Доступність посилання

ТОП новини

«Не дочекаюся, коли обійму його» – перші емоції родичів звільнених в'язнів Кремля


Звільнена журналістка Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашева зустрічається зі своєю родиною
Звільнена журналістка Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашева зустрічається зі своєю родиною

1 серпня відбувся масштабний обмін між Росією та Білоруссю з одного боку і США, Німеччиною, Словенією та Великою Британією з іншого. Серед обміняних в'язнів Кремля було 16 політв'язнів, зокрема колишній директор «Открытой России» Андрій Пивоваров, журналістка Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашева та Ксенія Фадєєва колишня голова томського штабу Олексія Навального. Радіо Свобода зібрало перші емоції родичів тих, хто був обміняний.

«Хочу якнайшвидше його обійняти»

Ексдиректора «Открытой России» Андрія Пивоварова ув'язнили у 2022 році, а на свободу він мав вийти у вересні 2024-го. Однак 1 серпня, за місяць до звільнення, він несподівано опинився на борту літака разом з іншими політв'язнями, яких Росія вирішила обміняти на своїх шпигунів і кілера Вадима Красікова. Андрій Пивоваров відбував покарання у виправно-трудовій колонії №7 у Сегежі (Карелія).

Андрій Пивоваров
Андрій Пивоваров

Радіо Свобода поговорило з дружиною Андрія Пивоварова Тетяною Усмановою, яка прямує до чоловіка і сподівається побачити його найближчим часом:

Я планую побачитися з Андрієм сьогодні ввечері. Я зараз долетіла до Берліна і далі збираюся їхати до військового госпіталю, де перебуває Андрій та інші звільнені хлопці. І дуже сподіваюся, що все складеться, ввечері я там буду і зможу обійняти і його, і всіх, хто там.

Чи вдалося вам поспілкуватися після звільнення? Що каже Андрій?

– Так! Я летіла з пересадками, це було трошки складно, але під час кожної з пересадок ми з ним постійно говорили телефоном. Я і з ним говорила, і з Володею Кара-Мурзою, і з Іллею Яшиним, усіх побачила по відеозв'язку. Усі мають чудовий вигляд, усі здорові. Андрій чудовий і прекрасний. Не можу дочекатися, коли я його обійму.

– Вам якось зрозумілий майбутній статус Андрія, я маю на увазі юридичний статус, адже він російський громадянин, який унаслідок цього обміну опинився на території Німеччини? Що буде далі?

– Не можу відповісти на це запитання – не знаю. На це ні в кого поки що немає відповіді. Люди опинилися в цьому госпіталі вчора о третій годині ночі. Поки що про це говорити рано.

Тетяна Усманова та Андрій Пивоваров
Тетяна Усманова та Андрій Пивоваров

Як вам здається, чи триватимуть такі обміни з урахуванням того, що Росія вже отримала дорогого для себе кілера Красикова?

– Я вважаю, що обмін – це дуже складний процес, у якому задіяна величезна кількість людей. Я підтримую тих, хто вважає, що він має відбуватися в тиші. Я теж так думаю, тому деякі моменти щодо обміну, я вважаю, коментувати некоректно, тим більше давати прогнози на майбутнє. Але водночас я, звісно, сподіваюся, що всі політичні в'язні в Росії в той чи інший спосіб опиняться на волі.

Які плани у вас з Андрієм?

– Плани дуже сімейні. Я бачила його мигцем у травні – у нас було побачення. Мені хочеться, щоб ми знайшли час і присвятили його одне одному, щоб Андрій побачив своїх батьків, свою сім'ю, щоб ми всі зустрілися і відпочили. Мені здається, це зараз для Андрія і для мене найважливіше, розповіла Тетяна Усманова.

«Не можу говорити, реву!»

Ксенія Фадєєва
Ксенія Фадєєва

У грудні 2023 року колишню голову томського штабу Олексія Навального Ксенію Фадєєву засудили до 9 років колонії за обвинуваченням в участі в екстремістському співтоваристві з використанням службового становища. Крім строку, їй присудили штраф у 500 тисяч рублів.

З батьками Ксенії Фадєєвої поспілкувався проєкт «Окно».

Не можу говорити, реву! так починає розмову мама Ксенії Фадєєвої Ірина Євгенівна. Я, звичайно, не в курсі деталей обміну, абсолютно. Мені зараз написали, що вона летить до Німеччини, вже з Туреччини. Я вперше запідозрила, що щось готується, тільки коли у ЗМІ почали розганяти цю тему з обміном.

За словами батька Ксенії Владислава Фадєєва, востаннє перед обміном дочка дзвонила в п'ятницю, 26 липня.

Зателефонувала з телефона сусіднього загону, сказала, що в їхньому загоні телефони ремонтують, немає зв'язку, щоб не хвилювалися ми, каже Фадєєв. Вона там провела менше місяця, на умови не скаржилася. Навпаки, розповідала, у яких змаганнях бере участь, чим займається. Ми подумали, що загалом тримається добре.

Батьки кажуть, що на дострокове звільнення не розраховували ні вони, ні сама Ксенія.

Звільнитися ось так точно не думала. Як і ми. Це просто якесь диво чудове! вигукує матір Ксенії. Вона читала книжки, малювала тематичні малюнки, задля того, щоб її загін заробив якісь бали – за це їм давали додаткові походи в магазин чи ще щось. Тобто вона готова була «відмотати» термін, думала, чим займатися, коли вийде. На це диво чудесне не розраховувала. Я теж, якщо чесно, поховала всі сподівання онуків побачити все ж таки через 9 років їй було б за сорок (2024 року Ксенії виповнилося 32 роки). Змирилася з тим, що 9 років доньку буду раз на тиждень по телефону чути, і все.

Ксенія Фадєєва з Олексієм Навальним
Ксенія Фадєєва з Олексієм Навальним

Ви відмовляли доньку від участі в роботі штабу Навального в Томську, особливо коли почався тиск на штаби?

Ні. Я вам так скажу. Я 20 років пропрацювала в компанії «Роснефть» у Томську, кадровиком. І 2018 року мене «випилили» з роботи саме через Ксюшину діяльність. І навіть після цього я її не відмовляла. З однієї простої причини. Тому що я так само, як вона, вірила, що те, що вони (навальністи – ред.) роблять, це правильно. А те, що відбувається в країні, це б**дство, вибачте мене за ненормативну лексику.

Батьки Фадєєвої сподіваються на якнайшвидшу особисту зустріч із донькою.

Не знаємо поки нічого, але ми ж звичайні громадяни, не військові, без обмежень на в'їзд і виїзд. Думаю, випустять побачитися, каже Владислав Фадєєв.

Мама Ксенії не виключає, що пізніше, можливо, переїде до неї.

Мене тут нічого не тримає вже. У 2021 році від ковіду батько помер. Із чоловіком ще обговоримо, але не виключаю, що пізніше переїдемо. Я поки навіть не знаю, що я буду робити і на що я буду там жити. Але мені все одно, бо після такого залишатися...

«Сьогоднішній день був схожий на сон»

11 грудня 2023 року, слідство порушило проти журналістки Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашевої кримінальне провадження за поширення «фейків» про армію. Журналістку звинуватили в поширенні книги «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну», яку редакція «Idel.Реалії» презентувала восени 2022 року.

Журналістка Алсу Курмашева в залі суду в Росії
Журналістка Алсу Курмашева в залі суду в Росії

У липні цього року верховний суд Татарстану визнав її винною у поширенні так званих «фейків» про російську армію (стаття 207.3 КК РФ) і засудив до шести з половиною років колонії.

2 червня 2023 року, перед вильотом додому, журналістку в аеропорту Казані затримали силовики. У неї вилучили американський та російський паспорти (Алсу має подвійне громадянство) і згодом порушили кримінальну справу про повідомлення про друге громадянство (стаття 330.2 КК РФ). З Алсу взяли підписку про невиїзд та заборонили залишати столицю Татарстану. Розслідування цієї справи тривало кілька місяців. У жовтні 2023 року суд у Казані визнав її винною та оштрафував на 10 тисяч рублів.

Ось перші слова, які сказав її чоловік Павло Буторін після звільнення дружини.

«За останні кілька місяців я навчився, знаєте, тримати свої емоції та очікування під контролем.

Я не хотів слухати ніяких чуток, бачити ніяких непідтверджених повідомлень. Але коли ми отримали запрошення до Білого дому, я знав, що це відбувається. І коли ми увійшли до Білого дому, коли побачили сім'ї інших американців, несправедливо затриманих в Росії, ми точно знали, що відбувається.

Родина журналістки Алсу Курмашевої у Білому домі під час оголошення президентом Джо Байденом інформації про її звільнення
Родина журналістки Алсу Курмашевої у Білому домі під час оголошення президентом Джо Байденом інформації про її звільнення

Чесно кажучи, сьогоднішній день був схожий на сон, я маю на увазі, що останні дев'ять місяців були схожі на сон. Зараз нас переповнюють емоції, ми все ще намагаємося переварити те, що насправді сталося з нами сьогодні, бути в Білому домі, чути голос Алсу з Овального кабінету, поруч з президентом Байденом, це було щось дуже особливе.

Але це був неймовірно важкий рік для нас, і я радий, що ми підійшли до кінця цієї подорожі, і тепер ми з нетерпінням чекаємо можливості обійняти Алсу і допомогти їй реінтегруватися у вільний світ після стількох місяців несправедливого ув'язнення в Росії.

Сьогодні ми стали свідками історичного акту рішучості та співчуття з боку уряду США та його союзників, який продемонстрував, що вільний світ ставить людське життя та сім'ю понад усе. Навіть якщо це означає обмін справжніми злочинцями заради порятунку американців, яких незаконно утримували під вартою понад дев'ять місяців. Алсу було відмовлено в елементарній людській гідності.

Алсу Курмашеву, звільнену з-під варти в Росії, супроводжують її доньки Бібі та Міріам Буторіни
Алсу Курмашеву, звільнену з-під варти в Росії, супроводжують її доньки Бібі та Міріам Буторіни

Її ув'язнили в жахливих тюремних умовах, заборонили телефонні розмови з дітьми, відмовили в консульських візитах як американській громадянці, позбавили належної медичної допомоги, а також засудили на таємному судовому процесі за злочин, якого вона не скоювала. Її утримували у в'язниці лише тому, що вона американка і американська журналістка. Ми знаємо, що Алсу не зробила нічого поганого. Уряд США знає, що вона не є злочинницею, і світ знає, що вона не зробила нічого поганого. Ми дуже раді такому результату.

Протягом усього цього випробування доньки Алсу проявили неймовірну мужність. Вони стали найкращими адвокатами справи «Звільнити Алсу». І Алсу не тільки побачила, що вони стали вищими, можливо, навіть вищими за неї, але вона також побачила двох молодих жінок, які стали більш зрілими і більш рішучими у відстоюванні своїх прав на свободу слова і самовираження, як американські громадянки.

Багато в чому завдяки їм, нашим дочкам, ми змогли витримати це випробування».

У межах великого обміну Росія, окрім громадян США Алсу Курмашевої, Евана Гершковича та Пола Вілана, 1 серпня звільнила й передала на Захід політиків Іллю Яшина та Володимира Кара-Мурзу, правозахисника Олега Орлова, політичних активістів та соратників загиблого за ґратами російського опозиціонера Олексія Навального – Лілію Чанишеву, Ксенію Фадєєву, Вадима Останіна та інших людей.

Натомість Захід передав Москві російського кілера Вадима Красікова, подружжя шпигунів Артема та Ганну Дульцевих, яких засудили у Словенії, Максима Марченка (його засудили у США до трьох років позбавлення волі за участь у закупівлі OLED-мікродисплеїв подвійного призначення для кінцевих користувачів у Росії), Владислава Клюшина (засуджений у США до 9 років позбавлення волі за злочинну змову, шахрайство із застосуванням електронних засобів та шахрайство з цінними паперами) та інших.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG