Доступність посилання

ТОП новини

Радіо Свобода Weekly: МКІП перевіряє стан Почаївської лаври, якою користується УПЦ (МП)


Почаївська лавра – православний чоловічий монастир у місті Почаєві Кременецького району Тернопільської області
Почаївська лавра – православний чоловічий монастир у місті Почаєві Кременецького району Тернопільської області

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.

Комісія МКІП розпочала перевірку майна у Почаївській лаврі на Тернопільщині

Комісія Міністерства культури та інформаційної політики розпочала перевірку збереження майна у Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику на Тернопільщині.

У МКІП нагадують, що Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник зараз перебуває в безоплатному користування УПЦ (Московського патріархату). Перевірка майна триватиме до 29 червня

У листопаді 2023 року Служба безпеки України провела обшуки на території Почаївської лаври УПЦ (МП). У відомстві пояснили, що обшуки проходять у межах кримінального провадження про ймовірне «розпалювання національної ворожнечі та ненависті» керівництвом Лаври. Більше інформації тут

СБУ заявила про антиукраїнську літературу в церковних крамницях УПЦ (МП)

Служба безпеки України заявила про блокування каналу поширення антиукраїнської літератури мережею церковних крамниць УПЦ (МП).

За повідомленням пресслужби відомства, партії примірників виявлені в Ужгороді, Житомирі, Миколаєві, а також у Києві на території однієї з мереж церковних крамниць УПЦ (МП).

У СБУ зазначають, що судово-лінгвістична експертиза підтвердила, що у знайдених примірниках виправдовувалася війна РФ проти України, містилися заклики до міжконфесійної ворожнечі та релігійної нетерпимості. Дотальніше тут

Sky News: український літак уперше вразив ціль на території Росії

Український військовий літак вперше застосував зброю, яка вразила ціль на території Росії, повідомила 9 червня британська телекомпанія Sky News із посиланням на неназване українське військове джерело.

За інформацією від джерела, був вражений російський командний пункт у неділю, 9 червня, в районі Бєлгорода.

Видання зазначає, що результати атаки ще уточнюють, однак підтверджено, що «це було пряме влучання». Таким чином, Україна вперше вдарила по цілі в Росії боєприпасом із повітря. Більше інформації тут

F-16 в Україні: кількість, озброєння, стратегія. Інтерв'ю з начальником авіації Командування Повітряних сил

Коли перші F-16 будуть в Україні, якою є стратегія їх застосування та яке озброєння прийде разом із західними винищувачами. Про це Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розпитали у начальника авіації Командування Повітряних сил ЗСУ Сергія Голубцова.

Бригадний генерал також розповів про випробування українських коригованих авіабомб, використання західної зброї на радянських літаках та чи зацікавлена Україна в отриманні шведських Gripen. Текстова публікація тут

Далі коротко про те, що могли пропустити:

Російський Червоний Хрест «дружить» із «зетами», бере гроші у Кремля: що про це думає МКЧХ?

Яку політику щодо російсько-української війни провадить російське Товариство Червоного Хреста, яке Україна вимагає виключити з міжнародної федерації цього руху? Чи можливо і чи потрібно це? Чи справді Міжнародний комітет Червоного Хреста – організація зі штаб-квартирою в Женеві – співпрацює із самоназваними рухами, які діють на тимчасово окупованих територіях та, по суті, експлуатують символіку, що їм не належить?

Це журналісти Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода) розкривають у другій частині матеріалу про роль руху Червоного Хреста у допомозі полоненим та заручникам російсько-української війни. Читайте і дивіться за лінком

Напередодні саміту G7 та конференції в Швейцарії Байден, Макрон та Шольц заявили про підтримку України

Президент США Джо Байден під час зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном заявив, що Вашингтон підтримуватиме Україну і не припинить цього. «Ми знаємо, що станеться, якщо Путіну вдасться підкорити Україну, а цього не станеться – ми не зупинимося... Йдеться про набагато більше, ніж Україна. Вся Європа буде під загрозою, але ми не дозволимо цьому статися», – сказав він.

У свою чергу Макрон подякував Байдену та США за участь у допомозі Україні та відзначив спільність поглядів Вашингтона та Парижа на війну, яка стосується «безпеки та стабільності Старої Європи». «Під час G7 ми сподіваємося, що всі члени G7 погодяться на 50-мільярдний фонд солідарності для України», – заявив Макрон.

З подібною заявою виступив і канцлер Німеччини Олаф Шольц. Він зауважив, що Україна не дозволить змусити себе поставити на коліна. «Путін має нарешті визнати це. Для України може бути лише справедливий мир. Ми невпинно працюємо заради цього справедливого миру», – зазначив Шольц. Детальніше тут

Квоти на грабунок. Як і куди російські компанії екcпортують українське зерно з окупації і до чого тут палац Путіна

Журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» отримали від об’єднання українських гакерів KibOrg доступ до масиву документів із окупованої частини Херсонської області. Завдяки цьому витоку вдалося встановити російські компанії, які у 2023 році вивезли за кордон близько 34 тисяч тонн українського збіжжя. Розслідувачі відстежили маршрути, за якими пшениця потрапила в Азербайджан і Туреччину, кукурудза – в Сирію, ячмінь – в Іран, а горох – в Іспанію.

З окупованої Херсонщини сільськогосподарську продукцію російські компанії вивозили, сплачуючи низьке мито, або взагалі не роблячи митних платежів – це стало можливо в рамках спеціальних квот, запроваджених російською владою. На відповідних дозволах стоять підписи так званого губернатора окупованої частини Херсонської області Володимира Сальдо, а одна з компаній-експортерів виявилася пов'язаною із будівництвом палацу Володимира Путіна у Геленджику.

Матеріал підготовлений у співпраці з KibOrg, Білоруським розслідувальницьким центром та виданням Verstka. Читайте і дивіться тут

«Розмовляти українською небезпечно, бути українцем – злочин»: посилення русифікації в окупації

Російська окупаційна влада буде продовжувати боротьбу з усім українським, тому жителям захоплених регіонів варто очікувати на посилення терору, заявив нещодавно голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров.

Очільник Запорізької ОВА також наголосив, що під жорстку заборону потрапляє все, що нагадує про вільну Україну. Також в окупації посилюється формування «російських традиційних цінностей».

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» дізнався, як Росія веде боротьбу з українськими проявами на окупованих територіях? В якому становищі опинилася українська мова на захоплених територіях? Яку кінцеву мету переслідує окупаційна влада, русифікуючи всі сфери життя на цих землях? Текстова публікація тут

«Очі української розвідки»: боєць ГУР МО «Фаворит» розповів, як українці в окупації допомагають ЗСУ

На окупованих територіях залишаються люди, які допомагають українській розвідці зменшувати кількість техніки та бойових баз. І це попри роботу російських спецслужб із місцевими, «полювання на відьом» та принципово знищення проукраїнських людей.

«Очі української розвідки» є і в Луганську та Донецьку, містах, які Росія контролює вже 10 років. Але українські спецоперації на цих територіях проводять, про більшість із них суспільство навіть не здогадується, про них стане відомо – вже після перемоги, каже «Фаворит», воїн спецпідрозділу ГУР МО України.

Про спецоперації в тилу у ворога, Бахмут та майбутнє України – в інтерв’ю Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода). Текстова публікація тут

Як козаки сіль вирощували. Історія села Геройського на Херсонщині

Село Геройське на Херсонщині до 1963 року мало назву Прогної. Саме тут здавна українські козаки «вирощували сіль». Цю сіль возили на продаж не тільки Україною, але й до інших країн.

У якому стані стародавній промисел зараз? Про історію і сучасність села та соляного промислу в програмі «Деокупована історія» проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» розповів історик з Херсонщини, старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні Роман Кабачий.

Публікації, які можуть вас зацікавити:

Імперія агентів і Україна. Путін відродив практику КДБ СРСР

Посвідчення Міністерства державної безпеки НДР («Штазі») на ім'я тодішнього майора Володимира Путіна
Посвідчення Міністерства державної безпеки НДР («Штазі») на ім'я тодішнього майора Володимира Путіна

Після спільного розслідування російського опозиційного видання «Інсайдер» та молдовського видання «Маленька країна» Молдова відкликала державні нагороди та військові звання колишнього начальника Генерального штабу Ігоря Ґорґана. Високопоставлений військовий був багаторічним агентом Головного управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації.

«Й, звичайно, його робота виявилася особливо цінною після того, як Росія напала на Україну», – зазначає політичний оглядач Віталій Портников. Його статтю читайте за лінком

Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG