються в російськомовних школах, а це понад 50%. І про це ніхто не говорить. А це ганебно, бо «відкрили» скриньку Пандори і наслідки після війни будуть просто жахливі. Якщо Президент України приїжджає в Литву, то про таке слід говорити дуже голосно, щоб українці віддавали дітей в україномовні школи або литовські, де можна зробити україномовні класи або суботню школу», ‒ наголосив Валдас Барткявічюс.

А ще Україна має посилити інформаційну політику на Заході, на жаль, каже волонтер, Росія у цьому плані виграє.

Автомобілі для українських воїнів
Автомобілі для українських воїнів

Литовці та українці збираються у понеділок на катедральній площі у Вільнюсі біля пам'ятника Великому князю Литовському Гедиміну. Це місце підтримки України. Тут всі охочі висловлюють свою солідарність з народом України.

В Україні Міжнародна організація «Друзі України» Валдаса Барткявічюса співпрацює з білоруським благодійним фондом «Вільна Білорусь».

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG