«Idel.Реалії»
Правозахисний проєкт «Підтримка політв’язнів. Меморіал» цього тижня визнав 46-річного жителя Бєлгородської області РФ, українця (має й російське громадянство) Віталія Кривошлика політичним в’язнем.
- На третій день повномасштабного вторгнення Росії в Україну Кривошлика затримали співробітники ФСБ РФ; до пред’явлення йому офіційного звинувачення він, як сказано у матеріалах справи, понад два місяці перебував «в умовах ізоляції» у невідомому місці.
- У серпні 2023 року російський суд засудив Кривошлика до 12,5 років колонії суворого режиму за звинуваченням у «держзраді».
- За версією слідства, він, будучи завербованим СБУ, у лютому 2022 року передав українській стороні фото та відео пересування російських військ у Бєлгородській області. Кривошлик відбуває покарання в ВК-2 у башкортостанському місті Салават.
Проєкт Радіо Свобода «Idel.Реалії» розповідає історію політв’язня.
Віталій Кривошлик народився 27 липня 1978 року в Харкові, йдеться у довідці у його справі, підготовленій проєктом «Підтримка політв’язнів. Меморіал» (далі – «Меморіал»). Якийсь час він проживав у селі Гоптівка Харківської області України – поруч із кордоном із Росією.
Кривошлик має вищу освіту, займався бізнесом, був депутатом Токарівської сільської ради Харківської област.
У 2017 році Кривошлик одружився з росіянкою. У 2021 році він отримав російське громадянство і переїхав у селище Майський Бєлгородського району Бєлгородської області.
«До арешту він постійно їздив із Росії в Україну і назад по своїх торговельних справах, – розповіли проєкту «Idel.Реалії» у «Меморіалі». – Він допомагав Російській православній церкві на території України, займався благодійністю, був депутатом – словом, успішною людиною»
Два місяці у невідомому місці без адвоката
За версією російського слідства, у 2012 році Кривошлика завербувала Служба безпеки України (СБУ), а через 10 років – у лютому 2022-го – йому нібито дали завдання зібрати дані про російські війська у Бєлгородській області.
Російські силовики стверджували, що 24 та 26 лютого 2022-го Кривошлик «направив у Telegram співробітнику СБУ фото та відео, на яких зафіксував пересування російських військ поблизу кордону з Україною» (цитата з довідки «Меморіалу»).
Як випливає із вироку Кривошлику (копія є в розпорядженні редакції), «увечері 26 лютого під час пересування автомобілем в районі села Журавлівка його затримали співробітники поліції; після проведення у ФСБ він почав співпрацювати з оперативними співробітниками і видав їм смартфон».
«Співробітники ФСБ затримали Кривошлика та утримували його у невідомому місці без порушення кримінальної справи аж до 6 травня 2022 року, коли суд ув’язнив його», – розповіли в «Меморіалі»
Цитата з вироку:
«З матеріалів справи видно, що фактично його затримали 26 лютого 2022 року». «Із зазначеного часу [Кривошлик] перебував в умовах ізоляції, за його участі проводилися оперативно-розшукові заходи»
6 травня 2022 року Лефортівський районний суд Москви задовольнив клопотання слідства та заарештував Віталія Кривошлика на два місяці.
3 серпня 2023 року Бєлгородський обласний суд РФ визнав українця винним у державній зраді (ст. 275 КК РФ) та засудив його до 12,5 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. У справі, судячи з картки на сайті суду, відбулося одне-два засідання. Підсудного захищав адвокат за призначенням.
Кривошлик, згідно з вироком, розкаявся і визнав провину. При призначенні мінімального покарання суд врахував наявність у нього малолітньої дитини.
12 жовтня 2023 року Перший апеляційний суд у Москві визнав рішення суду першої інстанції законним (копія апеляційної ухвали є у розпорядженні редакції). 9 жовтня 2024 року вирок Кривошлику визнав законним Верховний суд Росії.
Що в Росії інкримінували Кривошлику?
Як стверджується у вироку, «у 2012 році Кривошлик на території України був залучений до конфіденційного співробітництва Службою безпеки України». Згідно з поясненнями підсудного, він «приблизно з 2005 року займався бізнесом і неодноразово перетинав кордон в обох напрямках, перевозив при цьому попутні вантажі та бандеролі».
«У 2012 році під час виїзду з України його затримали співробітники СБУ <…>, які під загрозою притягнення до кримінальної відповідальності за контрабанду наркотиків примусили до негласного співробітництва», – сказано у вироку.
У документі також зазначається, що «не пізніше 17 лютого 2022 року» представник СБУ написав Кривошлику в Telegram і дав йому «розвідувальне завдання на здобуття відомостей про діяльність Збройних сил РФ на території Бєлгородського району Бєлгородської області».
Віталій Кривошлик, згідно з вироком, пояснив, що представник СБУ 23 лютого повторив розвідзавдання і повідомив, що «Збройні сили Росії планують розпочати воєнні дії на території України».
У вироку зазначається, що «Кривошлик 24 лютого 2022 року о 00:08, <…> рухаючись на автомобілі 692-м і 691-м кілометрами федеральної автомобільної дороги М-2 «Крим» у напрямку міста Бєлгород, за допомогою особистого смартфона здійснив відеозйомку військової техніки, що знаходилася вздовж дороги; отриманий відеозапис Кривошлик одразу ж надіслав представнику СБУ».
Тієї ж ночі, 24 лютого о 00:11, згідно з вироком, Кривошлик «у районі 689-го кілометра федеральної автомобільної дороги М-2 «Крим» здійснив відеозйомку військової техніки, що знаходилася вздовж автодороги; отриманий відеозапис Кривошлик надіслав представнику СБУ».
А 26 лютого о 13:50, як далі мовиться у вироку. Кривошлик на 698-му кілометрі траси М-2 «Крим» знову «здійснив відеозйомку військової техніки, що знаходилася вздовж автодороги», надіславши потім відеозапис представнику СБУ.
«Відомості, зібрані та передані Кривошликом за завданням іноземної розвідки 24 і 26 лютого 2022 року, могли бути використані проти безпеки РФ шляхом розкриття раптовості дій російських підрозділів під час ведення спеціальної військової операції (СВО або спеціальною військовою операцією влада РФ називає повномасштабне російське вторгнення в Україну – ред.) на харківському напрямку», – стверджується у вироку.
У документі також цитуються свідчення одного з військовослужбовців Збройних сил РФ, згідно з якими зняті Кривошликом на відео військові підрозділи «у зазначений час [з 24 по 26 лютого 2022 року] під час проведення спеціальної військової операції на харківському напрямку неодноразово зазнавали вогневого впливу на маршрутах проходження колон, де українські збройні сили активно застосовували заздалегідь підготовлені вогневі засідки та інженерні загородження».
У документі також сказано, що Кривошлик «повністю визнав себе винним».
Під час розгляду апеляційної скарги на вирок захисник Кривошлика адвокат Дмитро Коновалов заявляв, що його підзахисному «призначено покарання, яке не відповідає тяжкості злочину та його особі» (цитата з тексту апеляційної ухвали).
Передані відомості не містили державної таємниці, були загальнодоступнимиАдвокат Кривошлика
«Мотивами злочину стала інша особиста зацікавленість, що виразилася в бажанні допомогти своїм родичам з України в період початку спеціальної військової операції для забезпечення їхньої безпеки», – цитується в ухвалі позиція адвоката.
Захисник, згідно з документом, також заявив, що, «виходячи з експертизи Міністерства оборони РФ, а також з урахуванням часу передачі відомостей, не можна сказати достовірно, чи спричинили дії Кривошлика наслідки у вигляді розкриття раптовості дій, виникнення втрат особового складу та військової техніки [ЗС РФ]».
Адвокат зазначив, що, на його думку, «передані відомості не містили державної таємниці, були загальнодоступними».
Він просив суд під час винесення ухвали застосувати положення статті 64 КК РФ – призначити Кривошлику м'якше покарання, ніж передбачено за цей злочин.
Апеляційний суд залишив вирок без змін.
«Як громадянин України він діяв з метою протидії збройному нападу на свою Батьківщину»
У проєкті «Підтримка політв'язнів. Меморіал» заявили, що «кримінальне переслідування Віталія Кривошлика порушує його право на справедливий судовий розгляд».
– Ми дізналися про справу Кривошлика кілька місяців тому, коли він ще перебував у СІЗО-4 Москви, – розповіли в «Меморіалі». – Про цю справу нам повідомив інший політв'язень, який перебував тоді разом з Кривошликом у СІЗО. Ця справа, звичайно, не єдина – зараз у Росії багато громадян, які жили на прикордонній з Україною територіях, у зонах, наближених до бойових дій, засуджуються за статтями «держзрада», «шпигунство» тощо»
Як громадянин України він діяв з метою протидії збройному нападу на свою Батьківщину«Меморіал»
На думку правозахисників, «сама диспозиція статті 275 КК РФ передбачає, що використання «інших зібраних або переданих відомостей» проти безпеки Росії є обов'язковим елементом цього складу злочину».
– Але ми не вважаємо, що агресивний віроломний напад на територію сусідньої держави було здійснено в інтересах безпеки Росії, – зазначили в «Меморіалі». – Ми виходимо з того, що сама ця війна жодним чином не зміцнила безпеку Росії, а, навпаки, завдала цій безпеці шкоди буквально в усіх сферах: від політичної до екологічної.
«Навіть якби Кривошлик справді вчинив ті дії, в яких його звинуватили, в них немає складу злочину, — сказано в пресрелізі «Меморіалу», присвяченому визнанню Кривошлика політв'язнем. – Як громадянин України він діяв з метою протидії збройному нападу на свою Батьківщину».
У довідці «Меморіалу» у справі Кривошлика також зазначається, що «у вироку відсутні відомості про те, що під час огляду мобільного телефону Кривошлика було виявлено будь-які повідомлення з «розвідувальними завданнями» від «співробітників СБУ»».
«Таким чином, єдиним доказом отримання таких завдань є визнавальні свідчення Кривошлика», – наголошується в довідці.
– Є й інші підстави сумніватися в законності кримінального переслідування Кривошлика, – зазначили в «Меморіалі». – Понад два місяці він перебував незрозуміло в якому статусі, незрозуміло де і в яких умовах утримувався, і суд, відзначивши це, водночас не дав цьому жодної правової оцінки. Фактично його незаконно утримували і, ймовірно, чинили на нього тиск, щоб отримати визнавальні свідчення. Також сам судовий процес був незаконно зроблений закритим, що може свідчити або про політичну мотивацію справи, або про слабкість доказової бази, про те, що слідство не хотіло, щоб публіка, ЗМІ все це бачили та коментували.
«Ми вимагаємо звільнити Віталія Кривошлика, припинити його кримінальне переслідування та з'ясувати обставини його незаконного позбавлення волі до арешту у кримінальній справі», – заявляється в пресрелізі «Меморіалу».
«Понад рік сидів у одиночній камері»
Як вдалося з'ясувати «Idel.Реалії», у 2024 році Віталія Кривошлика перевели до виправної колонії №2 ГУФСІН Башкортостану, розташованої в місті Салават.
Його раз у раз поміщали в ШІЗО, то він нібито не привітався з начальством, то ґудзик не застібнутий…
– Він понад рік сидів в одиночній камері: і в Москві, у СІЗО-4, і в Салаваті, – розповіли «Idel.Реалії» в «Меморіалі». – Йому було дуже важко без спілкування з людьми. Його раз у раз поміщали в ШІЗО за незначні «порушення правил внутрішнього розпорядку»: то він нібито не привітався з начальством, то ґудзик не застібнутий… Прогулянок у нього було дуже мало, харчування неважливе. Адвокат звернувся до прокуратури з нагляду за виправними установами – і після цього Кривошлика випустили з одиночки, перевели в загальну камеру – велику, світлу. Там і харчування стало в нього кращим, і настрій тепер нормальний.
Правозахисники додають, що останнім часом Кривошлик став працювати в колонії на швейному виробництві.
– На здоров'я він зараз не скаржиться. Тепер у нього стало більше прогулянок. Ще він займається спортом – як каже, «віджимається по сто разів на день». Він також отримує листи від родичів, йому дозволили одне побачення з ними, – резюмували в «Меморіалі».
Це лише одна історія із багатьох про незаконне позбавлення волі Росією українських громадян.