Як працюють мобільні вогневі групи, які захищають Київщину? ПРо це журанлісти Радіо Свобода (проєкт Свобода. Ранок) розпитали захисників неба зі 1129-го зенітно-ракетному Білоцерківському полку.
Російська армія збільшила кількість обстрілів України дронами. І останнім часом застосовує тактику масових атак безпілотників, які рухаються здебільшого на низьких висотах.
При цьому використовують велику кількість дронів-приманок – тих, які не несуть бойовий заряд, а, як кажуть експерти, призначені для виснаження системи протиповітряної оборони. Під постійним ударом опиняється, зокрема, Київ.
За винятком одного дня, у жовтні столицю атакували безперервно щодня. Масові атаки на столицю продовжились і в листопаді.
Тимчасово виконувач обов’язків начальника відділу комунікацій 1129-го зенітно-ракетному Білоцерківському полку Дмитро Бєлик підтверджує: роботи у мобільних вогневих груп побільшало.
Через масовість атак, військовим довелося пристосовуватися, змінювати графіки чергувань і таткику захисту.
Ми недарма називаємось мобільні вогневі групи, тому що ми мобільні і в своїх режимах, і в графікахДмитро Бєлик
«Певний час більш-менш спокійні могли бути дні, і хлопці спокійно собі відпочивали, готували техніку. А зараз ворог почав кожну ніч використовувати безпілотні літальні апарати. Так, був певний період, коли важко було. Бо ти звик до одного графіку роботи і треба переходити на інший. Але виклики розуміємо, розуміємо, що треба перебудовуватись. Ми недарма називаємося мобільні вогневі групи, тому що ми мобільні і в своїх режимах, і в графіках», – каже Бєлик.
Щодо тактики зміни висот польоту дронів на більш низькі, то військовий каже, що вона має як плюси, так і мінуси.
Серед недоліків для мобільних вогневих груп є те, що через політ «шахеда» на низькій висоті його помічають трохи пізніше. Однак ця ж висота дає перевагу для мобільних груп, які збивають цілі з кулеметів.
«Дальність ураження кулемета обмежена. У нас багато мобільних груп, які працюють з кулеметами. Якщо безпілотник йде на висотах, на яких можна його діставати, то хлопці дістають. І дістають трошки простіше, ніж коли вони заходять високо»
Дрони-приманки
Окрім ударних безпілотників, нині російські військові застосовують чимало дронів-приманок.
Експерти пояснюють, що це безпілотники, призначення яких – заплутати і виснажити систему протиповітряної оборони.
За словами Дмитра Бєлика, військові вже розпізнають такі дрони на звук. Але незалежно від того, чи це ударний дрон, чи дрон-приманка – мають збивати усі цілі.
Для того, щоб приземлити один «шахед», працює не одна мобільна група і навіть не десятьДмитро Бєлик
«Ми ніколи не знаємо, чи це пустишка, чи ні. Це ціль, яку треба вразити. Наші хлопці вже трошки навчилися розрізняти по звуку «шахеди», які летять пусті або ні. Але ви ж розумієте, поки він не увійде в зону враження, ми не знаємо, що це і хто це. Ворог використовує достатньо ефективну тактику, тактику виснаження. Але поки ми з цим справляємося». – каже Бєлик.
Чи необхідно Україні збільшувати кількість мобільних вогневих груп – на це питання Дмитро Бєлик відмовляється відповідати.
Каже – воно до вищих штабів, які здійснюють стратегічне планування.
«Для того, щоб приземлити один «шахед», працює не одна мобільна група і навіть не десять». – каже Бєлик. І взагалі знищення цілей – це комплекс заходів, починаючи від роботи розвідки до застосування засобів РЕБ і систем ППО.
Їхній полк, на думку Бєлика, працює ефективно і нагальних потреб не має. Утім додає: жодні ресурси на війні зайвими не бувають.
«Це війна, на війні завжди потрібно більше, як би воно не було. Але я не можу зараз прокоментувати ситуацію, на скільки процентів треба збільшити кількість. Єдине, що я можу сказати точно, що цивільним потрібно допомагати нам, і коли звучить тривога, треба йти в укриття. Оце важливо», – каже Бєлик.
Російська армія щодоби здійснює повітряні атаки на міста і села України, завдаючи шкоди цивільному населенню.
Форум