Українські військові 5 січня почали новий штурм Курської області Росії. За повідомленнями, Збройні сили України, зокрема, атакували на Курщині села Бердінь і Велике Солдатське, що розташовані з боку міста Суджа, яке від серпня контролюють ЗСУ. Інформацію про наступ армії України підтвердили і в міністерстві оборони РФ.
Спершу про новий наступ українських військ на Куршині повідомив керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко.
«На Курщині великі переживання в росіян, бо вони були атаковані на кількох напрямках і це стало несподіванкою для них. Сили оборони працюють», – йшлося в його дописі.
Згодом глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив про «хороші новини» з Курської області» і що Росія «отримує по заслугах».
А у зведенні Генштабу Збройних сил України, опублікованому о 22:00, зазначили: «Сили оборони України продовжують ведення операції в Курській області, на цей час відомо про 44 боєзіткнення, 35 з них вже завершено. Бої продовжуються». (Загалом від початку доби зафіксували 177 бойових зіткнень).
Інформацію про новий наступ ЗСУ підтвердили і в міністерстві оборони РФ. У їхній заяві 5 січня йдеться, що «близько 9-ї години ранку за московським часом українські Збройні сили завдали контрудару, щоб зупинити просування російських військ на Курському напрямку».
За повідомленнями, Сили оборони України, зокрема, атакували села Бердин і Велике Солдатське, що розташовані з боку міста Суджа, на північно-східному напрямку.
За повідомленнями російських воєнних каналів у Telegram, які стежать за подіями на фронті, українська атака здійснюється із залученням бронетехніки, машин для розмінування та систем радіоелектронної боротьби, які, за їхніми словами, успішно протидіють російським дронам.
За цими джерелами, українські військові мають «локальні успіхи» і це «не мляві маневри невеликих диверсійних груп, а повноцінна спроба наступу».
Згодом російські блогери, яких цитує агенція Reuters, написали, що російські підрозділи взяли ситуацію під контроль після початкових «помилок» і оточили українські сили на північ від шосе, яке веде до Курська; бої ще тривають.
Радіо Свобода не може незалежно підтвердити ці повідомлення.
Як пише Guardian, рейд на Курщині став можливим завдяки морозній погоді, яка спростила просування українських бронетанкових підрозділів. Британське видання також наводить повідомлення, що американські бойові машини піхоти Bradley використовували для перевезення української піхоти до позицій на передовій під лінією дерев.
Днем раніше, 4 січня, президент України Володимир Зеленський розповів, що Росія втратила до батальйону північнокорейських солдатів в районі села Махновка в Курській області РФ.
Ще раніше, 1 січня, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що загалом втрати російської армії на Курщині склали понад 38 тисяч особового складу і понад тисячу одиниць техніки. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.
ЗСУ відновили наступ у трьох напрямках
Українські війська відновили наступальні операції щонайменше на трьох напрямках в межах українського виступу в Курській області Росії та досягли тактичного просування 5 січня, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Російські джерела стверджують, що українські війська провели кілька механізованих атак на північному сході від Суджі у три хвилі із застосуванням приблизно батальйонної бронетехніки, а також активізували наступальні дії в напрямку Леонідово (південний схід від Коренево) і провели посилену взводну механізовану атаку в районі Пушкарного (схід від Суджі).
Геолокаційні кадри, опубліковані 5 січня, вказують на те, що українські сили просунулися в полях на південний захід і південь від Бердина і увійшли в південну частину населеного пункту, пишуть аналітики.
«Російські мілблогери опублікували оновлені карти Курського напрямку, які вказують на те, що станом на 5 січня українські сили також займають Черкаське Порічне, Мартинівку та Михайлівку (всі на північний схід від Суджі та на південний захід від Бердина), а також повідомили, що українські сили нещодавно увійшли до Новосотницького (на схід від Бердина); і просунулися в полях на захід від Ямського Степу і на захід від Нової Сорочини. Російські мілблогери повідомили, що українські сили також проводили наступальні операції поблизу Нікольського та Олександрії (на схід і південний схід від Леонідово, відповідно) і на північ від Руської Конопельки (на схід від Суджі) в напрямку Пушкарного невеликими піхотними групами», – йдеться у повідомленні.
В ISW додали, що російські війська просунулися на південний схід від Суджі та контратакували проти посилених українських атак на південний схід від Кореневого та на північ від Суджі. Геолокаційні кадри, опубліковані 5 січня, показують, що російські війська просунулися в західній і південній частині Махновки (на південний схід від Суджі).
Павло Нарожний, військовий експерт, засновник благодійного фонду «Реактивна пошта» прокоментував ситуацію на Курщині в ефірі програми «Свобода ранок»:
– До усіх повідомлень на Курщині ставлюсь дуже обережно. Чому? Тому, що поки більшість повідомлень базується на аналізі відкритих даних.
Головне зрозуміти, чи є у нас резерви, чи є у нас ресурси для того, щоб там зараз організовувати контрнаступ? Чи є у нас достатня кількість вільних резервів, чи є у нас достатня кількість актилерії для того, щоб там знести оборону ворога, який уже закріпився на позиціях? Чи є у нас достатня кількість бронетехніки бо без бронетехніки перерив зробити практично нереально?
Зараз ворог туди перекинув величезну кількість резервів. Там до 50 тисяч, включно з цими самими північнокорейськими солдатами. І вони зараз дуже активно тиснуть на наші позиції. Вони хочуть витиснути війська України з території Росії.
Тут багато причин. Є і військові, але більше політичні, тому що ворог сам собі в голові придумав якісь перемовини, які стануться із Трампом, і вони хочуть вийти на ці перемовини на початок каденції Трампа на сильних позиціях.
І тому і на Покровському напрямку тиснуть, і на цій ділянці фронту.
Щодо Сумщини, то були заходи ДРГ. Коментували навіть сумські прикордонники. Вони кажуть, що там було декілька спроб, що вони знищували ці ДРГ на вході на Сумщину.
То чи є там рух? Він, вочевидь, є. Питання тільки в його масштабах і питання в його напрямку.
Зараз є повідомлення про атаки біля Суджі. Мені більше це схоже не на сильний потужний контрнаступ, коли в бій кинуть 2-3 бригади, які наступають, а більше схоже на покращення тактичних позицій. Тобто бачать якусь ділянку, на якій можна ці позиції покращити і йдуть в атаку для того щоб відкинути супротивника.
Чи розвинеться це в більший контрнаступ? Тут сказати важко...
Більше коментарів про можливий наступ ЗСУ на Курщині – у програмі Свобода. Ранок:
6 січня Генштаю ЗСУ повідомив, що в Курській області авіація РФ завдає ударів керованими авіаційними бомбами по території Росії. На даний час відомо про вісім авіаційних ударів із застосуванням 14 КАБ і 445 артилерійських обстрілів. Відбулося 47 атак російської армії.
«За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах три ракетних удари із застосуванням чотирьох ракет, а також 65 авіаударів, скинувши 99 КАБ. Крім цього, здійснив 5484 обстрілів, з них 188 – із реактивних систем залпового вогню, та задіяв для уражень понад 2900 дронів-камікадзе», – кажуть у ЗСУ.
- Збройні сили України почали операцію в Курській області 6 серпня, зайнявши понад 1 тисячу квадратних кілометрів. Потім російська армія, використовуючи на Курщині і військових Північної Кореї, змогла відбити частину території.
- У листопаді агенція Reuters із посиланням на високопоставлене українське військове джерело, яке працює в Генеральному штабі України, повідомила, що Україна через російські контратаки втратила понад 40% території в Курській області РФ, яку вона захопила під час бойових дій у серпні. За даними джерела, Росія розгорнула близько 59 тисяч військових у Курській області.
Курська операція Збройних сил України зазнала критики, зокрема від деяких військових експертів. Хоча операція підняла військовий дух, основні зауваження стосуються обмеженого впливу на хід війни і високих втрат.
- Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у грудні заявив французькому виданню Le Monde, що не мав іншого вибору, ніж проводити Курську операцію у 2024 році, бо армія РФ могла прорватися на Сумщину і Харківщину.
- Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю марафону 2 січня також виступив на захист операції, наголосивши, що вона мала великий вплив на країни Глобального Півдня.
- Голова Військового комітету НАТО, адмірал Роб Бауер вважає, що операція ЗСУ у Курській області створила стратегічну проблему для Росії.
- У грудні, на підсумковій щорічній пресконференції, президент Росії Володимир Путін сказав, що не може назвати дати, коли Росія зможе витіснити українські війська з Курської області.
Форум