Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, ймовірно, до кінця року, особливо якщо Київ зможе погодити перемир’я з Росією в найближчі місяці. Перспектива імовірного голосування може вплинути на українську політику та зусилля США щодо завершення війни?
Що кажуть у США
Обіцянка президента США Дональда Трампа швидко завершити війну Росії проти України набула нового повороту, коли його посланець заявив, що адміністрація хотіла б, щоб Київ провів вибори, ймовірно, цього року, якщо буде погоджене перемир’я.
Заява Кіта Келлога висунула на передній план болюче питання в українській політиці, оскільки зростають зусилля США розпочати мирні переговори, а Кремль намагається дискредитувати президента України Володимира Зеленського, стверджуючи, що він «нелегітимний».
В інтерв’ю агентству Reuters 1 лютого Келлог сказав, що вибори в Україні «необхідно провести» і їх можна буде провести після укладення угоди про припинення вогню, чого, за його словами, можна досягти протягом кількох місяців.
«Більшість демократичних країн проводять вибори під час війни. Я вважаю, що це важливо, – сказав Келлог агентству Reuters. – Я думаю, що це добре для демократії. Це краса сильної демократії, коли потенційно є кілька кандидатів». Згодом він наголосив, що Україна не може проводити вибори до завершення бойових дій, хоча це «ознака здорової демократії».
Трамп, який під час кампанії заявляв, що закінчить війну ще до своєї інавгурації, мало пояснював, як він сподівається це зробити. Але він натякнув, що використовуватиме підхід «батога і пряника» як щодо Києва, так і щодо Москви, щоб змусити їх сісти за стіл переговорів.
Чому саме зараз?
Михайло Алексєєв, політолог з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, який спеціалізується на Росії та Україні, сказав, що адміністрація Трампа, ймовірно, порушила питання виборів у сподіванні, що це полегшить переговорний процес. Але він зазначив, що це може грати на руку Росії, назвавши це «небезпечним відволікаючим маневром і політичною грою Кремля».
Якщо Путін зможе затягнути процес для адміністрації США на кілька місяців, він зможе досягти ще більше перемог на полі боюМихайло Алексєєв
Путін неодноразово заявляв, що Москва відкрита до переговорів, але багато експертів підозрюють, що він не буде діяти добросовісно і використає будь-які переговори, щоб створити образ того, хто співпрацює, купуючи час для подальшого поліпшення позицій Росії на полі бою в Україні, де вона продовжує отримувати перемоги – хоча й високою ціною людських життів – вже багато місяців.
«Якщо Путін зможе затягнути процес для адміністрації США на кілька місяців, він зможе досягти ще більше перемог на полі бою», – сказав Алексєєв.
Cпівробітник Євразійського центру «Атлантичної ради Ендрю Д'Аньєрі вважає, що спочатку треба домогтися припинення вогню, укласти мирну угоду, а вже потім говорити про вибори.
Адміністрація Трампа виявилася трохи сильнішою, ніж багато хто міг би подумати, у своїй політиці щодо УкраїниЕндрю Д'Аньєрі
«Адміністрація Трампа, на мою думку, виявилася трохи сильнішою, ніж багато хто міг би подумати, у своїй політиці щодо України. Ми бачили, як Трамп у Давосі правильно визначив Росію як агресора, зазначивши, що Україна відкрита до мирної угоди, але також і те, що Росія не демонструє жодних ознак припинення масового насильства та агресії. Тому я не думаю, що адміністрація свідомо стає на бік Росії, але я вважаю, що вона вплуталася в хибні наративи, які не сприяють американським інтересам в Україні і, безумовно, не допомагають Україні чи сталому миру», – сказав Д'Аньєрі.
А як же Конституція?
Очільник РФ Володимир Путін неодноразово заявляв, що Зеленський не матиме повноважень підписати мирну угоду, стверджуючи, що він «нелегітимний», оскільки його термін мав закінчитися у травні 2024 року після президентських виборів, що мали відбутися в березні.
Але Конституція України не передбачає проведення виборів під час воєнного стану, який запровадив Зеленський, коли Росія розпочала масштабне вторгнення в лютому 2022 року, і – як і саме вторгнення – триває дотепер.
Тим не менш, українці ведуть дебати щодо доцільності проведення президентських виборів з 2023 року, коли це питання почало обговорюватися під впливом західного тиску та російської пропаганди.
Уже були заклики до проведення виборів
Сенатор США Ліндсі Грем, республіканець і союзник Трампа, у Києві у 2023 році закликав Зеленського провести вибори, оскільки у Конгресі зростала опозиція республіканців до подальшої допомоги Україні на тлі блокування, що затягнулося на кілька місяців і погіршило становище Києва на полі бою, де українські сили значною мірою залежать від зброї США.
Тоді багато українців, у тому числі опозиційні лідери та громадські організації, виступили проти проведення виборів під час війни, попереджаючи, що це розділить суспільство в критичний момент його історії. Вони також заявили, що це поставить під загрозу життя людей, звертаючи увагу на постійні обстріли Росією цивільних об’єктів.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення. Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер. |
«Вибори і повномасштабна війна несумісні»
Є й інші проблеми, з якими зіткнеться Україна, якщо вона спробує провести вибори під час війни або навіть невдовзі після припинення вогню. Більш ніж 6 мільйонів осіб виїхали за кордон, майже 4 мільйони є внутрішньо переміщеними особами, близько мільйона служать у Збройних силах, що ускладнює їхню здатність голосувати. Вони складають близько чверті населення.
«Вибори і повномасштабна війна несумісні. Ця ідея є вкрай небезпечною і призведе до втрати легітимності як процесу, так і обраних органів, і з високою ймовірністю – до значної дестабілізації держави в цілому. Якщо конкурентна політична боротьба неможлива в умовах війни, то вибори точно не будуть вільними», – йдеться в заяві, підписаній 100 громадськими організаціями у вересні 2023 року.
«Існує широко поширена оцінка ситуації, тому стверджувати, що Зеленський є нелегітимною владою – це нісенітниця і абсурд», – сказав Алексєєв.
Зеленський заявив, що вибори можливі у 2025 році, але...
У телевізійному інтерв’ю 2 січня Зеленський заявив, що вибори можливі у 2025 році, але лише після припинення вогню.
Якщо його план – це лише перемир’я та вибори, це провальний план – Путіна не налякати тільки цими двома речамиВолодимир Зеленський
Після коментарів Келлога помічник Зеленського сказав Reuters, що «якщо його план – це лише перемир’я та вибори, це провальний план – Путіна не налякати тільки цими двома речами».
Зеленський та його уряд заявляють, що потужні гарантії безпеки для України стануть ключовою умовою для будь-якого припинення вогню чи мирної угоди.
Під час візиту до Парижа минулого тижня колишній президент України Петро Порошенко, який програв Зеленському на виборах 2019 року та може стати його конкурентом у майбутніх виборах, відкинув ідею проведення виборів під час війни, заявивши, що єдиним «переможцем» таких виборів буде Путін.
Порошенко зазначив, що Путін використає пропаганду та «п’яту колону», щоб підірвати Україну під час виборчої кампанії.
Сергій Жук, науковий співробітник аналітичного центру Wilson Center у Вашингтоні та професор університету Ball State в Індіані, поділяє це побоювання. В інтерв'ю Радіо Свобода Жук сказав, що Кремль може використати свою потужну пропагандистську машину та проросійські елементи всередині України для дестабілізації країни під час виборів.
«Я боюся, що на майбутніх виборах, з усією цією російською дезінформацією, яка дуже ефективна, вони організують кампанію проти Зеленського, і вони переможуть. Це буде друга версія грузинської контрреволюції», – сказав він, маючи на увазі підйом авторитарного проросійського уряду в Тбілісі після багатьох років ворожих відносин із Кремлем.
Неприязнь Путіна до Зеленського є особистою, каже Жук. Він зазначив, що вона лише поглибилася, коли колишній комік очолив оборону своєї країни проти більшої та краще оснащеної російської армії, здобувши повагу у світі та принизивши лідера Кремля, який очікував, що після вторгнення Зеленський втратить владу, а Україну підкорять за кілька тижнів.
Популярність Зеленського в Україні стрімко зросла, коли восени 2022 року Збройні сили відновили контроль над територією, яку раніше займали росіяни. Але з наближенням третьої річниці повномасштабної війни, коли Росія просувається на сході, його популярність падає.
Жук і Алексєєв вважають, що генерал Валерій Залужний, який очолював оборону України в перші два роки війни, є найбільш ймовірним суперником Зеленського. Український президент звільнив популярного генерала в лютому 2024 року після суперечки щодо стратегії, і українська преса повідомляла, що Зеленський турбувався через його можливі політичні амбіції.
Алексєєв говорить, що можливий прихід Залужного до влади не стане перемогою для Путіна. «Це не зменшить волю України до опору», – сказав він.
Тим часом президент США Дональд Трамп заявив 7 лютого, що «ймовірно» зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським наступного тижня. Це станеться вперше після повернення Трампа на посаду.
За повідомленням Reuters, президент України Володимир Зеленський заявив, що «дуже важливо» зустрітися з очільником США до того, як він матиме переговори з російським лідером Володимиром Путіним.
Форум