Близько тисячі подій у понад 70 країн світу, приурочених третій річниці повномасштабного вторгнення, проанонсував Світовий конгрес українців. Заходи розпочалися 22 лютого і триватимуть до 25-го. До них СКУ почав готуватися ще з жовтня, незадовго до виборів у США, кажуть в організації.
- Які саме заплановані події?
- Чому до них почали готуватися майже аж за пів року?
- І які ключові меседжі українці просуватимуть у різних країнах світу?
Про це проєкт Радіо Свобода «Ти як?» поспілкувався з віцепрезидентом Світового конгресу українців Володимиром Когутяком, який очолює комітет зі світових акцій і адвокації на міжнародній арені.
Скільки акцій і де відбуватимуться?
Світовий конгрес українців, який об’єднує по світу громадян із декількох хвиль міграції і тих, хто став біженцем через війну, анонсував понад тисячу подій у 72 країнах, що охоплюють більш як 600 міст. Вони розпочалися 22 лютого і триватимуть чотири дні.
«Якого типу це є акції? Це є такі вуличні великі марші, маніфестації, на яких будуть якраз присутні і різні політики, і профспілки, і, звісно, те, що ми називаємо – друзі України. Тобто – інші країни, наприклад, грузини, які будуть приходити в різних країнах. Для нас це є надзвичайно важливо, щоб показати, що проблема Росії – це не є виключно проблема України, що є також інші країни, які теж потребують того, щоб посилити санкції проти Росії, щоб допомагати ще більше Україні тощо. І, звісно, на таких великих акціях будуть і політичні різні партії», – пояснює Володимир Когутяк.
Організація створила спеціальну мапу із інформуванням про події. І на ній зображені не лише масштабні мітинги у великих містах, а й заходи набагато дещо локальнішого рівня: «Тобто є маленькі селища, наприклад, в Франції, де будуть проходити маленькі заходи – показ фільму, служба в церкві. І це теж є важливі моменти, тому що це все-таки ціле селище буде збиратися в один день, ще раз говорити про підтримку України, ще раз будувати плани, що вони цього року разом будуть робити для підтримки України».
Чи пов’язані акції з останніми політичними подіями у світі?
Якщо ми хочемо миру, спочатку має бути перемогаВолодимир Когутяк
«Ми назвали цю акцію Stand with Ukraine Unite for Ukrainian Victory. Іншими словами, «Єднаймося для перемоги України». І тут є одне дуже-дуже важливе слово, це – Victory, – каже представник СКУ. – Тому що ми розуміли, що коли буде проходити якраз третя річниця, дуже багато країн і дуже багато світових лідерів будуть говорити про різні речі – перемовини, здати території, вибори, наприклад, в Україні і таке інше. І всі ці речі зводяться до того, щоб в Україні був мир. І те, що ми хотіли, щоб якраз на цю третю річницю всі наші громади у світі говорили це слово – Victory, перемога. Якщо ми хочемо миру, спочатку має бути перемога».
Хто є організаторами акцій?
Зі слів Володимира Когутяка, організаторами акцій виступають передусім громади, які вже багато років існують у різних країнах. Чи люди українського походження. «Але ми бачимо, що громадяни інших країн також організовують акцію. Наприклад, у нас, у Франції є декілька мерів, які організовують маніфестацію в їхніх маленьких селищах чи містечках. І це французи, це чисті французи, які є мерами і які в містечку організовують якісь акції на підтримку України в цей день», – додає він.
Про Global Alarm
Якщо ви не бажаєте почути справжню таку сирену, допомагайте УкраїніВолодимир Когутяк
Серед акцій, які заплановані, віцепрезидент СКУ виділяє ключову – Global Alarm, коли в різних міста світу включатимуть сирену: «І для чого це робиться? Перш за все, для того, щоб шокувати. Тобто я хочу відразу нагадати, що це все робиться після того, як всі отримали потрібні дозволи. І коли звучить ця сирена, це надзвичайно страшно. Всі розуміють, що це не є справжня сирена, але вона дає дуже великий страх. І те, що ми будемо говорити, якраз і наші громади по Європі будуть говорити, що «якщо ви не бажаєте почути справжню таку сирену, допомагайте Україні набагато-набагато більше, ніж це ви робите сьогодні».
Скільки людей мобілізував Світовий конгрес українців
Мільйони людей по світу, за підрахунками Володимира Когутяка, візьмуть участь в заходах. Він розповів також, що СКУ проводив не одну відеоконференцію з громадами, щоб вчити їх проводити адвокацію: як запросити мерів, як запросити дипломатів, як запросити політиків з різних партій, щоб про Україну прийшли говорити не тільки українці: «Я думаю, що ми будемо мати 600-700 міст до кінця цього тижня, іншими словами, ми будемо мати більш ніж тисячу акцій, організованих по цілому світу за ці дні».
У яких країнах відбудеться найбільше заходів?
Для нас дуже важливо, щоб якраз Україна в цей день звучала по цілому світуВолодимир Когутяк
«Ми зробили дуже великий акцент на деяких країнах світу, які для нас є надзвичайно важливими. Це, звісно, в Європі такі країни, як Франція, Великобританія, Німеччина. Для нас було надзвичайно важливо, щоб якраз в цих країнах, де політично робиться найбільше для підтримки України, щоб якраз в цих країнах було більше акцій. Але на інших континентах – як в Америці, в Канаді, є теж дуже багато акцій», – сказав представник СКУ.
Водночас він наголосив, що дуже важливо, аби українські акції звучали там, де вони ніколи не звучать чи взагалі заборонені. Зокрема, Володимир Когутяк відзначив африканський континент і держави Азії: «І наші активісти, наші громадяни в цих країнах все-таки будуть проводити маленькі акції. Звісно, їх буде двоє-троє людей. Це буде, можливо, один прапор. І вони тільки заспівають гімн України. Але для нас дуже важливо, щоб якраз Україна в цей день звучала по цілому світу».
Головні меседжі акцій
«Ми роздали нашим громадам всі головні тези, які зараз найважливіші для України, які Світовий конгрес, звісно, зробив у співпраці з українською державою, з МЗС, з Офісом президента, всі наші громади будуть закликати весь час до того і того самого.
Вони розбиваються на три рівні. І ще раз хочу нагадати, що мова йде про цілий світ. Тобто є країни, де вони, наприклад, не мають права говорити про зброю, не можуть казати: «Дайте зброю Україні». І тому вони розкладаються на три пункти. Перший пункт – озброєння України, тобто, само собою – зброя, дрони, само собою – введення європейських миротворців на територію України», – наголосив віцепрезидент СКУ.
Другим пунктом він відзначив все, що пов’язано з фінансами: використання заморожених російських коштів, нові санкції проти Росії.
«І третя річ, це якраз те, що пов’язано з Russia is a terrorist state, «Росія – держава-теорист». Звісно, визнання Росії як держави-терориста. Зробити так, щоб Росія вийшла з усіх міжнародних інстанцій, зробити так, щоб Росію вигнали якраз з такого міжнародного поля, політичного поля. Ізолювати максимально Росію», – підсумував Володимир Когутяк.
У 2019 році Росія визнала СКУ «небажаною організацією», у 2024 році Європейський суд з прав людини виніс рішення на користь провідної організації української діаспори, але його не визнає Москва.
Форум