Доступність посилання

ЄС збільшує військову допомогу Молдові: чому саме тепер? 


Молдовські солдати біля військових машин, отриманих Сполученими Штатами, на церемонії в Кишиневі
Молдовські солдати біля військових машин, отриманих Сполученими Штатами, на церемонії в Кишиневі

9 квітня посли Європейського Союзу дадуть зелене світло для найбільшого в історії блоку військового пакету допомоги Молдові. Його вартість становить 20 мільйонів євро.

Цей крок є важливим, оскільки країна є конституційно нейтральною, а ЄС раніше надавав лише допомогу, яка вважалася «нелетальною». Це, наприклад, військові транспортні засоби, повітряне спостереження та обладнання для підвищення кібербезпеки.

Однак торік ситуація змінилася, коли Брюссель виділив 9 мільйонів євро на ракети-перехоплювачі малої дальності для систем протиповітряної оборони.

Молдова перебуває у вразливій ситуації з огляду на те, що дедалі войовничіша та агресивна Росія тисне на країни, які хочуть наблизитися до Заходу, вважають депутати ЄС.

Згідно з пропозицією, з якою ознайомилося Радіо Свобода, гроші підуть на «вісім систем протиповітряної оборони малої дальності, що складаються приблизно з восьми пускових установок і приблизно 24 ракет».

У документі зазначається, що втіленням цього займеться Естонський центр оборонних інвестицій, який постачав обладнання Кишиневу і торік.

У пропозиції вказано, що «пропонований захід допомоги поліпшить продуктивність та оперативну ефективність Збройних сил Молдови шляхом заміни застарілого обладнання радянських часів та/або створення нових можливостей».

Під час протесту в Молдові біля посольства Росії проти російського масштабного вторгнення до України. Кишинів, 24 лютого 2022 року
Під час протесту в Молдові біля посольства Росії проти російського масштабного вторгнення до України. Кишинів, 24 лютого 2022 року

Найбільша підтримка

Молдова амбітно прагне приєднатися до ЄС цього десятиліття, і переговори про вступ офіційно мають розпочатися найближчими місяцями. У документі також ідеться, що ці заходи також спрямовані на наближення Кишинева до євроспільноти.

Такі дії вжиті «з метою зміцнення спроможності Молдови брати участь у місіях і операціях [ЄС], спільної військової політики безпеки та оборони, прискорення дотримання стандартів Союзу та оперативної сумісності».

Схвалення цих заходів відбулося лише через тиждень після того, як ті ж самі посли ЄС схвалили ще один пакет фінансової допомоги, призначений доповнити цей.

Інший пакет вартістю 40 мільйонів євро – це те, що блок називає нелетальною військовою допомогою.

З цієї суми половина піде на придбання приблизно 33 тактичних машин високої мобільності, які замінять стару бронетехніку радянського типу. Інші 20 мільйонів євро призначені для тактичної інтегрованої системи протиповітряної оборони малої дальності, яка, по суті, дозволяє безперебійно функціонувати пусковим установкам і ракетам, що входять до «летального» пакету.

Чи збережеться роль США?

60 мільйонів євро разом є найбільшою щорічною сумою, що надходить до Молдови з тих пір, як Брюссель почав надавати такий тип підтримки у 2021 році.

Таким чином загальна сума сягне 197 мільйонів євро, і всі кошти надходитимуть у рамках Європейського фонду миру (EPF), бюджетного фонду поза межами ЄС.

Саме цей фонд дозволив ЄС як суб’єкту надати Україні мільярди євро летальної допомоги після початку російського повномасштабного вторгнення.

Ще один цікавий аспект пропозиції полягає в тому, що в ній звучить натяк на те, що Сполучені Штати за нової адміністрації Трампа можуть відмовитися від активної ролі в оборонному секторі Молдови.

Оглядачі пишуть: «У минулому Сполучені Штати зробили великий внесок у оборонну сферу Молдови, як щодо підготовки, так і підтримки обладнання. Рішення нової адміністрації США щодо підтримки, наданої в майбутньому, очікуються».

Президент України Володимир Зеленський (посередині), президентка Молдови Майя Санду та президент Європейської ради Шарль Мішель на спільній пресконференції. Київ, 21 листопада 2023 року
Президент України Володимир Зеленський (посередині), президентка Молдови Майя Санду та президент Європейської ради Шарль Мішель на спільній пресконференції. Київ, 21 листопада 2023 року

А щодо Вірменії?

Ухвалення рішення у EPF щодо Молдови було простим, а обговорення цього питання між робочими групами ЄС проходило без серйозних збоїв.

Це різко контрастує із запитами EPF щодо України, які Угорщина блокувала протягом майже двох років, а також із нещодавньою новою пропозицією щодо Вірменії — проти якої Будапешт також виступив проти.

Угорщина минулого року відклала перше в історії фінансування EPF для Єревана вартістю у 11 мільйонів євро на кілька місяців, перш ніж затвердити його. Тепер вона повторює тактику зволікання.

Новий пакет для Вірменії, документ про який бачило Радіо Свобода, вартує 20 мільйонів євро. Вони призначені передусім на медичне обладнання для збройних сил Вірменії.

Як і торік, дипломати ЄС стверджують, що офіційний Будапешт утримує схвалення, коли стверджує, що Азербайджану, який має тісні стосунки з очолюваним Фідес урядом Угорщини, слід запропонувати щось подібне.

  • Зображення 16x9

    Рікард Юзвяк

    Редактор Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода з питань Європи​. Раніше працював кореспондентом РВЄ/РС у Брюсселі

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG