Доступність посилання

ТОП новини

Китай просуває у світі свою авторитарну модель державного управління: звіт «Атлантичної ради»


Величезне зображення президента Китаю Сі Цзіньпіна в Музеї Комуністичної партії Китаю у Пекіні, 4 вересня 2022 року
Величезне зображення президента Китаю Сі Цзіньпіна в Музеї Комуністичної партії Китаю у Пекіні, 4 вересня 2022 року

Десятиліттями ведуться суперечки про те, чи дійсно китайська влада намагається просувати свою авторитарну систему за межі країни. Аналітичний центр «Атлантична рада», опубілкував звіт, що базується на досі невідомих офіційних документах, які показують як Китай намагається просувати свою державну модель за кордоном.

Про це авторка звіту і співробітниця Global China Hub Ніва Яу розповіла Радіо Свобода.

Новий звіт, опублікований 13 червня американським аналітичним центром «Атлантична рада», складається із 1691 документів Міністерства торгівлі Китаю, які були опубліковані в Інтернеті в 2021 і 2022 роках.

Звіт описує 795 офіційних програм, включаючи тренінги та міжнародні поїздки за участю іноземних посадовців. Вони мають на меті просувати економічні і політичні ідеї та практики Китаю серед країн Латинської Америки, Африки та Азії – країн так званого Глобального Півдня, а також – серед країн Східної Європи.

«Дякую, брате Сі» – напис на білборді із зображенням президента Китаю Сі Цзіньпіна у Белграді. Сербія, 1 квітня 2020 року
«Дякую, брате Сі» – напис на білборді із зображенням президента Китаю Сі Цзіньпіна у Белграді. Сербія, 1 квітня 2020 року

«Ці докази підтверджують занепокоєння, які вже давно з'являються серед експертів», – сказала Радіо Свобода Ніва Яу, авторка звіту і співробітниця Global China Hub «Атлантичної ради». «На основі слів самого Китаю, з його документів внутрішнього планування, ми тепер можемо довести, що він намагається зробити».

Китайські чиновники неодноразово заявляли, що Пекін не має на меті поширювати свою авторитарну систему управління. Однак ці державні документи підтверджують, що Китай намагається пропагувати свою модель серед країн Глобального Півдня, і водночас працює над створенням практичних програм для прискорення їхнього впровадження.

Економічний бум і китайська модель

Комуністична партія Китаю, КПК, вже понад 70 років тримає владу в своїх руках. Китайська модель – авторитарне політичне правління однієї партії в поєднанні з капіталістичною системою економіки – дозволила Китаю досягти економічного буму в останні десятиліття.

Експерти вважають, що пропагування цієї системи в інших країнах світу дозволило б сформувати політичний блок, прихильний до авторитаризму. Це могло б допомогти Пекіну трансформувати міжнародні інституції та протидіяти спробам Заходу ізолювати Китай за допомогою економічних санкцій та критики його зовнішньої торгівлі, територіальних амбіцій чи дотримання прав людини.

В багатьох документах звіту йдеться про освітні програми в сферах управління морськими портами, впровадження системи BeiDou (версії американської GPS), а також блокчейну та інших нових технологій.

Однак, документи також торкаються інших сфер, які зазвичай не входять до компетенції Міністерства торгівлі.

Уривок із документа Міністерства торгівлі Китаю від 2021 року, в якому йдеться про програму обміну та навчання для урядовців з «російськомовних країн»
Уривок із документа Міністерства торгівлі Китаю від 2021 року, в якому йдеться про програму обміну та навчання для урядовців з «російськомовних країн»

Деякі з них просувають ідеї щодо того, як місцеві аналітичні центри можуть допомогти в реалізації багатомільярдної інфраструктурної ініціативи Китаю «Один пояс, один шлях» (BRI). Інші документи також просувають китайську політику у таких питаннях, як інтеграція етнічних меншин, управління новими формами ЗМІ та навчання китайській практиці управління, адаптоване для президентських радників з іноземних урядів.

Численні документи описують навчальні програми для керівників місцевих органів влади, ректорів університетів та політичних радників «з російськомовних країн». Деякі програми спеціально розраховані на державних посадовців з країн-членів Шанхайської організації співробітництва (ШОС), до якої входять Китай, Індія, Іран, Казахстан, Киргизстан, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан.

Перша «супер» станція спостереження для моніторингу клімату та навколишнього середовища за межами Китаю почала працювати в Шахрітусі, Таджикистані, у червні 2023 року
Перша «супер» станція спостереження для моніторингу клімату та навколишнього середовища за межами Китаю почала працювати в Шахрітусі, Таджикистані, у червні 2023 року

За словами Ніви Яу, ці програми мають на меті донести певну ідею до країн Глобального Півдня, що стрімкий економічний розквіт Китаю за останні три десятиліття є прямим наслідком авторитарного управління країною.

Ці документи показують, що Китай не тільки поширює практичні методики свого економічного успіху, але й пропагує ідею, що цей успіх є результатом правління Комуністичної партії Китаю», сказала Ніва Яу.

Навчальні програми як прикриття для збору «розвідданих»

Країни по всьому світу підтримують навчальні програми для державних посадовців із закордону. Однак серія документів, опублікованих Яу, особлива тим, що багато з них використовують «сухі» офіційні формулювання, які явно схвалюють недемократичний підхід до таких питань, як регулювання національних ЗМІ, управління юридичними справами та контроль за поширенням інформації в Інтернеті.

Ще один аспект, задокументований у звіті Яу: багато з тих програм, які орієнтовані на державних посадовців «використовуються для збору розвідувальної інформації». Вони зобов'язують «кожного учасника подавати звіти з детальним описом проведених візитів і контактів між ними та іншими іноземними країнами в конкретній сфері співробітництва».

Це дозволить китайській владі вирішити, чи варто розглядати цю особу як посередника для співпраці з іншою країною

Яу каже, що ця вимога в рамках програм служить декільком цілям. По-перше, це важливий потік даних про іноземних чиновників. Але це також може бути способом оцінити відкритість кожного чиновника до поглядів, які пропагуються під час заходів.

«Це дозволить китайській владі вирішити, чи варто розглядати цю особу як посередника, який сприятиме подальшій співпраці Китаю з іншою країною», – зазначила Яу.

Інформаційно-пропагандистські та навчальні програми Китаю з іноземними країнами десятиліттями перебувають у сфері компетенції Відділу міжнародних зв’язів (ВМЗ), органу в складі Центрального комітету КПК, основною функцією якого є партійна дипломатія.

Президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв (праворуч) зустрічає президента Китаю Сі Цзіньпіна в аеропорту Самарканда у вересні 2022 року
Президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв (праворуч) зустрічає президента Китаю Сі Цзіньпіна в аеропорту Самарканда у вересні 2022 року

Але незважаючи на те, що ВМЗ традиційно співпрацював з країнами з однопартійним правлінням або подібними комуністичними структурами, останніми роками він розширився, і зараз здійснює програми незалежно від орієнтації політичної партії. Нещодавно орган провів зустрічі з високопосадовцями Казахстану та Сербії.

Ці програми збільшилися з кінця 2010-х років, і в них беруть участь тисячі державних посадовців

У звіті підкреслюється, що інші частини китайського правління також почали проводити подібні тренінги та поїздки. Згідно з дослідженням Яу, щонайменше 10 міністерств Китаю проводили навчальні програми для іноземних чиновників за останні три роки.

За словами Ніви Яу, на підставі цих документів та інших доказів стає зрозуміло, що Пекін намагається розширити свої політичні методи за кордон. А вплив, який такі зусилля можуть мати у всьому світі, ще менш зрозумілий.

«Із цих документів ми бачимо наміри Пекіна», – сказала Яу. «Можливо, ще занадто рано робити висновки щодо наслідків, але ці програми значно збільшилися з кінця 2010-х років, і в них беруть участь тисячі державних посадовців із країн Глобального Півдня».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG