Посланець Дональда Трампа Стів Віткофф веде переговори в Росії, в Санкт-Петербурзі, на тлі хвилі дипломатичної активності навколо війни в Україні, яка включає американо-українські переговори у Вашингтоні та зустріч під головуванням Великобританії та Німеччини в Брюсселі. Але чи був цей візит запланованим заздалегідь? Чи щось спонукало президента США прискорити події?
Речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив російським державним ЗМІ, що спецпредставник США Стів Віткофф прибув 11 квітня. Він зробив зупинку у Санкт-Петербурзі по дорозі на переговори на високому рівні з Тегераном щодо ядерної програми Ірану, що заплановані на 12 квітня в Омані.
У той час як Віткофф перебуває в Росії, сам президент США Дональд Трамп заявив, що «Росія повинна рухатися».
Росія повинна рухатися. Занадто багато людей гине, тисячі щотижня, у жахливій і безглуздій війні – війніДональд Трамп
«Росія повинна рухатися. Занадто багато людей гине, тисячі щотижня, у жахливій і безглуздій війні – війні, яка ніколи не повинна була статися, і не сталася б, якби я був президентом», – написав Трамп у соцмережі Truthsocial.
Зі свого боку, президент України Володимир Зеленський заявив, що останній місяць показав, що Росія є єдиною причиною цієї війни. Про це він сказав під час звернення до учасників засідання у форматі «Рамштайн».
За його словами, стабільна, передбачувана й достатня оборонна підтримка разом зі спільним тиском на Росію є абсолютно необхідними для того, щоб ця війна нарешті завершилася. І війна повинна завершитися за столом переговорів.
Російське державне інформаційне агентство ТАСС повідомило, що Віткофф негайно зустрівся з Кирилом Дмитрієвим, головою Російського фонду прямих інвестицій, якого Кремль відряджав минулого тижня до Вашингтона, де за офіційною версією обговорювали зміцнення двосторонніх відносин Росії і США.
Потиснув руку Путіну
Пізніше, як повідомила Російська служба Радіо Свобода, у Санкт-Петербурзі, у будівлі президентської бібліотеки імені Бориса Єльцина, розпочалася зустріч президента Росії Володимира Путіна та спецпосланника президента США Стівена Уіткоффа.
Після протокольної зйомки Путін та Віткофф вирушили на переговори у закритому форматі. Тривалість зустрічі не регламентована.
Речник Кремля Дмитро Пєсков раніше заявляв, що «розмова триватиме стільки, скільки потрібно, а темою для обговорення є Україна».
Речниця Білого дому Керолайн Левітт заявила на брифінгу, що візит Віткофа до Росії – «це ще один крок на шляху до миру».
Візит Віткоффа до Путіна відбувся через день після того, як офіційні особи США та Росії зустрілися у Стамбулі, щоб обговорити нормалізацію дипломатичних відносин, ймовірно скасувавши масове висилання співробітників посольств після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.
Це третій візит Віткоффа до Росії з моменту вступу Трампа на посаду президента США, який пообіцяв відновити відносини з Москвою і зупинити війну проти України.
Минулого місяця його зустріч із Путіним проклала шлях до телефонної розмови між двома президентами. Він також відвідав Росію у лютому та брав участь у американсько-російських переговорах в Ер-Ріяді.
Хто такий Стів Віткофф?
Віткофф – нью-йоркський забудовник і друг Трампа, який не має дипломатичного досвіду. Це викликає занепокоєння у певних колах, бо неясно яку роль може зіграти Віткофф, не маючи розуміння дипломатії і Росії як такої.
Віткоффу бракує контексту та історії того, як росіяни ведуть переговори та мають справу з американською стороноюДевід Крамер
«Я вважаю, що той факт, що йому бракує розуміння контексту та історії того, як росіяни ведуть переговори та мають справу з американською стороною, є проблемою», – сказав Девід Крамер, який обіймав керівну посаду в Державному департаменті під час адміністрації Джорджа Буша.
«Путін говорить йому добрі речі, дає йому портрет президента, розповідає про те, щоб ходити до церкви і молитися за свого друга (Трампа)», – сказав Крамер Радіо Свобода 10 квітня.
«Це досить стара тактика КДБ. І Віткофф, я не думаю, має достатньо інформації, щоб зрозуміти, що там відбувається».
Трамп похвалив Віткоффа. Виступаючи в січні, він назвав його «чудовим укладачем угод... чудовим учасником переговорів, чудовою людиною».
Ймовірно, цей візит Віткоффа буде спрямований на просування зусиль США щодо припинення вогню між Росією та Україною, які поки очевидно не дали жодних результатів.
Нещодавно Трамп висловив розчарування обома сторонами повільними темпами прогресу.
Трамп розкритикував Росію за посилення бомбардування України. А про президента України Володимира Зеленського сказав. що він «намагається відмовитися» від угоди, яка надає Вашингтону доступ до українських родовищ рідкісноземельних мінералів.
Українська делегація має провести переговори щодо угоди у Вашингтоні пізніше 11 квітня.
Туреччина пропонується на Чорноморську місію
Тим часом у Брюсселі досягнуто прогресу у формуванні очолюваних Європою військових сил для розгортання в Україні в разі припинення вогню чи мирної угоди.
Два європейських дипломатичних джерела повідомили Радіо Свобода, що Туреччина заявила, що готова «взяти на себе відповідальність за морський вимір».
Про це йшлося на засіданні «коаліції охочих» 10 квітня.
Наразі лише Британія та Франція публічно пообіцяли направити свої сили, хоча інші країни заявили, що готові зробити це залежно від обставин їхнього розгортання.
11 квітня у Брюсселі Британія та Німеччина головували на засіданні Контактної групи з питань оборони України, яка координує військову допомогу Україні.
Наша допомога матиме вплив на полі бою цього рокуБорис Пісторіус
«Рамштайн» був створений у 2022 році під головуванням тодішнього міністра оборони США Ллойда Остіна. Його наступник, Піт Геґсет, нині зайняв «заднє місце» в групі та був присутній на цій зустрічі по відеозв’язку.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус сказав, що Геґсет зробив «цікаві та правильні оцінки» у своїх коментарях.
Напередодні переговорів європейські країни пообіцяли нову підтримку Україні в найближчі місяці та роки.
Британія та Норвегія оголосили про спільний пакет військових безпілотників, радарних систем і протитанкових мін.
Німеччина та Нідерланди заявили, що нададуть додаткові системи протиповітряної та протиракетної оборони.
«Це матиме вплив на полі бою цього року», – сказав Пісторіус.
Форум