Російська хокейна зірка Олександр Овечкін увійшов в історію, випередивши Вейна Грецкі з Канади, як найкращий бомбардир Національної хокейної ліги (НХЛ). Водночас цим він здобув перемогу для пропагандистської машини Кремля.
У вітальній телеграмі, опублікованій 7 квітня Кремлем, президент Росії Володимир Путін привітав зірку спорту, зазначивши, що рекордний гол Овечкіна «став не тільки вашим особистим успіхом, але й справжнім святом для вболівальників у Росії та за кордоном».
Чому за цією спортивною перемогою може стояти ще й політична?
Більше, ніж спорт
Російський керманич Володимир Путін є відомим фанатом хокею. І його захоплення Олександром Овечкіним взаємне: на офіційній сторінці зірки НХЛ в Instagram є фотографія, на якій спортсмен стоїть поруч із Путіним.
Але досягнення Овечкіна – його 895-й гол у НХЛ обійшов 894 Грецкі – це більше, ніж національна спортивна гордість. Воно сталося в момент, коли Кремль намагається продемонструвати впевненість у переговорах з Вашингтоном про можливе припинення вогню в Україні.
Кирило Дмитрієв, емісар російського уряду у Вашингтоні з питань України, опублікував у соцмережі X відео, на якому Овечкін вітає вболівальників після свого рекордного голу. Зірка хокею каже: «Для всього світу, Росія… Ми зробили це, хлопці, ми це зробили! Це історія!»
Дмитрієв нещодавно завершив візит до США, намагаючись просунути серію переговорів щодо припинення бойових дій в Україні. Цю поїздку він назвав «продуктивною». Дмитрієв виступив на CNN і Fox News, щоб обговорити перспективи американсько-російських відносин.
«Немає сумнівів, що команда президента Трампа не тільки зупинила третю світову війну, але й уже досягла значного прогресу в розв’язанні ситуації в Україні», – сказав Дмитрієв Бретту Баєру з Fox News.
Меседж не такий прямий: Дмитрієв та інші просувають наратив, що Сполучені Штати та Росія є природними союзниками. У той же час європейці зміцнюють підтримку України.
Наприклад, і Дмитрієв, і головна редакторка російської медіагрупи Маргарита Симоньян схвально запостили висловлювання американського кінорежисера Олівера Стоуна, який сказав Fox News, що аплодує адміністрації президента США Дональда Трампа за діалог навколо Росії.
«Уся ця ненависть до Росії така негативна, така неамериканська, – сказав він. – Вони є потенційно нашими найкращими партнерами, як і китайці, насправді. Це все було насаджено пропагандою», – додав Стоун.
«Спорт як політична зброя»
Послання щодо американсько-російської дружби (у комплекті з емодзі з прапорами) важко поєднується з тим, як Росія продовжує бомбардування України, надто після смертоносних ударів у вихідні по цивільних районах Кривого Рогу та Києва.
Того самого дня, коли Овечкін забив рекордний гол, МЗС України розмістило сумну звістку про кількість українських спортсменів, які загинули під час війни Росії проти України.
«Станом на березень 2025 року 591 український спортсмен і тренер був убитий Росією, 22 перебувають у полоні, 11 вважаються зниклими безвісти», – йдеться в повідомленні.
«725 спортивних об'єктів були пошкоджені або знищені російськими атаками, включно з 17 олімпійськими, паралімпійськими і дефлімпійськими тренувальними базами. Десятиліттями Росія використовувала спорт для пропаганди. 10 з 15 російських спортсменів, які змагалися під нейтральним прапором на Олімпіаді 2024 року в Парижі, або публічно підтримували війну, або були пов’язані з військовими. Російський спорт не відділений від держави – це один із інструментів. Ті, хто каже, що спорт має бути поза політикою, також повинні визнати, що Росія використовує спорт як політичну зброю».
Спорт, безумовно, є елементом м’якої сили Росії в дипломатичному танці між Вашингтоном і Москвою.
Після телефонної розмови Трампа і Путіна минулого місяця Кремль заявив, що президент США «підтримав ідею Володимира Путіна організувати хокейні матчі в Сполучених Штатах і Росії між російськими та американськими гравцями, які грають у НХЛ і КХЛ», маючи на увазі вищу російську хокейну лігу, Континентальну хокейну лігу.
Росії заборонили брати участь у міжнародних хокейних турнірах після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Ця заборона залишається в силі. Але медійно висвітлена перемога Овечкіна могла надати Москві ще більше простору для дипломатичної взаємодії з Вашингтоном.
Форум