Доступність посилання

ТОП новини

Від олігархів до картелів – США змінюють пріоритети в правоохоронній діяльності


До затвердження на посаду генпрокурора США Пем Бонді була прокурором Флориди
До затвердження на посаду генпрокурора США Пем Бонді була прокурором Флориди

У перший день роботи на посаді генерального прокурора США Пем Бонді ухвалила рішення ліквідувати спеціальний підрозділ, який займався конфіскацією активів російських олігархів. Це відображає кардинальні зміни в міжнародній правоохоронній політиці за нової адміністрації Дональда Трампа, вважають аналітики.

Радіо Свобода зібрало пояснення, що це може означати.

Адміністрація попереднього президента США Джо Байдена представляла підрозділ KleptoCapture як значне досягнення. Рік тому Міністерство юстиції, яке тепер очолює Бонді, заявляло, що завдяки цьому підрозділу було «заморожено, конфісковано та отримано рішення про вилучення майже $700 мільйонів активів російських пособників», а також висунуто обвинувачення понад 70-ти особам за порушення міжнародних санкцій та експортного контролю щодо Росії.

Цей підрозділ був створений після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Він швидко привернув увагу ЗМІ, отримавши ордер на конфіскацію двох літаків, що належали російському олігарху Роману Абрамовичу, оскільки адміністрація Байдена прагнула показати жорстку позицію щодо російських мільярдерів, пов’язаних із Кремлем.

Кілька олігархів також втратили свої яхти. Серед них був Віктор Вексельберг, який заробив свої статки на нафтових і металургійних угодах та чий статок оцінюється приблизно в $7,9 мільярда.

Яхта під назвою Tango російського мільярдера Віктора Вексельберга на іспанському острові Майорка, Іспанія, 15 березня 2022 року
Яхта під назвою Tango російського мільярдера Віктора Вексельберга на іспанському острові Майорка, Іспанія, 15 березня 2022 року

«Зміна мислення та підходу»

Тепер новий генеральний прокурор США Пем Бонді оголосила про «фундаментальну зміну мислення та підходу». Вона заявила, що кошти, які раніше використовувалися для конфіскації активів олігархів та забезпечення дотримання санкцій, тепер будуть спрямовані на «повну ліквідацію картелів і ТНЗ» – транскордонних злочинних організацій.

Чи означає це, що російські багатії мають відкорковувати шампанське? Не обов’язково.

Бонді не повідомила, що розпочаті справи KleptoCapture будуть закриті. Вони, ймовірно, триватимуть, хоча тепер не буде окремого підрозділу, присвяченого цій діяльності. Також не виключено, що будуть відкриватися нові справи.

«Чи побачимо ми раптовий наплив активів підсанкційних олігархів у США? Не думаю», – сказав Ендрю Адамс, перший керівник KleptoCapture, який зараз працює в юридичній фірмі Steptoe у Вашингтоні.

«Але ви точно побачите різке зниження темпів висування обвинувачень проти осіб, які сприяли ухиленню від санкцій, пов’язаних із Росією», – додав він.

Ендрю Адамс, перший керівник KleptoCapture у Держдепартаменті США
Ендрю Адамс, перший керівник KleptoCapture у Держдепартаменті США

Тим не менш, цей крок чітко демонструє зміну пріоритетів у США в бік боротьби з наркокартелями. І це не стало несподіванкою, адже ця тема була однією з ключових у передвиборчій кампанії Дональда Трампа. Він уже підписав указ, яким визнав картелі терористичними організаціями.

Хто тепер боротиметься з дезінформацією?

Генеральний прокурор США Бонді також закрила Foreign Influence Task Force (Групу з боротьби з іноземним впливом), створену під час першої адміністрації Трампа для протидії дезінформаційним кампаніям, спрямованим на розпалювання розбрату та підрив демократії.

Ще одна скасована ініціатива – Kleptocracy Asset Recovery Initiative (Ініціатива з повернення активів клептократів), створена у 2010 році для конфіскації активів корумпованих іноземних чиновників, які використовують багатства своїх країн у власних інтересах.

Ця ініціатива мала кілька гучних успіхів, зокрема вилучення активів на суму $850 мільйонів у Гульнари Карімової, старшої дочки покійного президента Узбекистану. Її звинуватили у хабарництві за сприяння голландській телекомунікаційній компанії вийти на узбецький ринок, наразі вона відбуває покарання в узбецькій в'язниці.

Архівне фото Гульнари Карімової за 2011 рік на Тижні моди у Москві. До судового вироку вона просувала себе як співачку, займалася дизайном одягу, а також була дипломаткою. Певний час її вважали наступницею батька на посаді президента Узбекистану
Архівне фото Гульнари Карімової за 2011 рік на Тижні моди у Москві. До судового вироку вона просувала себе як співачку, займалася дизайном одягу, а також була дипломаткою. Певний час її вважали наступницею батька на посаді президента Узбекистану

Гері Калман, виконавчий директор Transparency International у США, зазначив, що «ліквідація KleptoCapture та Ініціативи з повернення активів клептократів суттєво послабить здатність США протидіяти транснаціональній корупції, яка залишається загрозою для національної безпеки та економічних інтересів країни».

«Це залишає жертви корупції в усьому світі без повного правосуддя», – вважає Калман.

  • Дональд Трамп неодноразово заявляв про боротьбу з наркокартелями, зокрема у передвиборчій кампанії 2024 року. Смертність від наркотиків у США є серйозною проблемою, особливо через поширення синтетичних опіоїдів, таких як фентаніл. За даними американських Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), у 2023 році від передозування наркотиками померло понад 107 тисяч осіб.
  • Зарано робити «тривожні заяви» щодо розпуску групи в Сполучених Штатах, як займалася пошуком активів російських олігархів, вважає міністерка юстиції України Ольга Стефанішина. Про це вона заявила на конференції «Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного» 7 лютого, відповідаючи на питання Радіо Свобода щодо рішення Мін’юсту США розформувати оперативну групу KleptoCapture. Стефанішина нагадала, що Міністерство юстиції також відповідає за стягнення активів підсанкційних осіб на території України. Відомство також має «достатньо інформації про активи і колишніх олігархів, і підсанкційних осіб за кордоном».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG