Широкомасштабний перегляд митної політики, який ініціювали США, загрожує розпалюванням торговельної війни, яка може суттєво зашкодити економікам країн, проти яких вони спрямовані, а також Сполученим Штатам. Радіо Свобода зібрало реакції та прогнози.
Президент США Дональд Трамп запровадив нові каральні мита щодо Мексики, Канади та Китаю, що створює передумови для ширшого торговельного конфлікту з трьома найбільшими торговельними партнерами Сполучених Штатів.
Трамп оголосив про давно обіцяні економічні заходи 1 лютого, заявивши, що Вашингтон запровадить мита у розмірі 25% на всі товари з Канади та Мексики, хоча для канадських енергетичних продуктів діятиме знижена ставка у 10%.
За його словами, мита будуть діяти доти, доки не зупинять потік мігрантів і нелегального фентанілу до США, хоча причини цих проблем є предметом широких дискусій і пов’язані з низкою складних факторів.
Фентаніл – це сильнодійний синтетичний опіоїд, який використовується в медицині для знеболювання, особливо після операцій або у хворих на рак. Він приблизно в 50-100 разів сильніший за морфін. Також його незаконно виробляють і продають як наркотик кримінальні угруповання.
Нові мита також включають 10% мито на товари з Китаю, оподаткування продукції з трьох країн набере чинності з 4 лютого.
Широкомасштабні заходи загрожують розпалюванням торговельної війни, яка може суттєво зашкодити економікам країн, проти яких вони спрямовані, а також Сполученим Штатам.
Підписаний Трампом указ містить положення, яке дозволяє президенту розширити мита, якщо якась країна запровадить відповідні заходи щодо США.
Невдовзі після підписання указу Канада та Мексика оголосили, що теж відреагують.
Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум заявила, що її країна запровадить відповідні мита, а прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про «широкомасштабні» заходи у відповідь.
Міністерство торгівлі Китаю також оприлюднило заяву, що Пекін подасть судовий позов проти США до Світової організації торгівлі (СОТ) і «застосує відповідні контрзаходи», не уточнивши деталей.
Реакція Канади, Мексики та Китаю
Разом три країни, на які поширюються нові мита, минулого року становили понад 40% імпорту до США.
У своїй телевізійній промові Шейнбаум заявила, що доручила своєму міністру економіки розробити заходи у відповідь, враховуючи можливі 25% мита на американську продукцію.
Вона також назвала звинувачення у зв’язках мексиканського уряду з кримінальними організаціями «наклепом» і зазначила, що Вашингтон має робити більше для обмеження потоку нелегальної зброї до Мексики, яку використовують картелі.
Президентка Мексики наголосила, що відкрита до пошуку рішення зі США, але додала, що «проблеми не вирішуються шляхом введення мит, а лише шляхом переговорів».
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо також заявив, що його країна запровадить 25% мита на американські товари на суму 155 мільярдів доларів, які будуть вводитися поетапно у найближчі тижні.
На пресконференції Трюдо також повідомив, що розглядаються заходи щодо критично важливих мінералів та державних закупівель у США, хоча деталей він не навів.
«Ми не хотіли цього, ми не просили цього, – сказав Трюдо. – Але ми не відступимо, коли справа стосується захисту канадців».
Він також заперечив заяви Трампа про те, що кордон між США та Канадою є безпековою проблемою, зазначивши, що менш ніж 1% фентанілу, що потрапляє до США, йде через північний кордон.
Трюдо закликав канадців «купувати менше американських товарів… Обирайте канадські продукти та послуги замість американських».
Канадський прем’єр також висловив готовність до подальших переговорів з Вашингтоном, зазначивши, що Канада готова інвестувати майже мільярд доларів у безпеку кордонів, щоб уникнути мит.
Мито у 10% на Китай додасться до раніше запроваджених тарифів, запроваджених колишнім президентом США Джо Байденом і самим Трампом під час його першого терміну.
Пекін пообіцяв вжити заходів у СОТ та здійснити неуточнені контрзаходи для «рішучого захисту своїх прав та інтересів». Міністерство закордонних справ Китаю також виступило на захист контролю за фентанілом, вказавши на суворі експортні обмеження, запроваджені у 2019 році.
Що буде далі?
Мита можуть призвести до зростання цін для споживачів, порушення ланцюгів поставок та втрати робочих місць у різних секторах.
Канада, Мексика та США мають глибоко інтегровані економіки, з приблизно двома мільярдами доларів вироблених товарів, які щодня перетинають їхні кордони.
Більшість економістів вважає, що мита та подальші відповідні заходи можуть підвищити ціни на широкий спектр товарів і спричинити інфляцію. Це пояснюється тим, що імпортери, а не країни-експортери, сплачують мито, і вони зазвичай перекладають ці витрати на споживачів у вигляді підвищених цін.
Згідно з січневим звітом Інституту міжнародної економіки Петерсона, мита сповільнять зростання та прискорять інфляцію, завдаючи шкоди економікам Канади, Китаю, Мексики та США.
Втім, дехто підтримує мита Трампа. Конгресмен Джейсон Сміт (республіканець, штат Міссурі) похвалив цей крок, заявивши, що «мита принесуть мільярди нових доходів для уряду США».
На черзі ЄС?
Президент США Дональд Трамп попередив американців, що вони можуть зіткнутися з економічним «болем» через його нові торговельні тарифи, і пригрозив розширенням торговельної війни, включивши до неї Європейський союз і, можливо, Британію.
«Чи буде певний біль? Так, можливо (а можливо, й ні!)» – написав Трамп 2 лютого на своїй соціальній платформі, коментуючи вплив тарифів на американських споживачів. «Але… усе це буде варте тієї ціни, яку необхідно заплатити», – додав він.
Трамп повідомив журналістам, що 3 лютого планує провести переговори з лідерами Канади та Мексики щодо мит.
ЄС 2 лютого заявив, що «рішуче» відповість у разі введення Трампом тарифів, хоча сподівається уникнути торговельної війни шляхом переговорів.
«Європейський союз шкодує про рішення США запровадити мита щодо Канади, Мексики та Китаю», – заявив представник Європейської комісії.
«У торговельних війнах немає переможців. Якщо Сполучені Штати та ЄС почнуть торговельну війну, то збоку сміятиметься Китай. Ми дуже взаємопов’язані. Нам потрібна Америка, і Америці потрібні ми. Тарифи підвищують витрати. Вони недобрі для робочих місць. І для покупців також недобрі», – заявила 3 лютого Кая Каллас, верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки.
Форум