Доступність посилання

ТОП новини

Радіо Свобода Weekly: Фактичний початок переговорів про вступ України до ЄС очікують у червні


Архівна світлина. Президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн фотографуються з іншими офіційними особами за день до саміту Україна-ЄС. Київ, 2 лютого 2023 року
Архівна світлина. Президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн фотографуються з іншими офіційними особами за день до саміту Україна-ЄС. Київ, 2 лютого 2023 року

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.

Зеленський: Україна «активно готує» на червень затвердження переговорної рамки щодо вступу до ЄС

Президент України Володимир Зеленський 9 травня провів переговори із головою Європейської ради Шарлем Мішелем та головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.

«Активно готуємо на червень наступний етап зближення із Євросоюзом – очікуємо затвердження переговорної рамки і фактичного початку перемовин про вступ України. Наша держава, наші люди заслуговують на це, і Євросоюзу потрібен цей крок», – заявив він.

Фон дер Ляєн підтвердила розмову із Зеленським, заявивши, що «незабаром вільна Україна стане частиною нашого Союзу». Вона також підтвердила свою участь у Саміті миру. Більше інформації тут

Чому Росія оголосила в розшук Зеленського і Порошенка?

Російська влада оголосила у розшук президента України Володимира Зеленського. Кримінальна стаття, за якою його шукають, невідома. Також у розшук оголошено п'ятого президента України Петра Порошенка і низку колишніх українських урядовців та політиків.

Серед розшукуваних, зокрема, колишній спікер Верховної Ради Володимир Гройсман, ексочільник МЗС Павло Клімкін та колишній очільник МВС Арсен Аваков, ексголова РНБО Олексій Данілов та ексміністр інформаційної політики Юрій Стець. У розшук оголосили також колишнього головнокомандувача Збройних сил України Руслана Хомчака та екскерівника Антитерористичного центру при СБУ Василя Крутова.

Чого домагається Москва і як це пояснюють дипломати та політологи? Читайте за лінком

«Я бачу близькість путінської Росії і гітлерівської Німеччини»: Сергій Плохій пояснив, чому Путін програє

Під час акції з вимогою зупинити збройну агресію Росії проти України. Будапешт, Угорщина, 8 березня 2022 року
Під час акції з вимогою зупинити збройну агресію Росії проти України. Будапешт, Угорщина, 8 березня 2022 року

Перемога та існування України як незалежної держави – це частина ширших історичних процесів, а війна Росії проти України є завершальним етапом розпаду російської імперії, вважає директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергій Плохій.

Чому культ перемоги над Гітлером грає на руку Путіну? Чому те, як Путін бачить історію, стало однією із причин війни? Чому наративи Кремля знаходять своїх прихильників у США та Заході загалом? Чому на Заході розділяють Путіна і російський народ? Чому Путін приречений на поразку?

Про в інтерв’ю із Сергієм Плохієм за лінком

Скільки танків та артилерії залишилося на базах зберігання РФ?

У Росії тисячі одиниць техніки на базах зберігання, але радянські запаси поступово виснажуються. Скільки в РФ залишається танків, артилерії? І чи вистачить ЗСУ американської допомоги лише для оборони, та чи є варіант піти у наступ?

Це з’ясовували журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії». Текстова публікація тут

Далі коротко про те, що могли пропустити:

63% українців підтримують заборону УПЦ (МП) в Україні – КМІС

63% опитаних українців вважають, що Українська православна церква (Московського патріархату) (УПЦ (МП)) має бути повністю забороненою в Україні. Про це свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Також 83% українців вважають, що держава в тій чи іншій мірі має втрутитися в діяльність УПЦ (МП). Ще 20% зараз виступають за дещо «м’якший» підхід, що не передбачає повної заборони, але передбачає встановлення державного контролю та нагляду.

Лише 12% респондентів вважають, що нічого не варто робити і не варто втручатися у справи УПЦ (МП), а розслідувати лише окремі можливі випадки правопорушень. Більше інформації тут

«Найбагатший солдат України» – засновник бригади «Хартія» про ТЦК, мобілізацію та роль піхоти на фронті

Всеволод Кожемяко неодноразово входив до рейтингу найбагатших українців, а його статки у Forbes Ukraine оцінювали майже у 100 мільйонів доларів. Після початку повномасштабної війни Росії проти України цей агробізнесмен повернувся з-за кордону, щоб зі зброєю у руках захищати Батьківщину. Він заснував у рідному Харкові добровольчий підрозділ «Хартія», який згодом переріс у бригаду Нацгвардії.

Чому вважає, що «війна – це про гроші», а у «кожного ворога є собівартість»? Завдяки чому «Хартія» рекрутує людей? Що криється за словами: «підлеглих насамперед слід не карати»? Текстова публікація ексклюзивного інтерв’ю тут

«Я була пенсіонером-інвалідом» – «Мальва» про службу у війську після 55, загибель сина і численні поранення

59-річна Людмила Менюк – перша жінка в українській армії, що керувала бронетанковою службою батальйону. На війні вона втратила молодшого сина Станіслава, який і придумав колись назву правозахисної організації солдатських матерів – «Мальва», що потім стала позивним Людмили.

На війну вона пішла, щоб помститися росіянам за вбитого сина. А вже далі воювала за майбутнє України і її внуків, щоб менше молодих хлопців і дівчат загинули на фронті, як це сталося з її сином.

Про втрату, складні бої під Бахмутом та Сєвєродонецьком, про поранення і те, як вона підтримує військовослужбовців та їхні сім’ї психологічними консультаціями щодня зранку і до вечора, «Мальва» розповіла Радіо Свобода. Текстова публікація тут

«Цар степу». Які саме є підстави вважати, що Іван Айвазовський український художник?

Доводити, що Україна має право вважати також і своїм художника-мариніста Івана Айвазовського не легко, навіть порівнюючи з Іллею Рєпіним (Ріпиним), Казимиром Малевичем та Архипом Куїнджі.

Але Музей Метрополітен в Нью-Йорку в 2023 році, через приблизно рік від початку масштабної війни Росії проти України, записав Івана Айвазовського українцем. Потім – після звернень вірменської громади США – записав його вірменином, проте художником із України.

Якими є підстави вважати Айвазовського українським художником? Читайте і дивіться тут

«Ми перемагаємо, займаючись культурою, випускаючи альбоми». Розмова з лідеркою гурту ONUKA

Електро-фольк гурт ONUKA розпочав свій концерт у Празі з подяки присутнім. Кожен куплений квиток – це порятунок життя, пролунало зі сцени, адже цей європейський тур – частково благодійний. Інша місія цих виступів перегукується з презентованим альбомом ROOM: у час війни це також про дім для українців за кордоном, але й комунікацію України назовні.

Про закордонні тури у час війни, про російську музику в українських чартах і те, що може змінити історію українських народних інструментів Радіо Свобода поспілкувалося із фронтвумен гурту ONUKA Натою Жижченко перед її концертом у Чехії. Читайте і дивіться за лінком

«Великий брат» стежить за тобою. Китайські камери відеонагляду захоплюють Європу (розслідування)

За останні п’ять років країни Центральної та Східної Європи придбали мільйони камер відеостеження китайського виробництва. Згідно з опитуванням Радіо Свобода у дев’яти країнах, це відбувається усупереч вразливості пристроїв у питаннях безпеки, недбалості підходу виробників до обробки даних та зв’язкам із китайською державою.

Як з'ясувало Радіо Свобода – використання камер китайського виробництва зростає у країнах, які є членами ЄС та НАТО або прагнуть до них приєднатися. А також там, де уряди, що переймаються бюджетом, все частіше звертаються до доступних і субсидованих державою китайських компаній. Читайте і дивіться про це за лінком

Бахчисарайська, Шухевича, Грушевського: перейменування на Херсонщині. Чому це на часі?

Чергова й остання низка вулиць та провулків Херсону, а це 21 топонім, перейменовані, повідомив у квітні очільник міської військової адміністрації Роман Мрочко.

За його інформацією, гроші на перейменування вулиць із бюджету громади не витрачатимуть, а якщо вулиця перейменована, то документи жителям громади спеціально змінювати не потрібно.

Які тепер нові назви вулиць, бульварів, площ і провулків має Херсон? Чи варто зараз перейменовувати топоніми на тимчасово окупованих територіях? Як обирали нові назви? Про це в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я». Текстова публікація тут

Публікації, які можуть вас зацікавити:

«Червона рута». У Львові «ризикнули» і поставили виставу, присвячену Володимиру Івасюкові. У чому ризик?

Виповнилося 75 років від дня народження і 45 років від дня вбивства українського композитора Володимира Івасюка (народився 4 березня 1949-го – пропав 24 квітня 1979 року). Тіло 30-річного музиканта знайшли повішеним у лісі неподалік Львова 18 травня 1979 року. Талановитий українець зробив українську пісню відомою на весь світ і модною в тодішньому СРСР.

Митці львівського театру імені Марії Заньковецької ризикнули ‒ і поставили виставу «Червона рута», присвячену пам’яті Івасюка. Чому ризикнули? Про це вони розповіли Радіо Свобода. Читайте і дивіться тут

Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG