Доступність посилання

ТОП новини

Як війна Ізраїлю та «Хамасу» змінила Близький Схід


Пікет родичів ізральських бранців «Хамасу» перед Міноборони Ізраїлю, яких з 7 жовтня 2023 року утримують в Газі. Тель-Авів, 16 січня 2025 року
Пікет родичів ізральських бранців «Хамасу» перед Міноборони Ізраїлю, яких з 7 жовтня 2023 року утримують в Газі. Тель-Авів, 16 січня 2025 року

15-місячний конфлікт на Близькому Сході спричинив різку зміну регіонального балансу сил. Іран і Росія були серйозно ослаблені, оскільки Ізраїль завдав ударів по ставлениках Тегерана в регіоні, що також призвело до краху режиму Башара Асада в Сирії. Ізраїль вийшов зміцненим, але такі країни, як Туреччина, Єгипет і Катар також отримали вплив.

Занепад Ірану є, мабуть, найразючішим. Його розхвалена «вісь опору» базувалася в основному на «Хамасі» і «Хезболлі», обоє включені до списку терористичних організацій Ізраїлем, США та іншими країнами.

Драматичні зміни

Війна почалася після того, як «Хамас» розпочав атаку на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Під час різкої ескалації конфлікту, який тривав десятиліттями, під час рейду «Хамасу» на Ізраїль було вбито понад 1200 людей, а бойовики захопили понад 200 заручників.

Послаблення керівництва «Хамасу» і знищення Гази сприятиме розгортанню інших видів бойовиків
Фатіма Аюб

У результаті ізраїльських бомбардувань і наземної кампанії, що відбулась далі, були вбиті найвищі особи в керівництві «Хамасу» і близько 18 000 бійців цієї організації.

Але це також перетворило Газу на руїни, загалом убивши близько 46 000 людей, за даними органів охорони здоров’я Гази.

«Послаблення основного керівництва «Хамасу» і знищення Гази сприятиме розгортанню інших видів бойовиків», – сказала Фатіма Аюб, вашингтонська політична аналітикиня і дослідниця Близького Сходу та Південної Азії.

Наслідки ізраїльського авіаудару по Газі. 16 січня 2025 року
Наслідки ізраїльського авіаудару по Газі. 16 січня 2025 року

14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що, за оцінками Вашингтона, «Хамас» завербував стільки ж бійців, скільки втратив під час війни.

«Це рецепт тривалого повстання та вічної війни», – сказав він у Вашингтоні.

Поразка Ірану

Війна стала катастрофою для Ірану. Протягом останніх чотирьох десятиліть Тегеран витратив мільярди на створення мережі бойовиків у всьому регіоні – в Лівані, Сирії, Іраку, Газі та Ємені.

Сьогодні все це дало тріщини.

З вересня 2024 року Ізраїль завдав серйозних ударів «Хезболлі» в Лівані, убивши її багаторічного лідера Хасана Насраллу та його ключових соратників.

Ізраїль запустив ланцюжок подій, які зрештою призвели до краху режиму Асада
Г’ю Ловатт

Ізраїльський натиск сильно зменшив «Хезболлу», яка раніше була найпотужнішою політичною силою в Лівані. У Бейруті тепер новий президент і прем'єр-міністр. Обидва вважаються поміркованими і реформістськими діячами, вільними від впливу Тегерана.

У Сирії був ще більш глибокий вплив. «Хезболла» більше не могла допомогти президенту Башару аль-Асаду утримати владу. Також не допомогли і російські сили, розріджені значно більшою війною в Україні.

«Ізраїль запустив ланцюжок подій, які зрештою призвели до краху режиму Асада», – сказав Г’ю Ловатт, експерт з Близького Сходу лондонської Європейської ради з міжнародних відносин.

Зірваний іранський прапор перед будівлею посольства Ірану в Дамаску через день після взяття столиці Сирії опозицією. 9 грудня 2024 року
Зірваний іранський прапор перед будівлею посольства Ірану в Дамаску через день після взяття столиці Сирії опозицією. 9 грудня 2024 року

Тегеран був змушений вийти з Сирії після краху Асада.

«В Ірані, навіть серед прихильників жорсткої лінії та прихильників «осі опору», вони визнають, що зазнали поразки», – сказав Алекс Ватанка, директор програми Ірану Інституту Близького Сходу у Вашингтоні.

Хусити мають набагато більше незалежності та мають власний порядок денний щодо палестинців
Алекс Ватанка

Він додав, що ще занадто рано говорити, чи стане це поворотним моментом для регіональних амбіцій Тегерана, оскільки він роздумує над відмовою від підтримки ісламістських бойових груп в арабських державах.

«Витрати перевищують вигоди», – сказав Ватанка. «І якщо вони ухвалять таке рішення, ми зіткнемося з іншою реальністю іранського регіонального порядку денного».

Він сказав, що вплив Ірану на повстанців-хуситів в Ємені слабший.

Хусити в Ємені скандують антиізраїльські гасла на знак солідарності з палестинцями в Газі. Санаа, 10 січня 2025 року
Хусити в Ємені скандують антиізраїльські гасла на знак солідарності з палестинцями в Газі. Санаа, 10 січня 2025 року

США, Ізраїль і Велика Британія атакували енергетичну та портову інфраструктуру, контрольовану групою на півночі Ємену після того, як вона обстріляла Ізраїль ракетами та безпілотниками та атакувала морські перевезення в Червоному морі.

«Хусити мають набагато більше незалежності та мають власний порядок денний щодо палестинців», – сказав Ватанка. «[Вони] не настільки залежать від того, що вирішить зробити Іран».

Вихід з Москви

Втеча Асада у вигнання до Москви означає, що Росія втратила свою військову опору на Близькому Сході.

Російські війська були зняті під час евакуації, як повідомляється, до східної Лівії. Кремль втратив союзника з часів Холодної війни.

«Вона зазнала величезного стратегічного удару», – сказав Ловатт. «Я не бачу жодних гарантованих можливостей для відновлення позиції Росії на Близькому Сході».

Володимир Путін (праворуч) та тодішній лідер Сирії Башар аль-Асад на російській авіабазі Хмеймім у Сирії. 11 грудня 2017 року
Володимир Путін (праворуч) та тодішній лідер Сирії Башар аль-Асад на російській авіабазі Хмеймім у Сирії. 11 грудня 2017 року

Однак інші країни Близького Сходу отримали вплив за рахунок Тегерана, Москви та їхніх союзників.

У Туреччини тепер буде багато можливостей для формування майбутнього Сирії.

Росія зазнала величезного стратегічного удару
Г’ю Ловатт

Підтримувана Анкарою ісламістська група «Хаят Тахрір аш-Шам» (HTS) тепер очолює тимчасовий уряд у Дамаску після того, як блискавичним наступом було повалено уряд Асада.

Зараз Ізраїль перебуває у значно сильнішій військовій позиції, завдавши потужних ударів багатьом ворогам.

Єгипет і Катар досягли дипломатичних успіхів, досягнувши здавалося б недосяжного перемир’я між «Хамасом» та Ізраїлем.

Однак Саудівська Аравія, багата на нафту сунітська монархія, не отримала багато від війни.

«Вони вклали всі свої гроші в угоди Авраама і були близькі до офіційної нормалізації відносин із Ізраїлем до 7 жовтня», – сказала Аюб, аналітикиня із Вашингтона. «Але відтоді вони не мали значного впливу на регіональні події».

Підписання Угод Авраама під час першої президентської каденції Дональда Трампа. Вашингтон, 15 вересня 2020 року
Підписання Угод Авраама під час першої президентської каденції Дональда Трампа. Вашингтон, 15 вересня 2020 року

Об’єднані Арабські Емірати та Бахрейн, ключові союзники Ер-Ріяда, визнали Ізраїль згідно з угодами Авраама у вересні 2020 року.

Довоєнні надії на те, що Саудівська Аравія наслідує цей приклад, можуть стати жертвою конфлікту, враховуючи масштаби смертей і руйнувань у Газі.

Цей фактор також налаштував громадську думку в регіоні проти США, які закликали Ізраїль проявити стриманість, а також надали зброю, необхідну для ведення війни. Як стара, так і майбутня адміністрація США заявили про свою заслугу в укладенні мирної угоди, але боротися з наслідками доведеться новообраному президенту Дональду Трампу.

Очікується, що він пристане на політику максимального тиску на Іран. Його риторика була твердо проізраїльською. Найближчі дні покажуть, чи тримається мирна угода – і як прихід Трампа знову перетасує карти.

(Над матеріалом працювали Рей Ферлонґ та Абубакар Сіддік)

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG