Доступність посилання

ТОП новини

Слід Королевської. Кому відійшли колишні «Епіцентри» на окупованій частині Запоріжжя та Луганщини?


«Головний від РФ» із прізвищем Якубовський став власником «Епіцентрів» на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Луганської областей
«Головний від РФ» із прізвищем Якубовський став власником «Епіцентрів» на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Луганської областей

На початку червня 2022 року російські військові увірвалися до двох гіпермаркетів мережі «Епіцентр» у Херсоні. «Суспільне» повідомляло, що окупанти тримали працівників у заручниках і заявили, що торгівля буде продовжуватися під керівництвом росіян. Видання наводило пряму мову одного з працівників херсонського «Епіцентру»: «під час зустрічі 2 червня був цивільний, головний, який буде курувати ці магазини. Він сказав, що він з Росії. Прізвище – Якубовський. По батькові – Леонідович».

Мережа «Епіцентр» повернула контроль над херсонськими гіпермаркетами після звільнення міста українськими військовими. Але протягом 2023-2024 років російська армія продовжувала обстрілювати Херсон, внаслідок влучань обидва торговельні центри згоріли. А «головний від РФ» із прізвищем Якубовський став власником «Епіцентрів» на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Луганської областей (відповідно до російського законодавства).

Як з’ясували «Схеми», «Леонідович» виявився бізнесменом, пов’язаним із колишньою народною депутаткою від ОПЗЖ Наталією Королевською, яку з лютого 2023-го року розшукують українські правоохоронці, і яка, як виявили журналісти, відтоді пересувається між Дубаєм (ОАЕ) та Москвою.

Матеріал підготовлений у співпраці з виданням «Реальна газета».

«Стройцентр» замість «Епіцентру»

Події, що розгорталися довкола луганського гіпермаркету «Епіцентр» після окупації міста російськими військами та підконтрольними їм угрупованнями у 2014 році, відрізняються від тих, що відбулися з магазинами мережі на іншій частині захоплених українських територій.

У Криму «Епіцентри» хоч і перейменували на «Новацентри», але тривалий час вони залишалися в орбіті структури власності подружжя Герег. А на окупованій частині Донецької області управителем перейменованих та перереєстрованих за правилами підконтрольних Росії адміністрацій гіпермаркетів став нинішній депутат від прокремлівської партії «Єдина Росія» Геннадій Гальчук, який до кінця липня 2022 продовжував отримувати зарплату від українських ТОВ «Епіцентр К» та ТОВ «Нова Лінія 1», що належать Герегам.

Сам Олександр Герега в інтервʼю Forbes стверджував, що після окупації Криму та частини Донецької та Луганської областей у 2014 році група компаній «Епіцентр К» повністю втратила контроль над своїми торговими обʼєктами.

Що ж відбулось із іншими магазинами великої української мережі, які потрапляли під окупацію разом із загарбанням Росією українських територій, де вони працювали?

Наприклад, у окупованому у 2014 році Луганську торговельний центр не лише перейменували (він став «Стройцентром»), а й «націоналізували».

В окупованому у 2014 році Луганську «Епіцентр» перейменували на «Стройцентр»
В окупованому у 2014 році Луганську «Епіцентр» перейменували на «Стройцентр»

У 2015-му вести діяльність у гіпермаркеті почало так зване «державне підприємство» – «ГУП «Стройцентр». «Державне» – мається на увазі статус, наданий самопроголошеною окупаційною адміністрацією. Тоді, під час візиту до торгового центру, ватажок угруповання «ЛНР» Ігор Плотницький позитивно висловився про такі зміни. Мовляв, від цього «виграли і працівники, і покупці».

Магазин почав працювати в нових реаліях. Тут відзначали російські свята і вітали з «днем республіки», а постачальниками товарів, відповідно до звітів угруповання «ЛНР», стали компанії із РФ.

Вже не «державний»

Після того, як наприкінці вересня 2022 року президент Росії Володимир Путін підписав укази про «приєднання» до Росії частково окупованих регіонів Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей, інформація із закритих реєстрів угруповання «ЛНР» потрапила у відкритий реєстр юридичних осіб РФ. Відомості про «ГУП «Стройцентр», як і про сотні інших підприємств, що працювали на захоплених у 2014 році українських теренах, також стали доступними. «ГУП «Стройцентр» перетворилося на російську компанію з пропискою в окупованому Луганську.

З того ж відкритого реєстру юросіб Росії журналісти «Схем» дізналися, що у 2021 році за адресою луганського гіпермаркету зареєстрували приватну фірму з такою ж назвою – ООО «Стройцентр». І з моменту реєстрації, відповідно до відкритих даних, її фінансові показники суттєво зросли. Зокрема, виручка у 2023-му склала 1,7 мільярда рублів (19,5 мільйона доларів), у порівнянні з виручкою в 1 мільярд рублів (еквівалент в доларах) – у 2022-му.

«Схеми» встановили, що після повномасштабного вторгнення саме ця компанія здійснює торгівлю у колишньому луганському «Епіцентрі»: на касових чеках вказаний податковий номер та назва згаданого ООО «Стройцентр».

«Схеми» встановили, що після повномасштабного вторгнення компанія «Стройцентр» здійснює торгівлю у колишньому луганському «Епіцентрі»: на касових чеках вказаний податковий номер та назва
«Схеми» встановили, що після повномасштабного вторгнення компанія «Стройцентр» здійснює торгівлю у колишньому луганському «Епіцентрі»: на касових чеках вказаний податковий номер та назва

З липня 2023 року «Стройцентр» працює з податковими та митними преференціями, оскільки компанія стала учасницею так званої «вільної економічної зони» (створеної на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей відповідно до закону, підписаного Путіним влітку 2023-го року – ред.), яка передбачає певні пільги для приватного бізнесу.

ООО «Стройцентр» – це перше підприємство на території окупованої частини Луганщини, яке отримало свідоцтво про включення до єдиного реєстру учасників російської «вільної економічної зони». Про це розповів директор компанії – Якубовський Олександр Леонідович.

Олександр Якубовський
Олександр Якубовський

Олександр Якубовський і є тим чоловіком, який у червні 2022-го в окупованому тоді Херсоні переконував працівників «Епіцентру», що є «головним». Він – і директор ООО «Стройцентр», і співвласник частки в 45% цієї компанії через ООО «Универсал-Юг» (заснована у Краснодарі, РФ).

Новоокуповані райони Запоріжжя

«Схеми» виявили, що його «панування» в структурі колишніх «Епіцентрів» поширилось і на гіпермаркети на Запоріжжі, які потрапили під окупацію разом із цими територіями вже після повномасштабного вторгнення Росії у 2022.

Відповідно до російського реєстру юросіб, крім частки у «Стройцентрі» в Луганську, через ООО «Универсал-Юг» Олександр Якубовський нині співволодіє й компанією «Стройцентр-Запорожье». Вона зареєстрована за законодавством РФ в окупованому Мелітополі на вулиці Єкатерини Великої, 172/6. Це адреса колишнього «Епіцентру» (до вторгнення російської армії вулиця мала назву називалася Інтеркультурною).

Таким чином, Олександр Якубовський володіє значними частками в компаніях, що торгують не лише в колишньому «Епіцентрі» в Луганську, а й в окупованому після 2022 року Мелітополі.

Пул Королевської

Хто цей чоловік, якому відійшли торговельні майданчики «Епіцентру» після окупації РФ і на Луганщині, і на Запоріжжі? З’ясувалося, він має давні зв’язки з впливовою політичною діячкою часів президентства Віктора Януковича Наталією Королевською, яка зберігала свій мандат народної депутатки аж до лютого 2023-го року, і яка втекла з України після початку великої війни.

Журналісти «Схем» з’ясували, що Олександр Якубовський має і російське, й українське громадянство. В Україні він також є засновником двох підприємств.

Зокрема, українського ТОВ «Універсал-Трейд», «прописаного» у Луганську на вулиці Газети Луганської Правди, 153в. Ця адреса фігурує як місце реєстрації луганського «Стройцентру» у «розпорядженні» окупаційної адміністрації Запорізької області. Цим документом мережу «Меблі Нова» передали в управління «Стройцентру».

Партнером Олександра Якубовського в «Універсал-трейді» щонайменше до 2008 року був Олег Погодін. Відповідно до українського реєстру, вони разом досі є співзасновниками іншої української компанії – «Інтертрейд».

Олег Погодін – давній соратник колишньої народної депутатки від уже забороненої партії ОПЗЖ Наталії Королевської. У 2007 році, коли Королевська була членкинею БЮТ, він теж балотувався до Верховної ради від цієї політичної сили, у 2012 році, коли політикиня створила власний проєкт «Україна – Вперед!», отримав 29 місце у її виборчому списку до парламенту.

За часів президентства Віктора Януковича Олег Погодін працював першим заступником міністерки соціальної політики Наталії Королевської в уряді Миколи Азарова. А на виборах у 2019 році боровся за депутатський мандат вже від ОПЗЖ у Донецькій області. Місцеві ЗМІ писали про скандал, який зчинила Наталія Королевська під час підрахунку голосів. Після програшу Погодіна вона намагалася через суд оскаржити результатів виборів.

Наталія Королевська
Наталія Королевська

Крім опосередкованого зв’язку Олександра Якубовського з Наталією Королевською через Олега Погодіна, є і більш прямий. Якубовський – бізнес-партнер рідного брата ексдепутатки – Костянтина Королевського – колишнього російського чиновника. Разом вони є співзасновниками російської компанії «ЮБС», зареєстрованої в Криму. У матеріалі Центру журналістських розслідувань «Брат Королевської розширює бізнес у Криму» йдеться, що саме Якубовський був сполучною ланкою та директором підприємств Королевського на анексованому півострові.

Доля Наталії Королевської після лютого 2022 року

Повноваження народних депутатів Королевської та її чоловіка Юрія Солода Верховна Рада достроково припинила у лютому 2023 року.

Того ж місяця Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили Королевській про підозру у внесенні недостовірних відомостей до електронної декларації за 2020 рік.

За даними слідства, народна обраниця не задекларувала дві земельні ділянки в Київській області сукупною площею понад 0,8 га. Крім того, вона не вказала в декларації майно у РФ: житловий будинок площею 120,1 кв. м та земельну ділянку площею 1,13 га. Раніше про те, що Наталія Королевська володіє нерухомістю у Московській області, яку ніколи не декларувала, йшлося у розслідуванні «Схем».

Загальна вартість незадекларованого майна, за даними НАБУ, становила понад 4,3 мільйона гривень. Депутатка з того часу не коментувала вручення їй підозри.

За даними джерела «Схем» у правоохоронних органах, Королевська виїхала з України у квітні 2022-го року. У лютому 2023-го її оголосили у розшук. А наприкінці того ж року НАБУ оновило підозру ексдепутатці: детективи встановили, що сума незадекларованого нею майна перевищує 13 мільйонів гривень.

Де перебуває Королевська?

За даними журналістів «Української правди», після повномасштабного вторгнення Наталія Королевська та її чоловік Юрій Солод перебралися в ОАЕ. Журналісти УП також помітили у Дубаї старшого сина подружжя – Ростислава Солода.

Відповідно до відомостей про перельоти, які журналісти отримали від української гакерської спільноти KibOrg із бази даних РФ «Сирена-Тревел», у квітні 2023-го року Королевська та Солод декілька разів літали з Дубаю до Москви і назад. Тобто вже після оголошення у розшук, колишня народна депутатка неодноразово їздила до Росії, де має будинок та земельну ділянку.

Журналісти «Схем» зателефонували Олександрові Якубовському і попросили прокоментувати виявлені у цьому розслідуванні факти. У відповідь він лише зазначив: «Я не розумію, ким окупована Луганщина. Росіянами? Це недостовірна інформація». Після цього поклав слухавку і на подальші дзвінки не відповідав.

Окремо журналісти звернулися по коментар до «Епіцентру». У PR-департаменті мережі повідомили: «ТОВ «Епіцентр К» не контролює діяльність у торгових центрах, які знаходяться у Луганську (з 2014 року) та Мелітополі (з 2022 року, після повномасштабного вторгнення військ російської федерації на територію України та окупації міста). Нам невідомо, хто здійснює діяльність в зазначених торгових центрах після втрати контролю над ними».

«Схемам» поки не вдалося отримати коментар Наталії Королевської.

  • Зображення 16x9

    Максим Савчук

    Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

    Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

    У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

    Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

    У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

    Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG