На тлі початку двосторонніх переговорів між делегаціями США та Росії, куди не запросили Київ, публічна комунікація між українським президентом Володимиром Зеленським і президентом США Дональдом Трампом швидко змінилася. Якщо раніше Трамп позитивно відгукувався про готовність Зеленського укласти мирну угоду з РФ, то вже зараз очільник Білого дому каже про те, що Україна «мала три роки, щоб домовитися», і припустив, що Україна несе відповідальність за вторгнення Росії на її територію, а сам Зеленський є «диктатором», який відмовляється проводити вибори.
Як реагують в Україні на ескалацію діалогу між Україною та США?
Трамп підіграє Путіну?
За словами радника президента США з національної безпеки Майка Волца, різкі висловлювання Трампа щодо Зеленського спровоковані відмовою останнього підписувати угоду про доступ Америки до українських родовищ корисних копалин.
Розчарування насправді виникло лише протягом останнього тижняМайк Волц
«Я думаю, що розчарування насправді виникло лише протягом останнього тижня через цей дивний спротив, ескалацію риторики через представлення того, що ми вважаємо абсолютною можливістю, а саме: щоб Сполучені Штати інвестували в українську інфраструктуру, щоб вони видобували свої корисні копалини, свої природні ресурси, нафту і газ», – зазначив Волц в етері Fox News 19 лютого.
Критика президента України Володимира Зеленського з боку президента США Дональда Трампа також може випливати з того, що очільник Білого дому намагається ніби підіграти президенту Росії Володимиру Путіну, адже нібито має такий стиль спілкування із авторитарними лідерами, вважає директор програми «Північна Америка» Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.
«Ключова проблема прямо на цьому етапі – це те, що все-таки Трамп почав прямі переговори з росіянами, і в класичному для нього стилі, як тільки він починає розмову з диктаторами, він дуже і дуже намагається їм сподобатися. Він робить все можливе, щоб автократи його полюбили. І зараз ми бачимо, що він прямо таки підіграє Москві такими наративами», – сказав Краєв в ефірі програми Радіо Свобода «Свобода.Ранок».
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Дональд Трамп «живе в дезінформаційному просторі», коментуючи заяву останнього про те, що нібито рейтинг підтримки Зеленського в Україні складає 4%. Цю заяву Трампа президент України назвав частиною російської пропаганди.
На критику від Зеленського відреагував віцепрезидент США Джей Ді Венс, який застеріг українського президента від «нападок» на президента Дональда Трампа, заявивши, що це може мати лише зворотні наслідки. Про це він заявив 19 лютого американському виданню DailyMail.
«Ідея про те, що Зеленський збирається змінити думку президента, обливаючи його брудом у публічних ЗМІ, кожен, хто знає президента, скаже вам, що це жорстокий спосіб боротьби з цією адміністрацією» – сказав Венс.
За інформацією джерел каналу CNN, Трамп дійсно вирішив написати допис, в якому назвав Зеленського «диктатором», внаслідок заяви українського президента про те, що Трамп нібито став жертвою дезінформації.
Багато соратників Трампа сказали CNN, що Зеленський повинен був передбачити гнів Трампа.
Від публічних випадів проти Трампа застерігає і український інвестбанкір Сергій Фурса.
Трампу треба вміти казати «ні»Сергій Фурса
«Трампу треба вміти казати «ні». Але не публічно. Бо для нього неважлива суть. Йому важлива форма. Він має виглядати сильним. І має постійно дарувати якісь перемоги. Приносити їх... А для нас головне те, що відбувається. І ми маємо пожертвувати формою. Просто тому, що нам не треба, щоб ці ср*чі зайшли занадто далеко», – написав Фурса на своїй сторінці у фейсбуці.
«Кожен сам за себе»
На думку заступника командира 3-ї ОШБр Максима Жоріна, Трамп керується передовсім американськими інтересами, а тому сильна позиція України передовсім залежить від самих українців.
Ми давно увійшли в період, коли кожен за себеМаксим Жорін
«Вигода та власні інтереси, а ніякі не цінності та боротьба зі злом керують нашими союзниками. Ми давно увійшли в період, коли кожен за себе. Якщо це усвідомити, не буде більше жодних розчарувань», – вважає військовий.
Якщо заяви Трампа справді покликані натиснути на Київ, то Україна і раніше мала із подібним справу, сказала в етері програми Радіо Свобода «Свобода.Ранок» народна депутатка (фракція «Слуга народу») Євгенія Кравчук: «Українці вже бачили багато тиску на себе. І найкраще, що ми можемо зробити, це зараз посилити Збройні сили».
Не всім республіканцям сподобалися заяви Трампа
Коментарі Трампа на адресу Зеленського викликали занепокоєння серед так званих «яструбів» в США (прихильників жорсткої лінії щодо РФ), які стурбовані тим, що повідомлення про готовність припинити підтримку Києва може підбадьорити Путіна.
Декілька високопоставлених діячів Республіканської партії США виступили проти останніх заяв президента Трампа зі звинуваченнями на адресу його українського колеги Зеленського.
Наприклад, сенатор Роджер Вікер сказав, що переговори про припинення вторгнення Росії в Україну мають відбуватися за участі українців, враховуючи також і європейські інтереси. «Путін є воєнним злочинцем і повинен сидіти у в’язниці до кінця свого життя, якщо його не стратять», – сказав він.
У березні 2023 року МКС видав ордер на арешт щодо президента РФ Володимира Путіна і російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, підозрюючи їх у воєнних злочинах – незаконній депортації і переміщенні дітей з окупованих територій України. Москва ці звинувачення відкидає. |
Республіканець від Північної Кароліни Том Тілліс не погодився з характеристикою Трампа щодо Зеленського як «диктатора», хоча й уник прямої критики Трампа.
«Очевидно, що Володимир Путін несе відповідальність за цю війну, – сказав Тілліс журналістам у Вашингтоні. – Його рішення призвело до вбивства, тортур і викрадення незліченної кількості українців. Він несе відповідальність за цю війну».
Водночас лідер більшості в Сенаті Джон Тун (республіканець із Північної Дакоти) також відмовився критикувати Трампа за його слова. «Президент говорить за себе. Я думаю, що я підтримую мирний результат і результат в Україні… І я думаю, що зараз адміністрація, президент і його команда працюють для досягнення цього», – сказав він журналістам.
Ще один республіканець, член Палати представників Конгресу США Браян Фіцпатрік заступився за Україну та Зеленського і прямо не погодився із висловами Трампа.
«Зеленського не мають силою штовхати у якусь угоду з боку іноземної держави, що не гарантуватиме безпеки й суверенітету українського народу», – написав Фіцпатрік у соцмережі X.
Конгресмен також нагадав, що Зеленський чесно виграв вибори президента: «Ці вибори були визнані ОБСЄ вільними й чесними…У Росії не було таких виборів».
Попри те, що формально президентські повноваження Володимира Зеленського мали закінчитися в травні 2024 року, Україна не змогла провести вибори, оскільки в ній після початку в лютому 2022 року повномасштабного вторгнення РФ діє воєнний стан. Неможливість проведення виборів за таких умов закріплена в українському законодавстві, щодо цього також є згода серед провідних політичних сил, включно із опозиційними до Зеленського. Коментар Трампа про низький рейтинг президента України прозвучав в критичний момент, коли офіційні особи США та Росії ведуть дискусії – без представництва України та Європи – щодо мирної угоди, яка б завершила війну РФ проти України. 19 лютого опитування, проведене на початку лютого Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), демонструє: понад половина (57%) українців довіряють президентові Володимиру Зеленському, не довіряють йому 37% учасників дослідження. Згідно з даними низки аналітиків, серед яких є професорка Манчестерського університету, 63% українців схвалюють роботу Зеленського на посаді президента, що значно більше, ніж у минулому році. У квітні 2024 року Європарламент у резолюції засудив «нелегітимні президентські вибори» в Росії та на окупованих Росією територіях України та назвав їх намаганнями «створити видимість виборчої легітимності для Володимира Путіна». |
Форум