ЛОНДОН – Велика Британія та її керівництво повсякчас підтримує Україну у цілу низку різноманітних способів від самого початку масштабного вторгнення Росії. Сполучене Королівство було першою європейською країною, яка надала летальну допомогу Україні на тлі російської агресії. Отож, підписання нової безпекової а згодом і оборонної угоди між Києвом і Лондоном цього року стало логічним кроком на шляху розвитку різнобічної підтримки Британією боротьби України за свою свободу, демократію та цивілізаційний вибір. Продовженням цього процесу постають нинішні відвідини президента Зеленського Великої Британії, під час яких Україна підписує низку угод щодо співпраці з Лондоном у царині безпеки та оборонної промисловості.
На цей момент Велика Британія надала Україні майже 12 мільярдів фунтів стерлінґів військової, гуманітарної та економічної допомоги і часто була першою країною, яка надавала життєво необхідну летальну допомогу – від крилатих ракет Storm Shadow до танкового підрозділу Challenger 2.
Лондон також запровадив найбільший і найсуворіший пакет санкцій, коли-небудь накладений на Росію чи будь-яку іншу велику економіку країн світу. З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну британський уряд запровадив санкції проти понад 1700 фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із Кремлем.
Надзвичайно важливим моментом у підтримці України у боротьбі з російською агресією стало підписання у квітні нової українсько-британської оборонної угоди, що покликана сприяти обопільній співпраці з оборонних та промислових питань.
Лондон і Київ надзвичайно наблизились у поглядах на безпеку в Європі у цілому, і в Україні, зокремаДжордан Максвелл
Ця угода, на думку британського оглядача з питань України Джордана Максвелла, разом з попередньо укладеної безпековою угодою, стала черговим свідченням непохитної підтримки Великою Британією безпекових та оборонних зусиль Києва та довгострокового відновлення України.
«Лондон і Київ надзвичайно наблизились у поглядах на безпеку в Європі у цілому, і в Україні, зокрема. Постійні зустрічі і консультації на вісі обох столиць постають підтвердженням непохитності налаштованості Британії підтримувати Україну у всіх життєво важливих питаннях. Безпека є одним з ключових моментів у цьому плані», – зазначив Максвелл.
Варто додати, що українсько-британські угоди також допоможуть зробити військові операції України більш ефективними, і в такий спосіб нададуть поштовху зміцненню безпеки України у подальшій перспективі. Окрім решти, ці обидві угоди покликані дати можливість обом країнам працювати разом над подоланням безпекових викликів, зміцненням оборонної промисловості та реалізацією великих спільних проєктів вже найближчим часом.
Ілюстрацією бажання Британії підтримувати безпеку України і допомагати давати відсіч російським загарбникам стали слова міністра уряду Великої Британії Ґреґа Гендса, який став одним з підписантів угоди.
Наспів час подвоїти нашу підтримку, щоб Україна не лише перемогла у війні, але й вийшла з неї сильною та стійкою країноюҐреґ Гендс
«Велика Британія очолила світову підтримку України після повномасштабного вторгнення Росії. Зараз наспів час подвоїти нашу підтримку, щоб Україна не лише перемогла у війні, але й вийшла з неї сильною та стійкою країною», – заявив Гендс.
Ще один британський урядовець, який брав участь у підписанні, Джеймс Картлідж додав, що українсько-британські домовленості демонструють реальний розвиток співпраці у царині безпеки і оборони між обома країнами, становлячи реальну підтримку для відважних українських військових, а також для українського цивільного населення, яке потерпає від російської агресії.
Обопільна угода зміцнить подальшу підтримку хоробрим чоловікам і жінкам Збройних сил України та українському населеннюДжеймс Картлідж
«Це остання демонстрація стійкої відданості Великої Британії Україні, яка продовжує боротися проти незаконного вторгнення Путіна. Обопільна угода зміцнить цю спільну діяльність у напрямку посилення безпеки та оборони, надаючи подальшу підтримку хоробрим чоловікам і жінкам Збройних сил України та українському населенню».
Принагідно має сенс наголосити, що нова українсько-британська оборонна угода стала продовженням історичної угоди між Великою Британією та Україною про безпекову співпрацю, яка була підписана тодішнім прем'єр-міністром Британії Ріші Сунаком і президентом Володимиром Зеленським у січні 2024 року і поклала початок, як було визначено, столітньому партнерству між Великою Британією та Україною.
І ось 18 липня президент України Володимир Зеленський прибув до Великої Британії, де новий керівник британського уряду – лейборист Кейр Стармер проводить свій перший саміт Європейської політичної спільноти.
На саміті Європейської політичної спільноти країни Заходу підтвердили зобов’язання підтримувати Україну, зокрема її енергетичні потреби напередодні зими, заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
Наша безпека починається в Україні. Тому ми ще раз обіцяємо президенту Зеленському, що будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно»Кейр Стармер
«Я радий повідомити, що ми провели дуже успішний і продуктивний саміт, у якому взяли участь 46 європейських лідерів, включно з президентом Зеленським. Ми ще раз обговорили наше зобов’язання підтримувати Україну, включно з підтримкою її енергетичних потреб напередодні зими і вжиттям жорстких заходів щодо кораблів, які допомагають Росії ухилятися від санкцій», – сказав Стармер на пресконференції під час IV саміту Європейської політичної спільноти.
Він наголосив, що Україна бореться не лише за свій народ, а й за «європейців, свободу, демократію і право».
«Тому наша безпека починається в Україні. Тому ми ще раз обіцяємо президенту Зеленському, що будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно», – сказав Стармер, повторивши обіцянку, яку неодноразово озвучували партнери Києва.
Під час візиту до Великої Британії Зеленський також зутрівся з королем Чарльзом ІІІ.
«Сьогодні Король прийняв президента України Володимира Зеленського після зустрічі Європейської політичної спільноти в палаці Бленгейм. На зустрічі 46 європейських лідерів обговорили низку міжнародних проблем, можливостей і наших спільних цінностей», – повідомила британська королівська родина у соцмережі Х.
Президент України подякував Чарльзу ІІІ за аудієнцію, наголосивши, що Сполучене Королівство залишається одним із найближчих і найважливіших союзників України. Зеленський зазначив, що Київ «цінуємо всю підтримку, надану українському народу».
Перебування українського президента у Британії передбачає, за словами Володимира Зеленського, підписання міжурядової угоди про підтримку української оборонної промисловості, обговорення майбутнього оборонного співробітництва та розширення українських оборонних можливостей.
«З перших днів повномасштабного вторгнення Велика Британія була на крок попереду у своїй рішучості підтримати Україну. Саме така рішучість необхідна, щоб зупинити російський терор», – написав президент Зеленський у месенджері Telegram.
Тим часом очікується, що, організовуючи саміт європейських лідерів, Велика Британія планує взяти на себе більш активну і значно більшу роль організатора на світовій арені, надто коли йдеться про допомогу Україні боротися з російським вторгненням і працюючи над поліпшенням безпеки на цілому європейському континенті.
Кейр Стармер додав, що саме європейська безпека буде на першому місці серед зовнішньополітичних і оборонних пріоритетів нового уряду лейбористів, і саме британський прем’єр зосереджений на тому, щоб відновити відносини Британії з Європою, при цьому додавши, що Україна є невід’ємною частиною Європи.
Форум