Новий план США: кінець війни чи підтримки України?
Після свого повернення до Білого дому американський президент Дональд Трамп заявив, що він планує зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним у найближчий час. Трамп сказав, що Путін, мовляв, руйнує Росію, коли відмовляється підписати угоду про припинення війни.
І що цікаво – Трамп каже, що президент України Володимир Зеленський готовий до угоди.
Однак на яких умовах та звідки у Трампа такі дані?
Адже сам Зеленський про готовність підписувати угоду з Путіним нічого не каже. В Україні президент розповідає про план перемоги, справедливий мир та гарантії безпеки.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
Трамп повернув Кубу до списку держав-спонсорів тероризму
Президент США Дональд Трамп скасував рішення свого попередника Джо Байдена про виключення Куби зі списку США держав-спонсорів тероризму, повідомив Білий дім.
14 січня адміністрація Байдена заявила, що виключить Кубу зі списку, який серйозно перешкоджає іноземним інвестиціям, в обмін на обіцянку звільнити 553 людини, включаючи кубинців, ув’язнених під час придушення масових протестів у 2021 році. Куба звільнила вʼязнів, зокрема лідера опозиції Даніеля Феррера.
Президент Куби Мігель Діас-Канель заявив в мережі Х, що мета Трампа «продовжувати прискорювати жорстоку економічну війну проти Куби з метою домінування».
Білий дім не описав причини скасування наказу Байдена і як цей крок вплине на звільнених в’язнів.
Раніше новий держсекретар США Марко Рубіо, який має кубинське походження, казав, що у нього немає сумнівів, що Куба належить до списку держав-спонсорів тероризму.
За його словами, колумбійське партизанське угруповання FARC, «користувалося повною підтримкою кубинського режиму протягом усього свого існування» і що Куба була «відкрито дружньою» щодо бойовиків «Хамасу» і «Хезболли», обох визначених Вашингтоном як терористичні групи.
У 2015 році адміністрація Обами виключила Кубу зі списку США держав-спонсорів тероризму. Зближення між двома країнами було призупинено після приходу Трампа до влади в січні 2017 року. Він посилив обмеження на поїздки на Кубу і заборонив бізнес з компаніями, контрольованими кубинськими військовими. Серед інших заходів він включив Кубу до списку США держав-спонсорів тероризму
Лише три інші країни входять до списку державних спонсорів тероризму: Іран, Північна Корея та Сирія.
Після своєї інавгурації в понеділок Трамп скасував 78 заходів, запроваджених попередньою адміністрацією.
Трамп підписав указ, який відтерміновує заборону TikTok у США на 75 днів
Президент США Дональд Трамп підписав указ про продовження роботи у США застосунку для коротких відео TikTok на 75 днів, заборону на діяльність якого підтримав Верховний суд Сполучених Штатів.
За його словами, протягом цього часу США не виконуватимуть закон, ухвалений Конгресом минулого року та підписаний колишнім президентом Джо Байденом.
Спілкуючись із журналістами в Овальному кабінеті 20 січня, Трамп відповів, чому змінив свою думку після спроби заборонити TikTok у 2020 році, і сказав, що «змушений ним користуватися».
Він висунув можливість створення спільного підприємства, яке керуватиме компанією, заявивши, що він шукає партнерства 50-50 між «Сполученими Штатами» та їх китайським власником ByteDance. Але він не надав жодних подробиць про те, як це може працювати.
18 січня соцмережа TikTok стала недоступною для американських користувачів за кілька годин до того, як набув чинності закон, який забороняє TikTok у Сполучених Штатах.
А вже 19 січня соцмережа заявила про відновлення роботи на території Сполучених Штатів. У TikTok назвали позицію Трампа підтримкою Першої поправки конституції США, що захищає свободу слова, і додали про плани працювати з ним, «над довгостроковим рішенням, яке дозволить зберегти TikTok у Сполучених Штатах».
Читайте також: Потенційна заборона TikTok. Що це означає для конкуренції США та Китаю?
Згідно із законом, соцмережа TikTok мала до 19 січня розірвати зв’язки зі своєю материнською компанією ByteDance, що базується в Китаї, або ж припинити свою діяльність у Сполучених Штатах, щоб «розвіяти побоювання, що вона становить загрозу нацбезпеці».
У США TikTok має близько 170 мільйонів підписників.
Зеленський у Давосі закликав Європу купувати американський газ та вкладати 5% в оборону
Президент України Володимир Зеленський під час виступу на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму в Давосі підтримав прагнення нової адміністрації США збільшити оборонні витрати країн НАТО. За його словами, якщо для належної безпеки потрібно витрачати 5% ВВП на оборону – «нехай буде 5%», і не варто спекулювати на тому, що це може бути за рахунок медицини чи пенсій.
«Європа не може дозволити собі бути другою чи третьою в черзі для своїх союзників. Якщо це станеться, світ почне рухатися вперед без Європи», – наголосив український президент.
Зеленський також закликав європейські країни до реальної енергетичної незалежності. «Президент Трамп збирається експортувати більше енергії, але Європі потрібно активізуватися і виконати більше довгострокової роботи, щоб забезпечити реальну енергетичну незалежність. Не можна продовжувати купувати газ у Москви, водночас очікуючи гарантій безпеки від американців. Це просто неправильно», – наголосив президент України.
Трамп тільки заступив на посаду, а його рішення вже оскаржують у суді
Три організації, які захищають права мігрантів, оскаржили в суді один із перших указів Дональда Трампа після його повернення на посаду президента. Він скасовує для значної частини мігрантів так зване право землі – безумовне надання американського громадянства дітям, які народилися на території країни.
В указі Трампа йдеться, що 14-та поправка до Конституції США, яка захищає право на громадянство за народженням, була неправильно витлумачена і не має поширюватися на дітей, народжених батьками, чиє постійне перебування не підтверджене документами.
Громадянство, йдеться у тексті, не може бути надане дітям нелегальних мігрантів або тим, хто перебуває в країні з короткостроковими цілями, в’їхавши без студентської, робочої чи туристичної візи.
Нові правила, згідно з указом, мають розпочати діяти через 30 днів після його підписання. Після цього терміну діти, народжені у США, можуть отримати громадянство, якщо хоча б один із батьків є громадянином країни або власником постійної посвідки на проживання, так званої ґрін-карти. Поки залишається неясним, чи суди визнають наявність у Трампа повноважень розв'язувати це питання без підтримки з боку Конгресу.
Трамп проти мігрантів: обмеження, депортація, стіна на кордоні з Мексикою
У перші хвилини президентства Дональда Трампа перестав працювати мобільний додаток для мігрантів. Цей застосунок був єдиним способом подати запит на притулок на кордоні США з Мексикою.
Його закрили представники адміністрації Трампа одразу, як тільки 47-ий президент вступив на посаду, повідомляє видання The Hill.
- Додаток CBP One є офіційним застосунком Митної та прикордонної служби США (CBP).
- У травні 2023 року адміністрація Байдена визначила його єдиним способом для мігрантів подати запит на притулок на кордоні США з Мексикою та записатися на зустріч з представником прикордонної служби для отримання притулку.
- Закриття додатка є частиною серії кроків нової адміністрації, спрямованих на закриття кордону з Мексикою.
Адміністрація Дональда Трампа оголосила про плани розпочати масштабні імміграційні рейди у Чикаго 21 січня. Операція триватиме тиждень і буде спрямована на виявлення та депортацію нелегальних мігрантів, повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на інформовані джерела.
Для проведення рейду залучать від 100 до 200 працівників імміграційної та митної поліції США. Ціллю стануть мігранти з кримінальним минулим, включно з порушеннями правил дорожнього руху та іншими правопорушеннями, які адміністрація чинного президента Джо Байдена вважала незначними для переслідування.
Також у своїй першій промові на посаді 47-го президента США Дональд Трамп заявив, що будивництво стіни на кордоні з Мексикою буде поневлене, а боротьбу з нелегальними мігрантами посилять.
Чикаго обране для рейду з двох причин: місто приваблює велику кількість мігрантів завдяки своїм порівняльно лояльним правилам, а також через давнє публічне протистояння між Трампом та мером міста демократом Брендоном Джонсоном. Після Чикаго аналогічні рейди можуть відбутися у Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Денвері та Маямі, пише The Wall Street Journal.
«Звучало як оголошення війни». Як західні ЗМІ відреагували на промову Трампа?
Західні видання відреагували на перші укази та заяви 47-го президента США Дональда Трампа після інавгурації 20 січня, особливо щодо його планів виходу з Паризької кліматичної угоди та територіальних претензій.
The Guardian назвав повернення Трампа історичним моментом, але в негативному сенсі:
«Коли буде написано некролог планети Земля, в ньому, можливо, буде виділено особливе місце подіям 20 січня 2025 року. Саме тут, криво похитавши головою та радісно покрутивши пером, Дональд Трамп знову вивів США з Паризької кліматичної угоди, на радість 20 000 глядачів, очевидно, байдужих до долі блідо-блакитної точки, на якій вони живуть. Руйнівник людства, який залишив слід хаосу та розбрату за свої перші чотири роки, повернувся з подвоєною силою»
Німецький Der Spiegel закликав Європу «згадати про свою силу» і кинути виклик Трампу. Видання наголошує, що міжнародний порядок і міжнародне право більше не мають значення для нового президента США, який «безжально відстоює інтереси Сполучених Штатів». «Поява Трампа принаймні вносить ясність: ми, європейці, повинні нарешті навчитися забезпечувати власну безпеку», – пише Der Spiegel.
Французька Le Figaro відзначає парадоксальність ситуації – Трамп позиціонує себе як «миротворця та об’єднувача», при цьому оголошуючи про територіальні претензії та надзвичайний стан на кордоні.
Financial Times звертає увагу на безпрецедентність заяв Трампа щодо територіальних претензій: «Звучало дуже схоже на оголошення війни – вперше в історії інавгураційних промов США». Видання також відзначає різкий контраст між Трампом та його попередниками, що «швидше сигналізував про зміну режиму, ніж про звичайну передачу влади».
Washington Post пише про безпрецедентну кількість указів, підписаних Трампом у перший день – це перевищує все, що було зроблено попередніми президентами. «Це свідчить про роботу, яка була проведена до і після його обрання, щоб перетворити обіцянки на дії», – зазначає видання. За оцінкою видання, новий президент США хоче швидко почати, щоб показати, що цей термін буде іншим, хоча «попереду нас чекають труднощі, пов’язані як зі змістом перших указів, так і з питаннями, які ними не вирішити».
Чи стосується України рішення Трампа про припинення міжнародної допомоги?
Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України стверджує, що указ президента США Дональда Трампа про зупинку програм зовнішньої допомоги на 90 діб не стосується військової допомоги Україні.
«Насправді указ Трампа стосується міжнародної допомоги в межах «Програм розвитку», що стосуються діяльності агентств ООН, миротворчих ініціатив, програм підтримки біженців тощо. Україна отримує допомогу від США в рамках програм Presidential Drawdown (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF). Указ президента США цих програм не стосується», – ідеться в повідомленні ЦПД.
Президент США Дональд Трамп одним із перших після інавгурації підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.
Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, попри те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.
Переговори з командою Трампа можуть відбутися в лютому – Арахамія
Переговори представників України з командою президента США Дональда Трампа можуть відбутися на початку лютого під час «Українського тижня» у Вашингтоні, заявив лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в ефірі телемарафону.
«На початку лютого буде «Український тиждень» у Вашингтоні. Я думаю, що там насправді будуть відбуватися основні процеси, основні переговори з новою командою Трампа, тому чекаємо. За кілька тижнів будемо мати всі необхідні новини», – сказав Арахамія.
Раніше сьогодні в ефірі Радіо Свобода голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва, народний депутат від «Слуги народу» Олександр Мережко зазначив, що надзвичайно важливо, щоб спочатку відбулася зустріч нового президента США Дональда Трампа саме з українським президентом Володимиром Зеленським, а не з російським Володимир Путіним.
Він припустив, що телефонна розмова Зеленського з Трампом може відбутися вже протягом тижня, особисту зустріч так швидко організувати навряд чи вийде.
ЄС надалі підтримувати Україну, незалежно від рішень Трампа
Євросоюз продовжить підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться, незалежно від політичних змін у США. Про це президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила 21 січня у виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
«Ми вже підтримали Україну майже на 130 мільярдів євро. І ми продовжимо підтримувати Україну без жодних сумнівів. Що б не сталося далі, для нас важливо, щоб Україна залишалася незалежною країною і щоб саме Україна ухвалювала рішення щодо своєї території», – наголосила фон дер Ляєн.
Її заява пролунала на тлі повернення до влади в США Дональда Трампа, який у перший же день свого президентства оголосив про рішення скоротити міжнародну допомогу.
Говорячи про відносини зі США, очільниця Єврокомісії підкреслила готовність до діалогу, але на принципових засадах: «Нашим першим пріоритетом буде раннє залучення до обговорення спільних інтересів і готовність до переговорів. Ми будемо прагматичними, але завжди відстоюватимемо свої принципи», – заявила фон дер Ляєн.
Президентка Єврокомісії зазначила, що світ вступив у «нову еру жорсткої геостратегічної конкуренції», де провідні економіки змагаються за доступ до сировини, нових технологій та глобальних торговельних шляхів – від штучного інтелекту до чистих технологій, від квантових обчислень до космосу.
«В умовах посилення конкуренції ми, ймовірно, продовжимо спостерігати часте використання економічних інструментів, таких як санкції, експортний контроль та тарифи, спрямованих на захист економічної та національної безпеки», – додала вона.
Для адаптації до нових умов Єврокомісія наступного тижня представить «дорожню карту конкурентоспроможності», яка визначатиме роботу ЄС на наступні п’ять років. За словами фон дер Ляєн, Європі необхідно «змінити передачу», щоб підтримувати зростання в наступній чверті століття.
Трамп хоче запровадити універсальні мита
Дональд Трамп у перший день свого перебування на посаді президента США висунув ідею запровадження універсальних митних тарифів, повідомляє Reuters.
«Універсальний митний тариф для всіх, хто веде бізнес у Сполучених Штатах, тому що вони приходять і крадуть наше багатство, крадуть наші робочі місця, крадуть наші компанії, завдають шкоди нашим компаніям. Тож ми вводимо мита, щоб утримати їх від цього», – сказав Трамп журналістам у Білому домі.
«Можна сказати... тому що, по суті, країни користуються перевагами США», – пояснив Трамп свою ідею.
Але, за словами Трампа, США ще мають до підготуватися до запровадження таких мит.
Путін і Сі поговорили по відеозв’язку...про Трампа?
Очільник Росії Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін 21 січня провели розмову по відеозв’язку, повідомило китайське агентство «Сіньхуа». Пресслужба Кремля теж підтвердила факт розмови.
Пресслужба Кремля опублікувала відео початку зустрічі. Путін махає Сі Цзіньпіну рукою, називає його «дорогим другом» і говорить про те, що необхідно «підбити підсумки роботи за минулий період, визначити нові плани щодо розвитку російсько-китайського всеосяжного партнерства і стратегічної взаємодії». Також він зазначив, що у Росії і Китаю є «збіг поглядів на те, якими мають бути відносини між великими державами».
У Кремлі кажуть, що рПутін у розмові з головою КНР Сі Цзіньпіном зазначив, що «метою українського врегулювання має стати не короткострокове припинення вогню, а довгостроковий мир на основі інтересів Росії».
Інших подробиць щодо змісту розмови поки немає, але логічно припустити, що лідери двох найбільших держав обговорювали заяви Дональда Трампа, які він зробив у своїй першій промові після складання присяги на посаду 47-го президента США.
Трамп не згадав про Росію і Путіна у своїй промові, але заявив, що хоче увійти в історію як великий миротворець. Про Китай Трамп згадував в контексті заяви, що він хоче зробити, що Панамський канал став американським.
Трамп зупинив зовнішню допомогу США на 90 днів для проведення перевірок
Президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.
«Усі керівники департаментів та агентств, відповідальні за програми зовнішньої допомоги США, повинні негайно призупинити нові зобов’язання та виплати коштів», – йдеться в указі, підписаному Трампом 20 січня.
Згідно з документом, протягом 90 днів на основі проведених оцінок буде ухвалене рішення щодо продовження, зміни чи припинення кожної програми іноземної допомоги.
Західні агенції, зокрема Reuters і Associated Press, відзначають, що поки невідомо, наскільки широким є цей указ і яких програм, країн, неурядових і міжнародних організацій він торкнеться, зважаючи на те, що фінансування багатьох програм уже було схвалене Конгресом і має бути витрачене, якщо ще не витрачене.
Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, незважаючи на те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.
Мережко: важливо, щоб Трамп спочатку зустрівся з Зеленським
Голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва народний депутат від «Слуги народу» Олександр Мережко вважає, що надзвичайно важливо, щоб спочатку відбулася зустріч нового президента США Дональда Трампа саме з українським президентом Володимиром Зеленським, а не з російським Володимир Путіним. Про це в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) він сказав на тлі заяв Трампа про майбутні контакти з Путіним.
«Я вважаю, що це має статися якомога скоріше, тому що Трамп каже про те, що він хотів би зустрітися або поговорити по телефону з Путіним. Але дуже правильно, дуже логічно було би, якби новий президент дотримувався засади «нічого про Україну без України». Тобто в будь-якому разі надзвичайно важливо зустрітися з президентом Зеленським, особливо якщо йдеться про безпосередню зустріч Трампа з Путіним…Ми розуміємо, що така зустріч для Путіна була би винагородою в певному сенсі. І це сприяло би певним пропагандистським наративам Путіна, який намагається представити себе як політика, який не є політично ізольованим. Тобто з огляду на це надзвичайно важливо, щоби спочатку відбулася зустріч з президентом Зеленським», – переконаний Мережко.
Він припускає, що телефонна розмова Зеленського з Трампом може відбутися вже протягом тижня, особисту зустріч так швидко організувати навряд чи вийде.
«Я думаю, що, наприклад, телефонна розмова може відбутися в найближчий тиждень. І це така дипломатична практика. Це було б дуже правильно. Щодо безпосередньої зустрічі, я не впевнений у цьому. Тому що, знаєте, зараз, оскільки новий президент обіймає посаду, то дуже багато справ і суто адміністративних. І краще, коли вже ситуація стабілізується у Білому домі, то тоді мати безпосередню зустріч».
Дивіться розмову тут:
ISW про заяви Путіна після інавгурації Трампа: зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України
Президент Росії Володимир Путін 20 січня повторив, що Кремль готовий вести переговори зі Сполученими Штатами щодо війни РФ проти України, але дав зрозуміти, що зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України, наголошує у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Путін скликав засідання Ради безпеки Росії 20 січня, на якому він і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підтвердили готовність Росії брати участь у мирних переговорах із новою адміністрацією президента США під керівництвом президента Дональда Трампа. Путін попередив, що будь-яке мирне врегулювання має «усунути першопричини» війни в Україні. 26 грудня Лавров визначив ці першопричини як нібито порушення НАТО зобов’язань не розширюватися на схід і начебто дискримінацію українським урядом етнічних росіян і російської мови, ЗМІ й культури в Україні», – йдеться в звіті.
При цьому аналітики зазначають, що високопоставлені кремлівські чиновники, зокрема Путін і Лавров, останніми тижнями повторювали, що Кремль відмовляється розглядати будь-які компроміси щодо вимог Путіна, висунутих наприкінці 2021 року і на початку 2022 року, вимагаючи, щоб Україна залишалася постійно «нейтральною» і не приєднувалася до НАТО, прийняла суворі обмеження на чисельність української армії й усунула нинішній український уряд.
«Сам Путін 26 грудня заявив, що тодішній президент США Джо Байден у 2021 році запропонував йому відкласти членство України в НАТО на 10-15 років, це ще раз продемонструвало, що нібито загрози розширення НАТО насправді не спонукали Путіна почати повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році», – зазначили в ISW.
Днями телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, новообраний президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.
Сенат США одноголосно затвердив Марко Рубіо на посаді державного секретаря.
Переважна більшість проголосувала так – 99 проти 0. Жоден сенатор не проголосував проти кандидатури.
Рубіо став першим посадовцем Трампа, який був затверджений Сенатом.
Відповідаючи на запитання сенаторів, Рубіо висловився на підтримку НАТО, а також двопартійного закону, співавтором якого він є, про те, що США не можуть вийти з альянсу без схвалення Сенату або відповідного акта Конгресу, зауважує СNN.
Рубіо також говорив про необхідність для США зайняти сильну позицію щодо Китаю під час слухань щодо його затвердження, назвавши Комуністичну партію Китаю «потужним» і «небезпечним» супротивником.
Відповідаючи на запитання про війну Росії проти України, Рубіо сказав, що «нереально вірити», що Україна зможе відтіснити російські війська туди, де вони були до вторгнення 2022 року.
Рубіо додав, що він і Трамп згодні з тим, що війна повинна закінчитися, і розкритикував адміністрацію Байдена за те, що вона не встановила чіткої «кінцевої мети» війни.
«Те, що зробив (президент Росії) Володимир Путін, неприйнятно, в цьому немає жодних сумнівів, але ця війна повинна закінчитися, і я думаю, що це має бути офіційною політикою Сполучених Штатів, що ми хочемо бачити її закінчення», – сказав Рубіо.
Чому Трампу не варто сам на сам говорити з Путіним?
Досі лишається інтригою, яким чином Трамп виконає свої обіцянки зуинити війну Росії проти України. Із того, як Трамп відповідав на запитання журналістів щодо України після своєї інавгурації, можна зробити висновок, що адміністрація нового очільника Білого дому готується до телефонної розмови з Путіним.
В Україні наполягають, що спочатку Трамп має поговорити з Зеленським і очільниками європейських союзників.
А французький політолог і науковий співробітник Центру Ніколя Тензер аналізує особливості Дональда Трампа як людини і єприпускає, що Трампу взагалі не варто говорити з Путіним сам на сам:
– Звичайно, є невизначеність, про яку зараз повсюди говорять. Чи кине Трамп Україну «під автобус»? Ймовірність така існує.
Чи ж поводитиметься з позиції сили, зважаючи на те, що він презентує себе як сильного лідера?Трамп, безумовно, має розуміти, що, якщо він продемонструє будь-яку слабкість щодо Росії, то це, безперечно, надішле дуже поганий сигнал Китаю та Ірану.
Чого я не знаю, й саме тому говорю про невизначеність, так це – наскільки Трамп здатний мислити раціонально.
Але є ризики...
Особливо якщо згадати зустріч Трампа й Путіна 2018-го (саміт у Гельсінкі – ред.). На тлі Путіна президент США видавався тоді слабким…
Без радників важко контролювати і якось розуміти, про що йтиметься між Трампом і Путіним
Лідери зустрілися тоді без радників Трампа. Як правило, звичайна практика інакша: під час самітів такого характеру, коли віч-на-віч говорять глави держав чи урядів, завжди є ті, хто, так би мовити, все фіксують. Та якщо радники не присутні на зустрічах, тоді дуже важко контролювати і якось розуміти, про що йтиметься між Трампом і Путіним.
За цих обставин більш імовірно, що Україна втрапить «під автобус». Путіна свого часу тренувало КДБ. Тобто це стосується психології супротивників, маніпуляції людиною, щоб у чомусь переконати. Це компроміси або ж, як росіяни кажуть, компромати. І в цьому складність.
Більше читайте тут: Французький політолог оцінив ризики того, що Україна може «потрапити під автобус»
Трамп підписав указ про вихід США з Паризької кліматичної угоди
«Успішний досвід Сполучених Штатів у досягненні як економічних, так і екологічних цілей має стати прикладом для інших країн. Останніми роками Сполучені Штати намагаються приєднатися до міжнародних угод та ініціатив, які не відображають цінності нашої країни та наш внесок у досягнення економічних та екологічних цілей», – йдеться в указі і зазначається, що ці угоди спрямовують кошти американських платників податків до країн, які «не потребують або не заслуговують на фінансову допомогу в інтересах американського народу».
Відповідно до указу, посол США в ООН повинен негайно подати офіційне письмове повідомлення про вихід країни з Паризької угоди у межах Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (UNFCCC) щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю.
Зазначається, що Сполучені Штати вважатимуть свій вихід з угоди та будь-які супутні зобов’язання такими, що набувають чинності негайно після надання цього повідомлення.
В ООН наразі це рішення нової адміністрації Білого дому не коментували.
Трамп: США виходять із ВООЗ
Президент Дональд Трамп оголосив про вихід США зі складу Всесвітньої організації охорони здоров’я.
У тексті указу серед причин виходу США називається «неправильне поводження організації з пандемією COVID-19, що виникла в Ухані, Китай, та іншими глобальними кризами в галузі охорони здоров’я, її нездатність схвалити терміново необхідні реформи та її нездатність продемонструвати незалежність від неналежного політичного впливу держав-членів ВООЗ».
В указі також йдеться про те, що ВООЗ «продовжує вимагати від США несправедливо обтяжливих платежів, які значно не пропорційні нарахованим платежам інших країн».
«У Китаї з населенням 1,4 мільярда мешкає 300 відсотків населення Сполучених Штатів, але внески до ВООЗ становлять майже на 90 відсотків менше», – звертає увагу Білий дім.
Організація наразі це рішення нового президента США не коментувала.
Трамп давно критикує ВООЗ, його адміністрація офіційно вийшла з організації в липні 2020 року, коли пандемія Covid-19 продовжувала поширюватися.
20 січня Дональд Трамп офіційно став 47-м президентом Сполучених Штатів. Урочиста церемонія інавгурації відбулася опівдні в ротонді Капітолія.
Трамп таки відповів на запитання журналістів про війну Росії проти України
Президент США Дональд Трамп заявив, що лідер Кремля Володимир Путін «руйнує» Росію, відмовляючись укласти угоду про припинення війни в Україні, додавши, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, не називаючи конкретних термінів.
«Він повинен укласти угоду. Я думаю, що він знищує Росію, не укладаючи угоду», – сказав Трамп журналістам 20 січня після прибуття до Білого дому після інавгурації.
«Я думаю, що у Росії будуть великі проблеми…Більшість людей думали, що війна закінчиться за тиждень..Я думаю, що йому було б дуже добре, якби він закінчив цю війну», – сказав Трамп у своєму, схоже, найбільш критичному публічному висловлюванні про війну Путіна.
Президент США сказав, що в якийсь момент поговорить з Путіним, яким він часто висловлював захоплення, не уточнивши час. Західні лідери, за винятком правих діячів, таких як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, союзник Трампа, уникали зустрічей і – в більшості випадків – дзвінків з Путіним, намагаючись політично ізолювати його.
«Я чудово ладнаю з [Путіним]. Я сподіваюся, що він хоче укласти угоду», – сказав Трамп про можливу зустріч.
Президент США також сказав, що його український колега Володимир Зеленський сказав йому, що прагне мирної угоди для припинення війни.
Під час президентської кампанії Трамп пообіцяв закінчити війну в Україні протягом 24 годин після вступу на посаду. В останні тижні він відмовився від цих слів, але все одно пообіцяв швидко закінчити війну.
Багато аналітиків кажуть, що закінчити війну в найближчій перспективі буде важко, оскільки Путін вважає, що він перемагає, і не має стимулів припиняти бойові дії, навіть якщо Росія зазнає нищівних втрат в людях і техніці.
Росія витратила сотні мільярдів доларів на війну, зазнала приблизно 700 000 втрат своїх військових, налякала своїх сусідів, а також втратила прибутковий європейський газовий ринок і доступ до західних фінансових ринків, оскільки рубль різко впав у ціні.