Щорічний звіт про світові військові витрати засвідчує, що Україна витрачає на оборону більше за свій ВВП, ніж будь-яка інша країна, але все ще поступається Росії в озброєнні.
У звіті, опублікованому Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI) 28 квітня, йдеться, що військові витрати України у 2024 році становили 64,7 мільярда доларів, що складає близько 34 відсотків ВВП. Але це менше від половини витрат Росії.
Також повідомляється, що витрати РФ становили близько 7 відсотків ВВП і зросли за рік на 38 відсотків, порівняно зі зростанням в Україні лише на 2,9 відсотка.
«Україна наразі спрямовує всі свої податкові надходження на військові потреби. У такому обмеженому фіскальному просторі Україні буде складно продовжувати збільшувати військові витрати», – вважає дослідник SIPRI Дієго Лопес да Сілва.
Він зауважує, що Росія «збільшує розрив у витратах з Україною».
Скільки допомоги отримує Україна?
Хоча Україна збільшила витрати на оборону після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, вона також значною мірою покладалася на підтримку Сполучених Штатів та європейських країн.
За даними Кільського інституту світової економіки, від лютого 2022 року до лютого 2025 року Україна отримала близько 65 мільярдів доларів військової допомоги від США та 64 мільярди доларів від європейських країн.
Ці цифри відображають сильну підтримку, яку адміністрація колишнього президента США Джо Байдена надала Києву. Та з моменту вступу на посаду нинішнього президента США Дональда Трампа не оголошували про жоден новий пакет військової допомоги.
«Нещодавня пауза в наданні допомоги США посилює тиск на європейські уряди, щоб вони зробили більше як щодо фінансової, так і військової допомоги», – заявив 15 квітня Таро Нішікава, керівник проєкту відстеження підтримки України Кільського інституту.
Скільки Європа витрачає на оборону?
Війна Росії в Україні також сприяла «безпрецедентному зростанню» оборонних витрат у Європі у 2024 році, кажуть у SIPRI.
Німеччина піднялася на четверте місце у світовій лізі оборонних витрат: вони складають 88,5 мільярдів доларів, що на 28 відсотків більше, ніж торік. Фрідріх Мерц, який, як прогнозують, буде обраний наступним канцлером Німеччини в травні, дав зрозуміти, що після вступу на посаду має намір піти ще далі.
Польща, яка відчула сильну загрозу через агресію Росії в Україні, збільшила витрати на 31 відсоток. Її оборонний бюджет становить 4,2 відсотка ВВП, це найвищий показник у НАТО.
Європейські країни також перебувають під тиском адміністрації Трампа, яка спонукає їх витрачати більше на оборону. Деякі американські чиновники говорили про необхідність збільшення витрат до 5 відсотків ВВП.
Це більше, ніж витрачає Вашингтон. Хоча все одно Сполучені Штати у номінальному значенні витрачають найбільше у світі (торік це близько 997 мільярдів доларів).
Бюджет на трильйон доларів
Донедавна адміністрація Трампа обіцяла «скоротити витрати» в Пентагоні. Йшлося про сотні мільярдів доларів у найближчі роки на тлі ширших заходів щодо скорочення витрат у федеральному уряді.
Але 7 квітня вона, схоже, змінила курс, коли оголосила про плани щодо рекордного бюджету на трильйон доларів.
Оборонний бюджет США становив 37 відсотків від загальних світових військових витрат у 2024 році.
Китай був другим за величиною витрат із оціночним бюджетом у 314 мільярдів доларів. Ця сума становить близько половини всіх військових бюджетів у Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
Росія ж посіла третє місце. Її витрати на оборону подвоїлися з 2015 року. У SIPRI зазначили, що загальні витрати були «непрозорими», а багато інформації зараз засекречено. Реальні суми, за словами SIPRI, ймовірно, вищі за оціночні.
Значна частина грошей пішла на субсидування «виробників зброї, які, як повідомляється, перебували на межі банкрутства», а також на соціальну підтримку та оплату праці військовослужбовців.
Чому Іран скорочує витрати
У той час, як уряди різних країн світу збільшували свої витрати, Іран став винятком.
У 2024 році спостерігалося 10-відсоткове падіння витрат цієї країни на оборону. Це відбувалося навіть у період надзвичайної напруженості в регіоні, яка пов’язана з озброєними близькосхідними проксі (опосередкована третя сторона конфлікту, метою якої є вплив на стратегічний результат на свою користь – ред.) в конфліктах з Ізраїлем.
У звіті SIPRI таке падіння пояснюють впливом високої інфляції, яку спричинили західні економічні санкції.
Форум