О третій годині ночі 29 листопада поліція у Тбілісі почала витісняти протестувальників, які із прапорами Грузії та Євросоюзу всю ніч пікетували грузинський парламент. Силовики вкотре застосували водомети та сльозогінний газ проти демонстрантів. І до ранку поліція остаточно зачистила проспект Руставелі.
Протест спалахнув напередодні, 28 листопада, коли прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе оголосив про зупинку переговорів з ЄС і відмову від грантів Євросоюзу до 2028 року. Країна буде готова вступити до ЄС у 2030-му році, зазначив при цьому прем’єр. Та це рішення викликало масові протести з барикадами і сутичками з поліцією. Міністерство внутрішніх справ Грузії заявило про 43-х затриманих, а також була інформація про постраждалих серед протестувальників, поліцейських і представників ЗМІ. Зокрема журналісти Радіо Свобода й інших ЗМІ зазнали травм.
Своєю чергою співробітники Міністерства закордонних справ Грузії також висловили протест проти відмови країни від євроінтеграції, що суперечить статті 78 Конституції Грузії, де закріплено курс на зближення із Євросоюзом, заявили дипломати у спільній заяві. Адже це життєво потрібно країні для протидії загрозам, які посилюються на тлі міжнародної нестабільності, йдеться в документі.
Подав у відставку посол Грузії в Болгарії Отар Бердзенішвілі, наголосивши, що не може продовжувати дипломатичну службу, коли підриваються зусилля щодо євроінтеграції.
А в МЗС України заявили, що рішуче засуджують застосування сили проти мирної акції протесту в Тбілісі. Україна закликала грузинську владу поважати право громадян країни на мирний протест й утримуватись від насильства і провокацій.
То чому після українського Майдану влада Грузії обрала силовий сценарій? Ось як розгін протестів у Тбілісі прокоментувала телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю Голосу Америки, головна редакторка грузинського видання SOVA Марта Ардашелія.
«Це була демонстрація того, що «ми розправлятимемося з вами жорстоко, якщо ви вийдете ще, і немає жодних потурань ні журналістам, ні активістам, ні політикам. Вчора дісталося всім, на жаль».
Мета залякати провалилась?
Марта Ардашелія наголосила, що акція була досить мирною, ніхто не вдавався до сили.
Влада готова розправлятися з будь-якою кількістю людей на вулиці, скільки б їх не булоМарта Ардашелія
«Я не бачила, щоб маніфестанти щось руйнували, трощили, кидалися чимось у поліцейських. Що дуже цікаво: зазвичай, коли стільки людей, силовики не ризикують розпочинати розгін, бо є велика небезпека того, що буде тиснява і що люди просто один одного вб'ють у цій тисняві, – каже вона. – Але вчора жодних заходів передбачливості, мабуть, не було враховано і було очевидно, що влада просто готова розправлятися з будь-якою кількістю людей на вулиці, скільки б їх не було. Цей розгін почався традиційно під ранок, коли людей трохи менше, ніж у розпал акції протесту».
За словами Марти Ардашелія, «Грузинська мрія» досить добре навчилася придушувати протести.
«Це ще з торішніх акцій протесту проти закону про «іноагентів», потім були цього року навесні і зараз. Після цього «Грузинська мрія», скажімо так, вихопила конкретних хлопців із маніфестантів, посадила їх до в'язниці, дала великі терміни і тим самим залякала. Але ми вчора спостерігали, що люди не злякалися, люди вийшли на вулиці. Це була чимала акція для спонтанної акції: за різними оцінками, було від 15 до 20 тисяч осіб. Тому мені здається, що це може спрацювати трохи реверсно щодо протесту», – каже вона.
Усі розуміють, що це фарс, що «Грузинська мрія» і олігарх Іванішвілі дуже бояться економічних санкційМарта Ардашелія
Журналістка також прокоментувала, чому саме зараз прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу країни до Євросоюзу. За її словами, ЄС сам підійшов до цього рішення, але залишив простір для діалогу з «Грузинською мрією», яка зараз намагається зберегти хорошу міну за поганої гри і пішла на випередження.
«Звичайно, тут усі чудово розуміють, що це фарс. І також дуже ясно, що «Грузинська мрія», і особливо олігарх Іванішвілі на чолі цієї сили, дуже бояться економічних санкцій», – каже Марта Ардашелія.
Схема «а-ля Янукович»
Міжнародні реакції на розгін мітингувальників у Тбілісі зібрала російська служба Радіо Свобода Эхо Кавказа.
За словами президента Литви Гітанаса Науседи, «Литва твердо підтримує народ Грузії та їхню європейську мрію!»
«Президент Грузії, бажаю вам сили та мужності у тому, щоб зберегти Грузію на європейському шляху. Грузія належить Європі», – написав він у соцмережі X.
Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що Грузія у листопаді 2024 року є дзеркальним відображенням України у листопаді 2013 року, передає «Європейська правда».
Спочатку відбирають волю, потім починають бити, потім зникає процвітання, а потім вас поглинає РосіяДмитро Кулеба
«Іванішвілі, як і Янукович тоді, грає за тією самою схемою. Рівно 11 років тому у листопаді 2013 року в Україні розпочалася Революція гідності, коли Янукович оголосив, що не підпише Угоду про асоціацію з ЄС, що викликало загальнонаціональні протести. Тоді українці повстали, не дозволивши забрати свою свободу, і їхня боротьба змінила хід історії. Сьогоднішня картина для Грузії зрозуміла: спочатку відбирають волю, потім починають бити, потім зникає процвітання, а потім вас поглинає Росія», – написав Кулеба у соцмережі.
Посол ЄС у Грузії Павло Герчинський заявив, що питання Грузії обговорюватиметься 27 державами-членами на засіданні Ради із закордонних справ 16 грудня.
«Ми відчинили наші двері, двері ЄС для Грузії, України, Молдови. Україна та Молдова швидко просуваються вперед. Як ми почули вчора, Грузія більше не зацікавлена у тому, щоб йти шляхом інтеграції до ЄС у найближчі 4 роки. Це суверенне рішення грузинського уряду, воно вкрай розчаровує, вкрай засмучує», – сказав дипломат.
Екс-глава МЗС Литви Лінас Лінкявічюс пише, що «обіцянки «Грузинської мрії» перетворилися на російську мрію, яка тепер здійснюється»:
«Ми з грузинським народом, який заслуговує на європейське майбутнє. Вони знають, де вони є. Виразно не в минулому».
А що влада Грузії?
Відкриття переговорів із Євросоюзом більше не стане предметом «шантажу та розколу» суспільства. Про це прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив на брифінгу після розгону акції 29 листопада. За його словами, відкриття переговорів є формальним рішенням, яке не прискорює процес вступу до Європейського Союзу.
«Тим більше неприйнятно, що питання відкриття абсолютно марних переговорів використовується як інструмент для шантажу нашої країни та розколу суспільства», – заявив він.
Лідер «Грузинської мрії» підкреслив, що влада Грузії залишається вірною своїй меті євроінтеграції і країна буде готова до вступу до ЄС до 2030 року. Але Кобахідзе зазначив, що це питання не буде присутнє на порядку денному уряду Грузії до 2028 року.
Прем'єр-міністр під час брифінгу звинуватив посла ЄС в Грузії Павла Герчинського у поширенні дезінформації та пригрозив вдатися до дипломатичних заходів.
«Пан Павло Герчинський, який перед виборами стверджував, що процес інтеграції Грузії до ЄС припинено, тепер заявляє, що цей процес нібито припинено владою Грузії.
Ми певний час уникали дипломатичної реакції на такі події, але всьому є межа. Якщо ми не побачимо змін у поведінці, у майбутньому на такі факти, як у випадку з послом ЄС, так і з іншими послами, буде дано дипломатичну реакцію», – заявив Кобахідзе.
Я хочу нагадати всім, що на всі порушення закону буде дано відповідь з усією суворістюІраклій Кобахідзе
Прем'єр Грузії також дав оцінку і протесту на заяву про відмову відкриття переговорів з ЄС до 2028 року. Він почав з того, що внаслідок «насильства з боку протестувальників» постраждали 32 поліцейські. Факт нападу на мирних протестувальників, зокрема журналістів, з боку співробітників МВС, він назвав «вкрай сумним». Іраклій Кобахідзе подякував співробітникам МВС Грузії за «припинення насильства та встановлення правопорядку».
«Я хотів би подякувати Міністерству внутрішніх справ, кожному співробітнику поліції, міністру внутрішніх справ, які, дотримуючись принципу пропорційності, запобігли насильству та встановили порядок на проспекті Руставелі. Я хочу нагадати всім, що на всі порушення закону буде дано відповідь з усією суворістю», – заявив прем'єр Грузії.
Після жовтневих парламентських виборів, на яких владна партія «Грузинська мрія» отримала 54 відсотки голосів, у Грузії панує безлад, а опозиція й західні уряди стверджують, що голосування супроводжувалося порушеннями і російським впливом.
Форум