Сполучені Штати та Росія налагоджують відносини на дипломатичному фронті: Кирило Дмитрієв, голова Російського фонду прямих інвестицій та спецпредставник очільника Росії з інвестиційно-економічного співробітництва з іноземними країнами, зараз перебуває у Вашингтоні для просування переговорів щодо України. Це вперше високопоставлений російський чиновник відвідав столицю США після 24 лютого в лютому 2022 року – після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Стрімкий розвиток ситуації спричинив когнітивний дисонанс у Москві. Очевидне розчарування президента США Дональда Трампа ходом мирних переговорів щодо України тепер вийшло на поверхню і лідер США раптово змінив свою риторику на більш критичну щодо російського керманича Володимира Путіна.
30 березня Трамп зателефонував Крістен Велкер з NBC News, щоб висловити своє невдоволення російським президентом, заявивши їй, що він «дуже злий, розлючений» на кремлівського лідера за те, що той поставив під сумнів авторитет українського президента Володимира Зеленського.
Прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт на брифінгу 1 квітня заявила, що Трамп «розчарований лідерами з обох боків цього конфлікту». Втім, висловлювання президента США стали значною зміною тону.
Трамп, який рідко говорить про Путіна в негативному ключі, раніше здебільшого спрямовував свій гнів на українського президента – чи то називаючи його «диктатором», чи то публічно сварячи його в Овальному кабінеті.
Тим часом 31 березня у вечірньому випуску новинної програми «Вести» на російському державному телеканалі «Россия-1» вийшов сюжет, у якому припускалося, що телеканал NBC News має прихований політичний мотив у висвітленні коментарів Трампа.
«Щоб якось врівноважити потужний тиск на Україну, приязний до Зеленського телеканал NBC News навіть примудрився витягти цитату Трампа про його нібито гнів на Путіна», – заявив ведучий.
Російський телеведучий Євген Попов обрав дещо інший підхід, припустивши, що Трамп просто намагається відвернути внутрішню увагу від скандалу, пов’язаного з тим, що його адміністрація буцімто випадково поділилася військовими планами з журналістом у груповому чаті в комерційному застосунку Signal.
«Не варто дивуватися, – сказав Попов. – Господар Білого дому намагається заглушити скандал навколо витоку інформації про удари по хуситах через месенджер Signal».
Однак така риторика є відходом від «тріумфального тону», який панував на російському державному телебаченні після суперечки Зеленського та Трампа в Овальному кабінеті. А обіцянки Трампа зайняти жорсткішу позицію щодо Путіна в разі невиконання Росією своїх зобов’язань, можуть дещо зменшити очікування щодо великого примирення між США та Росією.
Звичайно, аналіз заяв, зроблених у російських державних медіа, є недосконалим способом оцінки перспектив американсько-російських відносин або готовності Путіна домовлятися з Трампом. Російські державні ЗМІ загалом вважаються надійним барометром настроїв Путіна і транслюють російському суспільству щоденні наративи Кремля, однак сам Путін стоїть на чолі закритої системи ухвалення рішень.
Можливо, ще більш показовим, ніж інтерпретації висловлювань Трампа на російському телебаченні, є потік висловлювань, спрямований на Європу з боку деяких провідних російських телеведучих – особливо на тлі згуртування європейських країн.
Коментуючи американсько-російську угоду щодо припинення застосування військової сили в Чорному морі, російський телеведучий Володимир Соловйов (якому СБУ заочно повідомила про підозру) зі зловтіхою зазначив, що «безбожним» європейцям не знайшлося місця на переговорах у Ер-Ріяді.
«Для Трампа Путін є абсолютно зрозумілим: лідер нації, близької йому за фундаментальними і базовими цінностями. А хто йому протистоїть? – сказав Соловйов. – Для Трампа Європа – це ворог».
У нещодавньому інтерв’ю CNN Олександр Дугін, якого називають ідеологом «русского мира», також висловився проти Європи, припустивши: «Якщо, наприклад, Трамп виведе Сполучені Штати з війни проти нас в Україні, може скластися ситуація, коли ми будемо воювати проти європейських глобалістів, європейських лібералів в Україні без Америки».
Прокремлівські медіаголоси зосередилися на Європі як на загрозі, особливо на тлі розмов про «коаліцію охочих» для підтримки України або навіть відправку миротворців.
Фраза «відкорковують шампанське в Москві» стала популярним виразом, що описує рішення американської політики, які, на перший погляд, грають на руку Путіну.
Ймовірно, це несвідоме посилання на момент, коли російський політик Володимир Жириновський (який, зокрема, менш як за два місяці до початку великої війни Росії проти України в ефірі державного «Першого каналу» закликав до бомбардування України в ніч із 31 грудня на 1 січня) піднімав келихи ігристого, святкуючи перемогу Трампа на виборах 2016 року.
Проте наразі немає яскравих фотографій, які російське державне телебачення могло б використати для пояснення суперечливих сигналів з Вашингтону.