Доступність посилання

ТОП новини

Шойгу та Герасимова чекає Гаага, як і Путіна. Що це означає для України?


Валерій Герасимов, Володимир Путін та Сергій Шойгу – троє з чотирьох посадовців РФ, на яких видав ордери МКС станом на зараз
Валерій Герасимов, Володимир Путін та Сергій Шойгу – троє з чотирьох посадовців РФ, на яких видав ордери МКС станом на зараз

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі тепер чекає на лаві підсудних не лише лідера РФ Володимира Путіна, російського дитячого омбудсмена Марію Львову-Бєлову та двох високопоставлених військових – а й очільника Генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова та нині вже ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу.

Уявити цю картину наразі досить важко.

Однак навіть самі ордери мають практичне значення – як для Росії, так і для України, – каже Сергій Петухов, викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія», заступник міністра юстиції України (2015-2019).

Як судять можновладних воєнних злочинців? Як впливає на них навіть сам факт видачі ордера на їхній арешт? Та як Україна може використовувати їх у боротьбі з агресором. Поясює правник – в ефірі Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Що означає видача ордерів на Шойгу та Герасимова?

«Це гучна новина. Це однозначно перемога міжнародного правосуддя та України. Це подальше підтвердження того, що Росія масово та системно скоює військові злочини та, що важливо, злочини проти людяності на території України.

І якщо ордер на арешт, який було видано щодо Путіна та Львової-Бєлової, стосувався злочину депортації українських дітей, то в даному випадку Офіс генпрокурора надав докази скоєння злочину проти енергетичної системи України… А з огляду на системний характер, це ще один окремий злочин, якого раніше не було в ордерах про арешт – злочин проти людяності.

Читайте також: Держдепартамент США підтримує розслідування МКС щодо Шойгу і Герасимова

Чому це важливо? Тому що без такого рішення ми можемо говорити про ймовірні злочини, про можливо скоєні злочини. Росія завжди відбиває це як пропаганду з боку України, проте у разі Міжнародного кримінального суду так просто зробити не вдасться. Це додаткове рішення, що підтверджує злочин. Це додаткові дві особи, які публічно оголошені у розшук і, отже, не можуть подорожувати територією 124 країн, які є сторонами статуту МКС (Римського статуту – ред.)».

Російські військові з жовтня 2022 року розпочали обстріли критичної енергетичної інфраструктури України, що спричинило дефіцит генерації електроенергії та проблеми з розподілом між регіонами. У 2023 році Росія зменшила інтенсивність атак. У березні цього року Росія відновила атаки по об’єктах критичної інфраструктури в Україні.

Як судитимуть у Гаазі Путіна та інших?

«У нас вже є приклади, коли глав держав було заарештовано та передано Міжнародному кримінальному суду. В такому разі Путін, Львова-Бєлова, Герасимов, Шойгу будуть у тюремному ув'язненні в Нідерландах, у їхній національній системі, – вони мають угоду з Міжнародним кримінальним судом.

Їм буде призначено адвоката, вони будуть на засідання в Гаазі, у Міжнародному кримінальному суді, їхня справа розглядатиметься, оцінюватимуться докази, будуть заслухані свідоцтва, оцінені всі докази на місці та буде винесено вердикт.

Читайте також: Війна РФ проти України: ПАРЄ схвалила три резолюції, зокрема щодо зусиль Москви «стирати» українську ідентичність

Треба розуміти, що, з одного боку, це забирає багато часу, з іншого боку, – це дійсно об'єктивний процес. І хоча більшість підозрюваних засудили, були випадки, коли високопосадовців виправдали.

Тому в цьому плані МКС мало чим відрізняється від звичайного кримінального процесу – з поправкою на те, що цей суд може судити президентів, міністрів оборони, міністрів внутрішніх справ, міністрів закордонних справ і, звичайно ж, тією увагою, яка прикута до того, що відбувається у Гаазі».

Путін, Шойгу і Герасимов на зустрічі в штабі угруповання військ вторгнення, Ростов-на-Дону, 9 листопада 2023 року
Путін, Шойгу і Герасимов на зустрічі в штабі угруповання військ вторгнення, Ростов-на-Дону, 9 листопада 2023 року

Що змінює видача ордерів – вже зараз, до суду?

«Символізм таких рішень (також 25 червня ЄСПЛ виніс остаточне рішення у позові України проти РФ щодо Криму і встановив численні порушення РФ прав людини на окупованому півострові – ред). не можна применшувати. Але вони мають і дуже конкретні, практичні наслідки… Вони допомагають нам прямо зараз у нашій політичній боротьбі в міжнародних організаціях, переважно, звичайно ж, я говорю про ООН та ОБСЄ.

По-друге, вони фіксують необхідність відповідальності за ці дії. Не забувайте, що ми якось рухаємося до мирних переговорів. Ми хочемо, щоб ці мирні переговори були на наших умовах. З іншого боку, намагається запропонувати і Росія, і частково Китай, «давайте все забудемо, давайте залишимо все як є, і насправді жодних масових порушень не було».

Читайте також: Україна заявляє про 14 тисяч випадків тортур в російському полоні. Як це зупинити

І є небезпека того, що деякі з наших союзників можуть купитися на ці аргументи через прихід до влади популістів. Однак зараз, коли у вас є чіткий ордер про арешт, і коли кажуть, що те, що робив Путін, це злочин, те, що відбувалося у Криму, це злочин, відкинути це і заплющити на це очі неможливо.

Такі рішення унеможливлюють «договорняки» за спиною України. Тому що для будь-якого лідера, який поважає себе, зустрітися особисто з Путіним чи Шойгу – це кінець політичної кар'єри, бо це офіційно міжнародні злочинці.

Говорити, заявляти, що в Криму все чудово і добре для європейського політика, а такі є, на жаль, популістські політики в різних країнах, які періодично про це говорять, сьогодні стає все більш складним і політично неприйнятним, враховуючи, що є це рішення і є рішення ЄСПЛ.

Тож ці рішення мають не лише символічну цінність, а й конкретну практичну політичну цінність зараз у питанні про мирні переговори, надання допомоги Україні та накладення подальших санкцій на Росію та її посадових осіб».

Міжнародний кримінальний суд 25 червня видав ордер на арешт ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника Генштабу російської армії Валерія Герасимова. У МКС заявили про достатні підстави вважати, що обидва підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані російськими силами по енергетичній інфраструктурі України щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року. Ордер на арешт від МКС означає, що тепер Шойгу і Герасимов можуть бути затримані та передані до суду у 124 країнах, які ратифікували Римський статут (Україна до них не належить).

Представник Ради безпеки Росії, яку зараз очолює Сергій Шойгу, агенції ТАСС заявив, що ордер МКС на арешт колишнього міністра оборони є юридично безглуздим і «просто колиханням повітря, оскільки юрисдикція МКС не поширюється на Росію».

17 березня Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна та уповноваженої при президенті Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Це рішення ухвалено у зв'язку з ймовірною відповідальністю за воєнний злочин – незаконна депортація українських дітей.

Раніше, 5 березня, МКС видав ордери на арешт командувача дальньої авіації повітряно-космічних сил РФ Сергія Кобилаша і командувача Чорноморського флоту Росії Віктора Соколова (був відправлений у відставку у лютому) також за ракетні удари, завдані силами під їхнім командуванням по українській енергетичній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року.

Міжнародний кримінальний суд – це міжурядовий орган кримінальної юстиції, у компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини, злочини проти людяності та злочини агресії. Штаб-квартира МКС розташована в Гаазі. До штату організації входить понад 900 осіб із приблизно 100 країн світу.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Денис Тимошенко

    Народився і виріс в Донецьку. Закінчив філологічний факультет Донецького національного університету імені Василя Стуса, магістр журналістики. У медіа – із 2008 року, співпрацював із газетами Донеччини. Після переїзду до Києва співпрацював із низкою всеукраїнських телеканалів як сценарист та журналіст. На Радіо Свобода – із січня 2016 року. Цікавлюся культурою, історією, документальним кіно.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG