Президент Росії Володимир Путін заявляє, що Росія виявила тих, кого підозрюють в отруєнні на території Великої Британії колишнього шпигуна Сергія Скрипаля та його дочки Юлії нервово-паралітичною речовиною. «Вони, звичайно, цивільні особи», – заявив Путін, заперечивши твердження британського уряду про те, що підозрювані є офіцерами російської військової розвідки, відомої як ГРУ.
Виступаючи 12 вересня на Східному економічному форумі у російському місті Владивостоці, Володимир Путін заявив: «Ми, звісно, подивилися, що це за люди. Ми знаємо, хто це такі, ми їх знайшли». Путін запевнив присутніх на форумі, що «нічого там особливо кримінального немає», і він сподівається, що вони самі виступлять і розкажуть власну версію подій, і додав: «Це буде краще для всіх».
Президент Росії не дав жодних ознак того, що його країна допоможе британцям переслідувати підозрюваних, і дав зрозуміти, що нічого такого не робитиме.
Заява Путіна пролунала через сім днів після того, як прокуратура Великої Британії назвала імена громадян Росії, підозрюваних в отруєнні нервово-паралітичною речовиною «Новачок» Сергія Скрипаля і його дочки Юлії у Солсбері: це громадяни Росії Олександр Петров і Руслан Боширов.
Британська влада в особі прем’єра Терези Мей і заступника міністра внутрішніх справ Бена Воллеса заявила, що двоє росіян були співробітниками російських спецслужб. Також британська влада запевнила, що Петров і Боширов будуть заарештовані, якщо залишать територію Росії.
Британська прокуратура вважає, що Петров і Боширов прилетіли до Великої Британії 2 березня 2018 року за російським паспортами, але чи були ці документи видані на їхні справжні імена – поки що не відомо. Отруйну речовину «Новачок» вони ввезли в підробленому флаконі для туалетної води Nina Ricci.
3 березня двоє чоловіків приїхали в Солсбері «на розвідку». Наступного дня приїхали ще раз і намастили «Новачок» на ручку дверей будинку, де жив колишній російський розвідник Сергій Скрипаль, який отримав у Великій Британії притулок. Після цього вони вилетіли назад у Москву.
Жертвами «Новачка» у березні стали 67-літній Сергій Скрипаль, його 34-літня дочка Юлія, яка прилетіла до нього з Москви, а також поліцейський Нік Бейлі, який знайшов росіян у парку, коли вони були без свідомості, і надавав їм першу допомогу.
Скрипалям вдалося вижити, зараз вони перебувають за межами лікарні в безпечному місці під наглядом співробітників британських спецслужб.
30 червня неподалік Солсбері «Новачком» отруїлися ще двоє британських громадян. Поліція вважає, що пляшчину парфумів, використану росіянами, яку вони викинули в сміття, знайшов місцевий житель Чарлі Роулі і подарував своїй подрузі – 44-літній Дон Стерджесс. Жінка померла в результаті взаємодії з речовиною, Роулі перебуває під наглядом лікарів.
Британський міністр внутрішніх справ Саджид Джавід 9 вересня заявив, що «однозначно і кришталево ясно, що це був спланований акт російської держави – відправити в Англію двох громадян з єдиною метою провести безрозсудну спробу вбивства».
Джавід змалював ГРУ Росії як «дуже добре дисципліновану організацію», яка «буде діяти лише за наказом найвищого рівня російського уряду».
А міністр безпеки Бен Воллес заявив 6 вересня, що саме Путін як голова держави несе відповідальність за отруєння у Солсбері, бо «його уряд контролює, фінансує і скеровує» військову розвідку Росії.
Дмитро Пєсков, прес-секретар російського президента Володимира Путіна, у відповідь на це заявив, що діяльність Петрова і Боширова в Росії розслідувати не будуть, і назвав «неприпустимими» звинувачення на адресу президента Путіна.
«Ми неодноразово заявляли і можемо це підтвердити: Росія не мала і не має нічого спільного з подіями в Солсбері, – сказав Пєсков. – Для нас є неприпустимими будь-які звинувачення на адресу російського керівництва. (…) Ми ще раз заявляємо, що ні найвище керівництво Росії, ні керівництво рангом нижче, ніякі офіційні представники не мали і не мають нічого спільного з подіями в Солсбері».
Отруєння у Солсбері спричинило низку дипломатичних видворень та фінансових санкцій проти Москви з боку Великої Британії, Сполучених Штатів, Європейського союзу та інших країн і об’єднань.
Це ще більше завдало шкоди й без того напруженим відносинам між Росією та Заходом і стало причиною солідарності Заходу в той час, коли західні посадовці кажуть, що Москва прагне викликати розбрат у відносинах між західними країнами.