Доступність посилання

Переговори у Парижі – новий етап мирного процесу щодо України?


Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро (ліворуч), міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі (у центрі) та держсекретар США Марко Рубіо на зустрічі щодо миру в Україні. Париж, 17 квітня 2025 року
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро (ліворуч), міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі (у центрі) та держсекретар США Марко Рубіо на зустрічі щодо миру в Україні. Париж, 17 квітня 2025 року

Держсекретар США Марко Рубіо після перемовин у Парижі заявив: або Україна та Росія досягнуть угоди про припинення вогню в найближчі дні, або США сфокусуються на інших, «не менш важливих питаннях». Рубіо також висловив позицію США щодо західного контингенту в Україні. Радіо Свобода розповідає подробиці зустрічі.

Париж оприлюднив 45-секундне відео, на якому французький дипломат Емманюель Бонн, схоже, просить спеціального представника США Стіва Віткоффа розпочати зустріч коротким звітом, після чого охорона швидко виводить із зали знімальну групу. Склалося враження, що камери намагались встигнути прибрати до того, як він щось скаже.

Радник з національної безпеки Німеччини Йенс Плотнер (ліворуч) і спеціальний посланник президента США Стів Віткофф під час зустрічі в Єлисейському палаці в Парижі. 17 квітня 2025 року
Радник з національної безпеки Німеччини Йенс Плотнер (ліворуч) і спеціальний посланник президента США Стів Віткофф під час зустрічі в Єлисейському палаці в Парижі. 17 квітня 2025 року

«Цілком зрозуміло, що більшість європейських лідерів, зокрема [президент Франції Емманюель] Макрон, категорично виступають проти всіх пропозицій, особливо озвучених Стівом Віткоффом», – сказав французький політичний аналітик Центру CERAP Нікола Тензер у коментарі для RFE/RL.

Спецпредставник США Віткофф розмовляв із очільником Росії Володимиром Путіним щонайменше тричі, після чого заявив, що мирна угода «формується» і натякнув на те, що Україна має піти на масштабні територіальні поступки Росії.

Макрон, Віткофф і Рубіо. Париж, 17 квітня 2025 року
Макрон, Віткофф і Рубіо. Париж, 17 квітня 2025 року

Місце за столом

Тепер Віткофф вперше зустрічався з європейськими та українськими колегами. Як потім зауважив глава французького МЗС, попри всі побоювання, Європа та Україна за одним столом перемовин зі США.

«Вони тепер розуміють, що не можуть укласти жодну угоду без участі європейців
Тензера

На думку Ніколи Тензера, сам факт таких перемовин уже є свідченням прогресу.

«Вони тепер розуміють, що не можуть укласти жодну угоду без участі європейців», – зазначив він.

Наступне засідання у такому ж форматі (Україна, США, Франція, Велика Британія та Німеччина) планують наступного тижня у Лондоні.

Водночас держсекретар США Марко Рубіо, перед відльотом з Парижа, наголосив – це можуть бути останні спроби США досягти миру в Україні.

«Ми не будемо продовжувати літати по всьому світу і проводити зустріч за зустріччю, якщо прогресу не буде. Тож якщо вони серйозно ставляться до миру, будь-яка сторона чи обидві, ми хочемо допомогти. Якщо цього не станеться, тоді ми просто підемо далі та перейдемо до інших тем, які є настільки ж, якщо не більш важливими в певному сенсі, для Сполучених Штатів», – сказав Рубіо.

Марко Рубіо. Париж, 18 квітня 2025 року
Марко Рубіо. Париж, 18 квітня 2025 року

Території і контингет

Попри згадки Стіва Віткофа про «5 територій України», тобто про частково окуповані Росією області України та Крим, що нібито є однією з висунутих Путіним умов перемир'я, український президент наголосив – до припинення вогню не готовий обговорювати жодні території.

Обговорюємо беззаперечне припинення вогню
Зеленський

Володимир Зеленський на перемовини до Парижа не літав, проте спілкувався перед їхнім початком із президентом Франції Емманюелем Макроном.

«Обговорюємо беззаперечне припинення вогню. І до припинення вогню ми не обговорюємо територію. Ви знаєте моє ставлення та які у нас червоні лінії. Ми ніколи не будемо визнавати жодної з наших тимчасово окупованих територій, українських земель, російськими», – сказав журналістам у Києві, коментуючи хід перемовин, Зеленський.

Для Росії червоними лініями є західні війська на території України.

Марко Рубіо повідомив, що спілкувався телефоном під час перемовин в Парижі з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим і повідомив йому про «конструктивні перемовини і пропозицію Україні, яку українська команда має обговорити у найближчі дні».

Лавров і Путын розмовляють у Кремлі з міністром закордонних справ Китаю. Росія, 5 квітня 2025 року
Лавров і Путын розмовляють у Кремлі з міністром закордонних справ Китаю. Росія, 5 квітня 2025 року
Кожна суверенна нація на землі має право захищати себе. Україна матиме право захищатися і укладати будь-які угоди, які вона забажає, на двосторонній основі
Рубіо

«Вони візьмуть кілька днів на обмірковування цього питання, та повернуться до нас на початку наступного тижня», – уточнив Рубіо щодо України.

На питання журналістів, чи обговорювалась тема західного контингенту в Україні, Рубіо відповів, що тему гарантій безпеки піднімають на кожній зустрічі, і що вона «не є нелегітимною».

«Кожна суверенна нація на землі має право захищати себе. Україна матиме право захищатися і укладати будь-які угоди, які вона забажає, на двосторонній основі з різними країнами», – сказав Рубіо, але зазначив, що на даному етапі такі деталі не обговорювались. Більш важливе зараз те, чи можливе припинення вогню узагалі.

«Я говорю про питання днів, а не тижнів: чи це війна, яку можна закінчити чи ні, – сказав Рубіо, - Майже всі перші 100 днів президента були присвячені на найвищому рівні спробам досягти миру тут. І якщо це станеться, ми хочемо допомогти. Але якщо цього не станеться, нам потрібно знати зараз, тому що у нас є інші речі, якими потрібно зайнятися».

Зустріч у Лондоні, за словами Рубіо, має відбутися на початку наступного тижня.

  • Зображення 16x9

    Рей Ферлонґ

    Старший міжнародний кореспондент Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Долучився до колективу в 2014 році. До цього упродовж 17 років співпрацював із BBC – був іноземним кореспондентом у Празі та Берліні, а також міжнародним репортером у Європі та колишньому Радянському Союзі.

  • Зображення 16x9

    Олена Абрамович

    Розповідаю про шлях України до Євросоюзу та НАТО, політику в Брюсселі, життя українців у Бельгії, культуру та кіно.

    Народилася на Волині, журналістиці навчалась у Києво-Могилянській академії. За подіями в Брюсселі активно стежу з 2014 року, відколи почала працювати брюссельським кореспондентом для українського телебачення. Із липня 2023 року – кореспондентка Радіо Свобода та телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки») в Брюсселі.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG