Після спроби реалізувати амбітний проєкт – звести першу у світі транскордонну канатну дорогу між Росією і Китаєм (її поки так і не добудували, попри обіцянки завершити до 2023-го року) – колишній обвинувачений у держзраді український політик Віктор Медведчук, схоже, не полишив спроб відкрити успішний бізнес на кордоні двох країн, у російському Благовєщенську.
Це місто у 90-х називали «адідасником». Заповзяті росіяни закуповували спортивні костюми в сусідньому китайському місті Хейхе, переправлялися із ними через річку Амур на російський берег і продавали в Благовєщенську.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну, у Росії, в умовах санкцій Євросоюзу та США, у громадян РФ знову виникли проблеми з купівлею іноземних товарів. І їх знову вирішують, імпортуючи китайські.
Проєкт журналістських розслідувань Радіо Свобода «Схеми» встановив: російська компанія з Благовєщенська, пов’язана з Медведчуком, завозить у Росію тягачі німецького бренду Mercedes, виготовлені для китайського внутрішнього ринку, а потім відправляє деякі з них на окуповані українські території.
«Ми все можемо»
У травні 2021 року Служба безпеки України оприлюднила записи телефонних розмов. Голоси співрозмовників були схожі на голос Віктора Медведчука – на той момент уповноваженого на перемовинах з РФ від України, та Дмитра Козака, тодішнього заступника голови уряду Російської Федерації. Чоловіки обговорюють можливості надання компанії «Новые проекты», повʼязаної із Медведчуком, дозвільних документів для видобутку газу. Йшлося про українську нафтогазоносну ділянку «Глибока» у Чорному морі поблизу Криму, яка після незаконної анексії півострова опинилася під контролем Росії.
Під час розмови чоловік, чий голос схожий на Козака, зауважує, що у офіційного власника «Новых проектов» «неправильне громадянство» – України – і запитує, чи можна якось це змінити. Співрозмовник із голосом Медведчука відповідає: «ми все можемо».
Невдовзі власником та керівником російської компанії «Новые проекты» стає Антон Дорноступ, уродженець Оренбурзької області Росії, який до цього продавав м'ясо як фізособа-підприємець.
Ліцензію на розробку та видобуток вуглеводнів «Новые проекты» отримали. Її у 2016 році видав особистим розпорядженням на той час голова уряду Російської Федерації Дмитро Медведєв.
Але «Новые проекты» видобуток газу так і не почали. Завадили цьому Збройні сили України. Вони атакували «Петро Годованець» – платформу, яка мала пробурити свердловину – влітку 2022 року. Тепер «Новые проекты» судяться за повернення витрат на буріння. Компанією досі так само володіє і керує громадянин Росії Антон Дорноступ.
«Вироблено в Китаї і для Китаю»
Саме Дорноступ пов'язує Віктора Медведчука з іще однією російською компанією – «Торговый дом «Каникурган», яка і продає завезені з Китаю мерседеси.
«ТД Каникурган» з'явилася в російському реєстрі у квітні 2022-го року, профіль діяльності – неспеціалізована торгівля, місце реєстрації – прикордонний Благовєщенськ.
Антон Дорноступ став власником 90% цієї компанії через рік, а з серпня 2024-го він є єдиним її засновником. Відповідно до фінансових звітностей, виручка «ТД Каникурган» у 2023 році склала понад 2 мільйони доларів США, у 2024-му – збільшилась удвічі.
«Mercedes-Benz Actros в наявності в Благовєщенську» – такий заголовок зустрічає відвідувачів сайту російської фірми «ТД Каникурган». Клієнтам пропонують вантажівки-мерседеси 2023 року випуску виробництва Beijing Foton Daimler Automotive Co. Ця компанія – спільне підприємство китайської корпорації Foton Motor та німецької Daimler Truck Holding AG (у річному звіті останньої за 2023 рік ідеться, що найбільшим акціонером у ній є Mercedes-Benz Group AG).
Завод Beijing Foton Daimler Automotive із виробництва вантажівок німецької марки Mercedes-Benz у Китаї запустили у вересні 2022 року, через три місяці після того, як ЄС заборонив експортувати такі авто (тягачі) у Росію з Європи, і за місяць до того, як Mercedes офіційно заявив про вихід із російського ринку.
«Ми дуже раді бачити, що перші вантажівки Mercedes-Benz, вироблені «в Китаї і для Китаю», тепер готові вирушити в дорогу», – йшлося у пресрелізі Daimler Truck Holding про запуск нового заводу в Пекіні.
Як мерседеси, вироблені «в Китаї і для Китаю», опинилися в Росії, в німецькій Daimler Truck – співвласниці Beijing Foton Daimler Automotive – у відповіді «Схемам» не пояснили. Втім, запевнили, що компанія не має до цього стосунку.
«Daimler Truck не експортує до Росії продукцію китайського спільного підприємства або інших підприємств концерну Daimler Truck. Компанія Daimler Truck залишається на 100% вірною своєму рішенню від лютого 2022 року не мати і не підтримувати жодних ділових відносин з Росією або в Росії, – йдеться у відповіді на журналістський запит. – Компанія Daimler Truck вжила вичерпних заходів, щоб унеможливити постачання вантажівок Mercedes-Benz або запчастин до Росії. Будь-які поставки, які все ще можуть мати місце, ймовірно, здійснюються через посередників і не санкціоновані Daimler Truck»
У компанії також зазначили, що стежать за дотриманням санкцій та реагують, якщо виявляють порушення.
Із Китаю – на окуповану Луганщину
Журналісти встановили, що російський «ТД Каникурган» протягом 2023 року імпортував із Китаю в Росію лише два види товарів: газований напій Coca Cola китайського виробництва (його завезли 84 тисячі літрів) та тягачі марки Mercedes-Benz виробництва Beijing Foton Daimler Automotive 2022-2023 років випуску (їх завезли 52 одиниці).
Ці дані «Схеми» отримали від джерел із доступом до митних декларацій Росії. У них, окрім характеристик, вказані також і VIN-номери кожного авто. Це дозволило журналістам відслідкувати, куди «ТД Каникурган» відправляв їх далі.
З'ясувалося, що щонайменше п'ять завезених з Китаю вантажівок компанія продала російській фірмі «ООО Торговый дом Интертехснаб». Її місце реєстрації – «Луганская Народная респ., Луганск», тобто окуповане місто на сході України.
В аналітичній системі СПАРК журналісти «Схем» знайшли інформацію з договору купівлі-продажу цих тягачів від 28 грудня 2023 року. VIN-номери автівок повністю співпадають із тими, що вказані у митних деклараціях.
Тобто частина ввезених із Китаю у Росію мерседесів, зрештою, опинилися на окупованій Луганщині.
За словами керівниці напряму оборонних досліджень аналітичного центру KSE Institute Олени Білоусової, постачання до Росії вантажівок німецього бренду Mercedes-Benz, вироблених на китайському спільному підприємстві Beijing Foton Daimler Automotive – типова схема обходу експортного контролю.
«Використання таких компаній відкриває можливості для обходу заборони на експорт вантажних автомобілів, що діє з літа 2022 року, шляхом залучення китайських посередників, – зазначає вона. – Попри офіційні заяви про відсутність ділових зв’язків із Росією, компанія (Mercedes-Benz – ред.) фактично порушує власну публічну позицію, не забезпечуючи належного контролю за тим, куди потрапляє її продукція після продажу. Ба більше, чинні санкції ЄС прямо забороняють постачання товарів на окуповані території України – навіть опосередковано, якщо кінцеве використання там є відомим або передбачуваним».
Частина чогось більшого?
Журналісти проєкту «Схеми» детально дослідили діяльність фірми «ТД Каникурган» та виявили, що вона може бути не єдиною компанією, що пов'язана з Віктором Медведчуком та веде бізнес на російсько-китайському кордоні.
На сайті «ТД Каникурган» вказано, що їхня стоянка для імпортованих мерседесів знаходиться в Амурській області, у митно-логістичному терміналі «ТЛТ Каникурган». Однойменна компанія, створена у 2020 році, керує великим сучасним логістичним центром на кордоні з Китаєм.
«ТЛТ Каникурган» на 80% належить російській інвестиційній компанії «Регион», на 20% – ТЛТ «Регион сервис». І перший, і другий співзасновник мають зв'язки з Віктором Медведчуком.
В одному з попередніх розслідувань журналісти «Схем» встановили, що рідний брат Віктора Медведчука – Сергій Медведчук – працював у компанії, яка належить «Региону». Це у коментарі для Радіо Свобода у 2020-му підтвердив і сам політик.
Власником другого співзасновника – «ТЛТ Регион сервис» – є Олександр Баримов. Він також пов'язаний з Медведчуком: був директором компанії його політичного та бізнес-соратника Тараса Козака «Добробут Инвест».
А ще Баримов отримував гроші від дружини Медведчука Оксани Марченко, користувався автівкою директора її компанії (АО «Ренессанс») та долучався до проєкту зведення канатної дороги між Благовєщенськом і Хейхе.
Таким чином, журналісти проєкту «Схеми» встановили:
- після введення обмежень Євросоюзу на ввезення у Росію траків, у Пекіні відкрили завод, і тягачі німецького бренду Mercedes-Benz, але вже китайського виробництва, почала імпортувати в РФ компанія з орбіти Віктора Медведчука. А потім продавати частину з них на окуповану Луганщину;
- крім цього, схоже, Віктор Медведчук має інтерес і у масштабнішому бізнесі на кордоні Росії та Китаю: великий логістичний центр у Благовєщенську. На це вказує присутність серед засновників компанії осіб, пов’язаних із колишнім українським політиком.
«Схеми» звернулися із запитами до Віктора Медведчука, Антона Дорноступа, Олександра Баримова, компаній «ТД Каникурган» та «ТЛТ Каникурган». Відповідей на час публікації не отримали.
Форум