Доступність посилання

ТОП новини

«Агентство з відновлення України потребує політичного захисту» – Фонд Маршалла


Співробітник теплоелектростанції оглядає пошкодження після атаки РФ на Трипільську ТЕС на Київщині. 11 квітня 2024 року
Співробітник теплоелектростанції оглядає пошкодження після атаки РФ на Трипільську ТЕС на Київщині. 11 квітня 2024 року

Ремонт, відновлення та розвиток енергетичної інфраструктури – пріоритетні угоди, які приватні компанії, зокрема малі й середні підприємства, територіальні громади й українські державні підприємства зараз підписуватимуть з ЄС, державами-членами та європейськими фінансовими установами.

Загалом, як оголосила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на берлінській Міжнародній конференції, йдеться про підписання нових гарантійних і грантових угод на суму 1,4 мільярда євро для підтримки відновлення та відбудови України.

Новий механізм підтримки України на 2024–2027 роки дозволить ЄС надавати Україні гнучку підтримку на суму до 50 мільярдів євро. А США нещодавно затвердили 61 мільярд доларів допомоги Україні.

Однак на Заході багато хто вважає, що «корупція в Україні – гірша, ніж насправді. Українська служба Голосу Америки зібрала коментарі експертів.

Зокрема Джош Рудольф, старший дослідник Альянсу із забезпечення демократії Німецького фонду Маршалла у США застерігає, що події минулого тижня стали викликом для стратегічної комунікації в цій сфері й показали, що програми відновлення, які будуть отримувати все більше міжнародного фінансування, треба захистити від політичного впливу.

Фонд Маршалла активно інформує Захід про антикорупційні зусилля України. Комунікація важлива, бо у США багато хто вважає, що корупція в Україні значно гірша, ніж це справді є, каже Рудольф.

Харків у диму після російського обстрілу 17 травня 2024 року
Харків у диму після російського обстрілу 17 травня 2024 року

Рівень побутової корупції зменшився

Він відзначає: за минулі десять років Україна створила більше антикорупційних установ, ніж будь-яка інша

США та країнам Заходу знадобилось 200 років, щоб створити подібні потужні незалежні та підзвітні інституції
Рудольф

країна за цей період, включаючи відкриті реєстри даних, децентралізацію, спеціалізовані антикорупційні установи та реформу судової системи.

«Сполученим Штатам та країнам Заходу знадобилось 200 років, щоб створити подібні потужні незалежні та підзвітні інституції. Розуміння цього недостатнє на Заході», – додає він.

Українці почали значно менше стикатись із корупцією на побутовому рівні, свідчать результати нещодавнього опитування Міжнародного республіканського інституту (IRI).

Переважна більшість дорослих (79-93%) в усіх регіонах, де проводилось опитування, вказали, що не стикались із корупцією при доступі до місцевих послуг.

«Різке зниження частки тих, хто відчув на собі корупцію на місцевому рівні, є надзвичайно важливим показником розвитку країни. Це свідчення роботи, яку місцеві уряди проводять із подолання корупції, та що вони зосереджуються на потребах мешканців», – каже директор IRI з досліджень Європи Стівен Нікс.

Українські військові та енергетики стоять перед муралом українським військам ППО та енергетикам. Київ, 30 листопада 2023 року
Українські військові та енергетики стоять перед муралом українським військам ППО та енергетикам. Київ, 30 листопада 2023 року

На Заході є ті, хто значно перебільшує проблему в Україні, бо «почали дізнаватись про звинувачення України в корупції лише у 2019 році в контексті поляризуючого та маніпулятивного висвітлення першого імпічменту тогочасного президента США Дональда Трампа». Такі люди можуть безпідставно вважати, що корупція в Україні настільки ж погана, як і в Росії, їм невідомо про прогрес, відзначає аналітик.

Серед сфер, де Україна досягла значного прогресу в плані прозорості, в уряді США відзначають управління НАК «Нафтогазом». Росія традиційно використовувала транзит газу, щоб через корупцію тримати контроль над українцями, каже заступник держсекретаря США Джеффрі Паєтт в інтерв'ю Голосу Америки.

Нафтогаз України
Нафтогаз України

Тепер же керівник компанії Олексій Чернишов «створив дорадче правління з міжнародними партнерами, до яких є довіра», каже Паєтт, і вперше за багато років «Нафтогаз» показав зростання внутрішнього видобутку газу. Посадовець припускає, що це може бути газ, про який раніше не звітували.

Агентству «потрібна незалежність, закріплена законом»

Потрібен конкурентний процес обрання керівництва за участі іноземних експертів
Рудольф

Рудольф з Німецького фонду Маршалла у США, який модерував круглий стіл, присвячений боротьбі з корупцією в Україні, під час Конференції з відновлення

України в Німеччині 11 червня, переконаний – урядові інституції, відповідальні за відновлення в Україні, потребують захисту на законодавчому рівні, а незалежність Агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України має стати умовою для програм допомоги від США та ЄС Україні.

Співробітник теплоелектростанції у диспетчерській ТЕС після російського ракетного удару, 12 квітня 2024 року
Співробітник теплоелектростанції у диспетчерській ТЕС після російського ракетного удару, 12 квітня 2024 року

«Потрібна незалежність, яка закріплена законом. Також потрібен конкурентний процес обрання керівництва, який включає участь іноземних експертів, так само як ми захищаємо спеціалізовані антикорупційні організації від політичної залежності... Я вважаю, що це треба включити до умов донорів ЄС та США», – каже Рудольф.

Масштаб програм з відбудови збільшується, і тому потрібно покращити управління, яке здійснює Агентство з відновлення України, а також профільне міністерство, каже аналітик, вказуючи на те, що голова агенції Мустафа Найєм пішов у відставку перед конференцією, заявивши про політичний вплив, а його заступники не були присутні також.

Мустафа Найєм, ексголова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України
Мустафа Найєм, ексголова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України

«Події минулого тижня лише наголосили на цьому – дуже гарні антикорупціонери-реформатори це очолювали, розбудовували цю найбільш прозору систему закупівлі матеріалів з відновлення, яку лише бачив світ. Вони створили ліквідаційний фонд під гарним управлінням. Тепер, коли керівництво усунули, маємо побачити збереження цих важливих аспектів, ймовірно із закріпленням незалежності цієї агенції на законодавчому рівні», – розповів Джош Рудольф.

Мустафа Найєм та колишній міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, які нещодавно припинили обіймати свої посади, під час роботи в уряді довели свою непідкупність і показали гарні результати, каже експерт.

Якість керівництва має продовжувати відображати чесність, єдність та демократичні цінності
Пріцкер

Рудольф вказує на брак політичної волі всередині українського керівництва. Від Офісу президента він не бачить бажання забезпечити незалежність цих установ самостійно, і тому вважає, що на цьому мають наполягати донори.

Зберегти якість лідерства у сфері відбудови закликала і спецпредставниця США з питань відновлення України Пенні Пріцкер. «Якість керівництва має продовжувати відображати чесність, єдність та демократичні цінності, які становлять справжній перехід від радянської доби до європейської та західної доби, якої так відчайдушно прагнуть українці», – заявила посадовиця під час події.

«Нагляд за коштами допомоги США – пильний»

США нещодавно затвердили 61 мільярд доларів допомоги Україні. Також G7 оголосило про можливість надати Україні $50 млрд кредиту з використанням доходів на заморожені російські активи.

Уряд США запевняє кошти міжнародної допомоги надійно відслідковуються. Є генеральні інспектори різних урядових установ США, які незалежно звітують перед Конгресом.

З українського боку, додає Рудольф, працюють спеціалізовані антикорупційні установи та журналісти- розслідувачі. «Вони тяжко працюють, щоб порушувати ці питання, бо знають, наскільки важливо це для їхньої безпеки та демократії».

  • Зображення 16x9

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби «Голосу Америки». Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG