Нападники на підмосковний «Крокус Сіті Холл» стріляли по людях із нових штатних автоматів Збройних сил РФ, стверджує видання «Важные истории». Зокрема, підозрювані в теракті використали для нападу автомати АК-74 та АК-12: останній був запущений у масове виробництво лише у 2018 році і тоді ж погоджений для озброєння російської армії. Телеканал «Настоящее время» (створений Радіо Свобода за участі «Голосу Америки») повідомив подробиці опублікованого дослідження.
Автомат АК-74, з якого нападники розстрілювали людей у «Крокусі» під Москвою, експортувався майже у всі частини світу і навіть вироблявся за франшизою у Пакистані, повідомили джерела «Важных историй».
При цьому автомати АК-12 встигли отримати лише російські спецпідрозділи та найманці деяких російських так званих приватних військових компаній (ПВК).
Як ця зброя могла потрапити до рук нападників?
«У кожного військовослужбовця є зброя, яка записана у його військовому квитку, і цю зброю він не чіпає. Швидше за все, як тільки він її отримує, він повертає на склад чи кладе кудись під замок, – пояснив в ефірі «Настоящего времени» журналіст «Важных историй» Микита Кондратьєв. – А при першій нагоді він добуває собі трофейну зброю, знімає її з убитого співслужбовця або ж з убитого військовослужбовця ЗСУ – і воює із ним».
Швидше за все бойовики дістали автомати «з-під поли»Кондратьєв
За словами Кондратьєва, таких стволів військовослужбовець армії РФ може «дістати» декілька – а потім якісь із них «просто продати» комусь на окупованих українських територіях або ж людям, які «спеціально на замовлення зброяра з даркнету приїжджають, щоб купити цю зброю».
«У випадку з терористами опитані нами торгівці, експерти, військові та найманці схилялися до того, що, швидше за все, по-перше, АК-12 бойовики взяли випадково, – продовжує Кондратьєв. – Це те, що було зараз в асортименті. І дістали вони їх, швидше за все, як кажуть, «з-під-поли».
Журналіст вважає цілком імовірною версію слідства, що зброя для нападу на «Крокус» йшла через Дагестан, оскільки на Кавказ «йде великий потік контрабанди від військовослужбовців, і там уже можна домовитися, знайти та дістати бойовий автомат, купивши його з рук».
Колишній офіцер 42-ї мотострілецької бригади російської армії Костянтин Єфремов, який звільнився з армії у травні 2022 року та переїхав до США, розповів журналістам, що російські військові продають зброю фактично за безцінь:
- якщо до війни з Україною пістолет коштував 50-100 тисяч рублів ( близько $500-1000),
- то зараз у зоні «СВО» (так називає війну в Україні російська влада) пістолет можна купити за 20 тисяч рублів, а автомат – за 30 тисяч ($300).
Зброю з чорного ринку вивозять за кордон, зокрема в Європу
Журналіст «Важных историй» стверджує, що розслідування показало, що таку зброю з чорного ринку вивозять з Росії і за кордон.
Торговець на чорному ринку може відправити бойову зброю до Європи поштоюКондратьєв
«Проблема в тому, що в Європі дуже низький рівень контролю за такою контрабандою, – зазначає Кондратьєв. – І фактично торговець на чорному ринку може відправити бойову зброю до Європи поштою. Ризики низькі».
За його словами, повнорозмірні автомати Калашнікова «не мають попиту», тому їх вивозять вкрай рідко: «Це може бути тільке вивезення на замовлення».
В основному популярністю на чорному ринку користуються пістолети, гранати та АКСУ – укорочені автомати Калашнікова зі складним прикладом – «бо вони компактні, непомітні».
«Якщо людина планує якесь зло на території Російської Федерації або ще десь, то їй, звичайно, вигідніше мати АКСУ, тому що вона мобільніша і непомітніша», – стверджує журналіст.
На вулицях російських міст подібну зброю можна побачити, наприклад, у поліцейських.
За даними МВС РФ на 2022 рік, після початку російського вторгнення в Україну в Росії на 30 відсотків побільшало злочинів із застосуванням вогнепальної зброї.
Лідерами за темпами приросту стали прикордонні Курська та Білгородська області. На Курщині кількість таких злочинів тоді зросла на 675 відсотків.
- За офіційними російськими даними, під час нападу на «Крокус» 22 березня загинули 144 особи, постраждали понад п'ятсот
- Частину людей нападники розстріляли, а більшість загинула внаслідок пожежі, яка розпочалася після вибухів.
- Відповідальність за теракт взяло на себе угруповання «Ісламська держава» (визнана терористичною в США та ЄС). Російська влада звинувачує в організації нападу України, не навівши жодних вагомих доказів.
- США повереджали Росію заздалегідь про можливість нападу в рамках угод про спільну протидію терористичним загрозам. Російська влада ці попередження проігнорувала.
Форум