Доступність посилання

ТОП новини

«9 собак, 16 котів. Шкода кидати». Чим живе прифронтовий Оріхів на Запоріжжі?


Наслідки ударів російськими КАБами по житловому будинку, Оріхів, Запорізька область
Наслідки ударів російськими КАБами по житловому будинку, Оріхів, Запорізька область

ОРІХІВ – Жодної вцілілої будівлі не лишилось у нині прифронтовому місті Оріхові Запорізької області, зауважують рятувальники. Та, попри близькість до лінії зіткнення, в населеному пункті все ще залишаються місцеві, переважно пенсійного віку. Як виживають та чим живуть, дізнавалось Радіо Свобода, кореспонденти якого побували в Оріхові разом з працівниками ДСНС, які доставили до міста гуманітарну допомогу.

В Оріхові, за словами місцевих рятувальників, не лишилось жодної непошкодженої будівлі
В Оріхові, за словами місцевих рятувальників, не лишилось жодної непошкодженої будівлі

На них вже чекають. Вмощені під ногами і під стіною велосипеди з торбинками – це місцеві, оріхівці, приїхали по хліб.

Привозять і роздають його в цьому кварталі на околицях Оріхова працівники ДСНС, з якими кореспонденти Радіо Свобода приїхали до міста.

Під час видачі хліба місцевим жителям
Під час видачі хліба місцевим жителям

«Доставляємо два рази на тиждень, – каже рятувальник Євген, який роздає хліб. – Люди приходять. Вже знають і розбирають, скільки кому потрібно. Намагаємось так, щоб всім вистачало».

Швидко вишиковується черга з кількох десятків людей – щоб отримати хліб та іншу допомогу і хуткіше додому. Поки тихо…

Популярний транспорт серед оріхівців – велосипед
Популярний транспорт серед оріхівців – велосипед

Як перезимували, запитую в жінки, яка вже отримала хліб. Представляється Світланою.

«Перезимували з Божою поміччю. Дали вугілля, дали палети. Було чим топити (отримували через органи місцевої влади – ред.).

– А не страшно лишатися? Другий рік на лінії фронту…

– Страшно, але ми, мабуть, звикли…»

Світлана
Світлана

Цікавлюсь, чому не виїжджає, лишається: «Спочатку мама лежача була. Потім мама померла. Родичі виїжджали, собак залишили. Було 10, а тепер 9. Одну вбило. 16 котів. Шкода кидати. А як подумаєш, дохід – тільки ВПО, і те зараз скасували (наприкінці січня цього року Кабінет міністрів України ухвалив постанову, згідно з якою з 1 березня грошову допомогу надаватимуть лише певним категоріям внутрішньо переміщених осіб – ред.). Якось у своїй хаті. Нікуди не хочеться виїжджати. Так по-тихеньку і живемо».

Як господарює? Весна ж, час засаджувати городи…

«Ще не засадила, але город є», – посміхається.

Приватні будинки на одній із вулиць Оріхова
Приватні будинки на одній із вулиць Оріхова

«А плануєте саджати?

– Звісно. Обов’язково.

– А минулий рік…?

– Саджали. Все своє було. Капустку, правда, не саджала, бо потрібна водичка, щоб її поливати. Води нема, світла нема. Але вода в колонці є на нашій вулиці. Це слава Богу».

На вулицях Оріхова
На вулицях Оріхова

Питаю, чому не виїжджає, ще в одного отримувача допомоги. Чоловіка звати Григорій:

«Два доми пропадуть. Охороняю два доми – зятеві і собі».

Наслідки російських обстрілів Оріхова
Наслідки російських обстрілів Оріхова

Одній із моїх співрозмовниць – 81 рік. Посміхається, відповідаючи на запитання. Валентина отримувала вітаміни, які сьогодні також привезли і видавали місцевим рятувальники. Цікавлюсь, чи можна десь в Оріхові придбати, взяти ліки.

Каже, що в міськраді можна записатися, ліки привозять і є лікар:

«І із Запоріжжя приїжджають. Жити можна, якби не стріляли…»

Валентина
Валентина

На запитання, чому не їде, каже: «Ой, не поїду я нікуди. Доки хата моя стоїть, дах над головою є – доти й житиму. Я тут і діти мої росили і вчилися. Усе було тут. Це місто моє. Я не знаю, як покинути, як виїхати. Я не уявляю».

Рятувальники продемонстрували зруйновану багатоповерхівку внаслідок ударів російськими КАБами
Рятувальники продемонстрували зруйновану багатоповерхівку внаслідок ударів російськими КАБами

Всі, хто сьогодні стоїть у черзі по хліб – пенсійного віку. Саме таких людей місцеві рятувальники називають основною категорією тих, хто лишився у цій прифронтовій зоні.

«У місті Оріхів залишилась в принципі категорія – це пенсіонери, так як не мають змоги виїхати. Вони потребують всього. Приблизно в Оріхові залишились 1,5-2 тисячі людей. Підвозимо як питну, так і технічну воду. Допомагаємо гуманітарною допомогою. Обстановка в місті дуже тяжка. Йдуть інтенсивні бойові дії неподалік від міста. Прилітає часто. І вдень, і вночі маємо прильоти», – ділиться черговий зміни 20-ї державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Запорізькій області на ім’я Олександр.

У прифронтовому місті, попри постійну небезпеку, лишаються жити до 2 тисяч людей, переважно пенсійного віку, підрахували рятувальники
У прифронтовому місті, попри постійну небезпеку, лишаються жити до 2 тисяч людей, переважно пенсійного віку, підрахували рятувальники

До повномасштабного вторгнення РФ до України в Оріхові Запорізької області мешкали приблизно 14 тисяч людей. Від березня 2022 року поряд з насаленим пунктом точаться бойові дії. Український наступ влітку 2023 року в районі розташованих поряд сіл Роботине та Вербове частково посунули лінію фронту від містечка, втім, населений пункт лишається у зоні досяжності різних видів російської зброї, перш за все КАБів.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

  • Зображення 16x9

    Євгенія Назарова

    Співпрацює з Радіо Свобода з 2015 року. Народилася в 1985 році у Запоріжжі. У 2007 році закінчила історичний факультет, а у 2011 році – аспірантуру Запорізького національного університету. Має ступень кандидата історичних наук. Із 2013 року працює у сфері журналістики.

Форум

XS
SM
MD
LG