Радіо Свобода із 17:15 транслює інавгурацію Трампа наживо з українським перекладом
У спеціальному випуску програми Свобода Live Власта Лазур обговорює з дипломатами та міжнародними експертами з різних країн ключові моменти інавгураційної промови Трампа та порівняє їх з обіцянками, які він давав під час передвиборчої кампанії.
Серед гостей етеру – Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки, Олег Шамшур, колишній посол України в США, Сергій Куделя, професор університету Бейлор у Техасі, а також міжнародний оглядач Радіо Свобода Ростислав Хотин.
Дивіться тут:
Євгенія Кравчук, депутатка Верховної Ради, заступниця голови фракції «Слуга народу», сказала в інтерв’ю Радіо Свобода:
«Зараз буде основна боротьба за гарантії безпеки. Демократичний світ гарантує для України, щоб справедливість була і не спалахували конфлікти на різних континентах. Трамп дорожить лідерством, хоче бути сильним президентом. Піти на поступки диктатору Росії, що перебуває в різній ваговій категорії (політично, економічно) – це не буде добре виглядати для Трампа.
НАТО – це не питання сьогоднішнього дня. Реалії нашого життя: Україна не буде відмовлятися від членства, але це не означає, що нас приймуть післязавтра і ми повинні будемо від цього відмовлятися.
Наша дипломатія працює над тим, щоб зустріч із Зеленським відбулася найближчими днями, але не коментуватиму деталі.
Нам не потрібен новий Мінськ – потрібне посилення України. Трамп як у минулому бізнесмен розуміє, що мають бути сильні позиції для досягнення результатів угоди. В України зараз не сильна позиція. Ми хочемо довести, що в інтересах США і демократичного світу – посилити Україну, інакше можна забути про гегемонію західного світу».
«Слова Трампа про прагнення завершити війни важливі для нас» – Голова парламенту Стефанчук
Україна вірить у подальшу співпрацю з новою американською адміністрацією, яка, як сподіваються в Києві, допоможе досягти справедливого миру, зміцнити глобальну безпеку та відновити єдність демократичного світу. Про це в коментарі Радіо Свобода заявив Голова ВРУ Руслан Стефанчук.
«Україна вітає народ Сполучених Штатів Америки та Президента Дональда Трампа з інавгурацією. Його промова засвідчила важливі наміри: бути миротворцем та об’єднувачем. Особливо важливими для нас стали слова Президента Трампа про прагнення завершити війни та не допустити нових. Його підхід до досягнення миру через силу та рішучість має значення для України, яка бореться за свою свободу та суверенітет перед обличчям агресії. Як сказав Президент Трамп, «наша сила зупинить усі війни та принесе новий дух єдності у світ, який був сповнений насильства та непередбачуваності», – заявив Руслан Стефанчук.
Після офіційної частини в Капітолії: з будівлі Конгресу США виходять президент Дональд Трамп, перша леді Меланія Трамп, та колишній президент Джо Байден і екс-перша леді Джіл Байден.
Політолог Ігор Рейтарович сказав в інтерв’ю Радіо Свобода:
«Промова у дусі Трампа. Месіанство, популізм – хоч ложкою їж (від корумпованого естеблішменту до золотого віку). Але і багато реальної економіки: охорона здоров'я, ВПК, армія – це не популізм.
Різонула відсутність будь-яких згадок про Україну. Наївно було очікувати окремої згадки про українсько-російську війну. Щодо Близького сходу має досягнення – зразу як став президентом, заручників звільнили.
Сказав, що закінчить всі війни, у яких навіть не беруть участь США. Як стане миротворцем? Знаємо, як планують: десь заморозити війну, але все ж надати гарантії Україні. Фраза про сильну армію у цьому контексті непогано звучить. Це їм вигідно.
Хотілося б, щоб Трамп сказав загальну фразу, що Америка буде на сторожі демократії – але він цього не сказав».
Компроміси два — збереження російського контролю над частиною українських територій. Другий — те, що питання членства України в НАТО буде відкладено, натомість Україні запропонують миротворців.
Російський політолог Іван Преображенський, який живе в Празі, сказав Радіо Свобода:
«Рішення тиснути на Кремль є. Трамп, як мінімум, зображає з себе сильного політика, для нього важливо, щоб його таким бачили. Путін хоче говорити на рівних, але Трамп на це не піде. Це буде перший конфлікт.
А другий – Трамп готовий приходити на переговори з вигідними пропозиціями, як було під час першої його каденції з переговорами із північнокорейським диктатором. Якщо Путін не буде погоджуватися на те, що пропонують, підуть методи змушування. Це буде санкційна політика.
Також Трамп сказав, що США хочуть бути енергетичним світовим лідером. Це не лишає місця Росії. Може бути воєнна підтримка України. Але на першому місці – внутрішня політика, на другому – зовнішня».
Олег Шамшур, колишній посол України у Вашингтоні (2005-2010) в інтерв’ю Радіо Свобода:
«Не треба дуже сильно перейматися промовами, особливо інавгураційними – про них швидко забувають. На 80 або більше відсотків – це його звичайні промови на передвиборчих мітингах. Ми побачили, що був набір звичайних месиджів – не висловив стратегічного бачення.
Щодо України, вчора на мітингу переможців була згадка про неї... Нічого такого, що зробило б мене більше оптимістичним щодо наших очікувань – не почув. Підстав для зменшення песимізму промова не дає.
Пасажі про Панамський канал, про Гренландію формально не дотичні до України, але в контексті планів припинення війни – тривожні. Є одні правила гри для великих країн, для слабших, які мають враховувати інтереси великих. Його світогляд нічим практично не відрізняється від світогляду Путіна – це тривожно, особливо з огляду на можливу зустріч. Навіть на інавгурації сказав, це не просто скандальна заява, а й правило, якого буде дотримуватися».
Якщо хочете більше знати про Панамський канал:
Або про Гренландію читайте тут:
Сергій Куделя, професор політології Університету Бейлор (штат Техас, США) в інтерв’ю Радіо Свобода про промову Дональда Трампа на інавгурації:
«Не було згадки про Україну, бажання США підтримувати альянси. Навпаки – наголос на тому, що завдяки США настала перемога у Першій та Другій світовій війні. Це американоцентричне бачення світу.
Трамп вважає, що США досить сильні щоб тиснути на Панаму і отримувати території. Йдеться про несилову експансію.
Надаючи зброю України, США поступово втягуються у війну. Вчора згадав про загрозу Третьої світової, це сигнал того – намагається уникати ескалації...
Не думаю, що буде різке зменшення підтримки найближчим часом, але не варто сподіватися на зброю і масштаби, які були за Байдена. Це дуже малоймовірно».
Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки в інтерв’ю Радіо Свобода:
«Слоган Трампа – мир через силу. Багато тут розмов про Китай, Іран чи Північну Корею, але не так багато про Росію. Через наших приятелів у Конгресі треба донести цю інформацію: що таке російська агресія за останні не 3, а 11 років.
За першу каденцію ми мали посла Курта Волкера. Але в новій адміністрації назвали Кіта Келлоґа. Ми ще не знаємо, як у його роботі буде: чи прямі дискусії з Путіним і Зеленським, чи через Білий дім. Будемо з'ясовувати, який підхід буде. Переговори без України неможливі, це негативний сигнал всьому світу».
Президент України Володимир Зеленський привітав Дональда Трампа зі вступом на посаду президента США:
Виступ Дональда Трампа: «Золота ера Америки починається просто зараз. Від сьогоднішнього дня наша країна процвітатиме і буде поважатись світом... Я буду Америку завжди ставити попереду. Ми відкриємо нову еру національного успіху, але треба чесно сказати про виклики, яких багато, але ми їх усунемо».
Дональд Трамп склав присягу і став 47-м президентом Сполучених Штатів Америки
Щойно склав присягу Джей Ді Венс і став новим віцепрезидентом США
Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки в інтерв’ю Радіо Свобода:
—Чи укази торкнуться мігрантів із України і які знайшли прихисток у США після вторгнення?
—Ми всі стурбовані цим, але щодо українських емігрантів за останні три роки — вони приїхали легально. Укази — передбачені чи ні — стосуються нелегальних мігрантів. Всі українці, які приїхали (понад 200 тис) їхній статус лишається легальним — у програмі U4U.
Про очікування українських біженців у США від Дональда Трампа — більше тут:
Єлісєєв: Багато залежатиме коли до Києва приїде представник Трампа Кіт Келлоґ
Костянтин Єлісєєв, колишній заступик міністра закордонних справ України, Надзвичайний і повноважний посол в інтерв’ю Радіо Свобода:
«Важливо... що Трамп робитиме в перші сто днів: які будуть відносини з Путіним, і з нашим президентом. Залежить як швидко до нас приїде представник по Росії і Україні Келлоґ. Нам потрібно далі будувати підтримку двопартійну: республіканців і демократів. Плюс треба працювати більше з Європою, надсилати меседжі, що вона має брати більше відповідальності незалежно від політики Трампа. Треба збільшувати фінансування на власну безпеку: Європі, кожній країні ЄС на оборону. Збільшувати відсоток бюджету на фінансування НАТО. Європа має посилити так звані ядерні санкції: припинити використовувати російську нафту, купувати скраплений газ».
«Зустріч із Путіним – це бажання Трампа, яке було і під час першої каденції. На щастя, тоді українська дипломатія спрацювала, ми мали контакти перші. Це дійсно боротьба. Має бути внутрішня єдність всіх ключових політичних сил».