Доступність посилання

ТОП новини

«Вивозили жорстко, дорогою били, є загиблі»: доля депортованих до Росії українських вʼязнів


Під час окупації частини Миколаївської та Херсонської областей до Росії депортували понад 1700 в'язнів – Офіс генпрокурора
Під час окупації частини Миколаївської та Херсонської областей до Росії депортували понад 1700 в'язнів – Офіс генпрокурора

Скільки українських в'язнів вивезли до Росії під час окупації територій Миколаївської і Херсонської областей? Де вони перебувають і чи можуть повернутися до України після закінчення терміну відбування покарання? Що пропонують українським в'язням у російських тюрмах, і чи співпрацюють вони з окупантами? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • Під час окупації частини Миколаївської та Херсонської областей до Росії депортували понад 1700 в'язнів. Про місцеперебування більшості з них станом на 4 липня нічого не відомо, повідомили в Офісі генерального прокурора України.
  • За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури заочно повідомлено про підозру колишньому начальнику «Північної виправної колонії № 90» за фактами депортації та примусового переміщення в'язнів. Всі вони за вироками судів були засуджені та утримувалися в установах відбування покарань Херсонської області. Колишньому керівнику інкриміновано порушення законів та звичаїв війни.
  • У червні цього року працівники ДБР завершили розслідування щодо кінолога херсонського СІЗО, який утримував в камерах затриманих російськими військовими місцевих жителів. Його судитимуть за колабораціонізм та державну зраду.
  • В січні цього року слідчі Державного бюро розслідувань завершили розслідування за фактом державної зради колишнього керівника Херсонського слідчого ізолятора та його заступника.

«Вивозив московський конвой»

Голова російського Фонду «Русь Сидящая», який базується у Берліні, Ольга Романова розповіла «Новинам Приазов’я», що, за даними її організації, з окупованих територій Миколаївської й Херсонської областей у листопаді минулого року вивезли 2,5 тисячі в’язнів. Деяких відпустили, але решту забрали до Росії.

Ольга Романова
Ольга Романова
Сиділи вони в окремих бараках, їм було заборонено спілкування з російськими в'язнями
Ольга Романова

«Їх вивезли зовсім з незрозумілою метою, вивозив їх московський конвой, дуже жорстко, дорогою дуже сильно били, були втрати, були вбиті та загиблі. Привезли їх у колонії, розподілили по півдню Росії, десь у десяток колоній. Вони (українські вʼязні) відразу вийшли на зв'язок, хоча це було дуже складно, допомагали російські в'язні з ними зв'язатися. Вони були у Волгоградській області, Краснодарському та Ставропольському краї. Ось так їх було розселено по зонах. Сиділи вони в окремих бараках», – розповіла Романова.

«Воювати не погодились»

Українським в’язням пропонували російське громадянство і воювати на боці Росії, але ніхто не зголосився, каже правозахисниця.

Українським вʼязням пропонували взяти російське грамодянство – Романова
Українським вʼязням пропонували взяти російське грамодянство – Романова

«Ми дуже довго не розуміли, навіщо все це відбувається, з якою метою? І думали, що мова йтиме про вербування до ПВК «Вагнер». Так, їм пропонували російське громадянство, але «Вагнер» не бентежила відсутність російського громадянства, вони брали і громадян Білорусі, і Молдови, і країн Кавказу та Центральної Азії. Тому тут не було жодних ілюзій, що вони можуть їх брати. Але ні, наскільки я знаю, жоден (український вʼязень) не пішов», – повідомила Романова.

Втім, українських в'язнів продовжують схиляти до участі у бойових діях на боці Росії, зазначила правозахисниця.

«Вони ще примудряються надсилати нам дані про те, що відбувається в них у колоніях. Ось учора я отримала від них повідомлення: «Доброго дня, з ВК-2 Керчі поїхали 25 людей, вербування Міноборони РФ, з ВК-14 у Краснодарі теж поїхав етап, уточнюємо, скільки. Це ось пишуть херсонські ув'язнені. Нам зазвичай повідомляють російські в'язні, звідки що поїхало, а тепер ще повідомляють і херсонські», – розповіла Романова.

«У Криму почався жах»

Правозахисниця також зазначила, що у колоніях в окупованому Криму до українських в'язнів зазвичай ставляться набагато гірше, ніж у російських місцях несвободи.

Виправна колонія в Керчі, архівне фото
Виправна колонія в Керчі, архівне фото
Його били нещадно. Він щодня заходив у їдальню ВК-2 під Керчю і вітав усіх словами: «Слава Україні!»
Ольга Романова

«Коли їх перевели до Криму, почався жах. Там і б'ють, і знущаються, практично неможливо доправити посилку. Але потроху вони (вʼязні – ред.) звільняються, і повертаються назад. Я дуже-дуже-дуже рада звільненню одного з ув'язнених, на ім'я Михайло, є його чудове звернення під час зустрічі в Україні. Михайло героїчний хлопець. Його били нещадно. Він щодня заходив у їдальню ВК-2 під Керчю і вітав усіх словами: «Слава Україні!», а у їдальні йому відповідали хором: «Героям слава!» – розповіла Романова.

В'язням, у яких закінчився термін відбування покарання, складно виїхати з Росії, каже вона. Українська сторона про це знає і веде перемовини. Також допомагають у цьому питанні адвокати й правозахисники

«Встановлено місця перебування лише 43 вʼязнів»

За даними українського слідства, підозрюваний колишній керівник колонії №90 на Херсонщині з перших днів окупації перейшов на бік Росії. Згодом він обійняв посаду так званого «начальника Управління служби виконання покарань» окупованої частини Херсонської області. У підпорядкуванні цього незаконно створеного «органу» були всі захоплені установи виконання покарань регіону. На цій посаді підозрюваний керував процесами незаконного переміщення осіб, які утримувалися в місцях несвободи, зазначають слідчі.

В Офісі генпрокурора Україи зазначили, що впродовж жовтня–листопада 2022 року за наказом підозрюваного з установ виконання покарань Херсонської області та Снігурівської колонії Миколаївської області вʼязнів депортували на спецавтівках до аналогічних установ, розташованих у Росії та на окупованих територіях України. Наразі встановлено місця перебування лише 43 вивезених в'язнів.

У відомстві також зазначили, що наприкінці минулого року прокурори скерували до суду обвинувальний акт стосовно цього ж екскерівника колонії за фактом державної зради. Пізніше, 7 серпня, у Херсонській обласній прокуратурі повідомили, що також скерували до суду обвинувальний акт за фактами депортації та примусового переміщення понад 1700 осіб. З публікацій у ЗМІ відомо, що йдеться про Євгена Соболєва, який на момент окупації очолював «Північну виправну колонію №90».

У прокуратурі додали, що, відповідно до Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Будь-яка публічна реакція або коментарі самого Соболєва відсутні.

«Надав окупантам безперешкодний доступ»

Головна спеціалістка з питань інформаційної політики Херсонської обласної прокуратури Анастасія Весіловська у коментарі «Новинам Приазов'я» розповіла, як саме співпрацював з російськими військовими колишній начальник «Північної виправної колонії №90».

Залучав засуджених, які там перебували, до проведення ремонтних робіт ворожої техніки
Анастасія Весіловська

«Він розпорядився надати без перешкоди доступ на територію очолюваної пенітенціарної державної установи військовослужбовцям ЗС РФ, де забезпечував їм місця відпочинку, отримання медичної допомоги. А також, сприяючи окупаційним військам, він залучав засуджених, які там перебували, до проведення ремонтних робіт ворожої техніки. Крім того, використовуючи свої службові зв’язки, він схиляв інших посадових осіб Херсонської області до співпраці з представниками країни-агресора», – повідомила вона.

Співробітниця прокуратура зазначила, що коли окупаційна влада почала формувати систему каральних органів на тимчасово окупованій території Херсонщини, обвинувачений отримав посаду начальника у незаконно створеному окупаційною владою органі «Управління служби виконання покарань» по області.

«Загрожує довічний термін»

Правоохоронці також встановили, що обвинувачений керував процесом вивезення в'язнів. Відомо, що їх було понад 1700 осіб, але точну кількість встановити зараз неможливо, каже Весіловська.

За її словами, тривають заходи щодо безпосереднього встановлення місця перебування обвинуваченого і притягнення його до відповідальності. Наразі він перебуває у розшуку. «Покарання йому за вчинені дії меншого, ніж позбавлення волі, не передбачено. А термін ув’язнення його може бути довічним за такі дії», – зауважила Анастасія Весіловська.

Представниця Херсонської обласної прокуратури додала, що також є обвинувальні акти щодо осіб, які працювали в колонії №90 і з приходом російських військових залишилися там працювати під керівництвом обвинуваченого начальника.

Тривають заходи щодо безпосереднього встановлення місця перебування обвинуваченого ексначальника колонії
Тривають заходи щодо безпосереднього встановлення місця перебування обвинуваченого ексначальника колонії

Загалом Херсонська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальні акти стосовно 23 колишніх працівників установ державної кримінальної виконавчої служби України, розташованих на території Херсонської області.

Розслідуються факти добровільного заняття громадянами України посад незаконних судових або правоохоронних органах
Анастасія Весіловська

Йдеться про колишніх працівників пенітенціарних установ, які пішли на співпрацю з окупантами і влаштувалися на роботу до створених ними органів, розповідає Весіловська.

«Окрім того, розслідуються і факти добровільного заняття громадянами України посад в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на ТОТ. Так, у липні цього року, наприклад, за публічного обвинувачення прокурорів Херсонської області визнано винним у колабораціонізмі місцевого мешканця. Враховуючи співпрацю з правоохоронними органами судом призначено покарання – позбавлення волі на 8 років. Це був звичайний пересічний громадянин який працевлаштувався у псевдоправоохоронний орган, йому була інкримінована саме колабораційна діяльність. Він був так званим патрульним поліцейським», – повідомила вона.

Що відомо про колишнього начальника колонії?

Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань розповів, що йому відомо про колишнього начальника «Північної виправної колонії №90» Євгена Соболєва.

Сергій Хлань
Сергій Хлань
Рух опору зробив спробу ліквідувати цього колаборанта
Сергій Хлань

«Одразу пішов на співпрацю з окупантами. Контролював абсолютно всіх увʼязнених всіх колоній, які були під час окупації Херсонської області, керував абсолютно всією пенітенціарною службою. Тоді, на початку окупації, рух опору зробив спробу ліквідувати цього колаборанта. Була прив'язана вибухівка до дерева, де він виїжджав, і вона спрацювала дистанційно. Він отримав травму ніг, наскільки я пам'ятаю, дуже сильну і перебував у лікарні довгий час в місті Херсоні», – нагадав депутат.

За його словами, коли російські військові відступали з правобережної Херсонщини, Соболєв також виїхав. Як повідомив Хлань, була інформація про те, що окупанти вивезли його на лікування до Криму. Де Соболєв перебуває зараз, невідомо.

Депутат припускає, що Соболєв міг допомогти окупантам залучати вʼязнів не тільки для ремонту їхньої техніки, але й для безпосередньої участі в бойових діях проти України.

Примусово нав'язував отримання російських паспортів
Сергій Хлань

«Це лягає в парадигму того, що згодом в Росії всіх вʼязнів брали до лав армії Російської Федерації, чи то через «вагнерівську» приватну структуру військову (компанія «Вагнер»), чи напряму. Для того, щоб не оголошувати тоді мобілізацію у РФ, вони спочатку шукали якраз тих, хто був ув'язнений. І, відповідно, з першого дня він (Соболєв) займався тим, що примусово нав'язував отримання російських паспортів», – каже депутат.

Він не виключає, що російські спецслужби заздалегідь готували собі кадри, які вже перебували на тих чи інших посадах для того, щоб продовжити роботу під час окупації.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Підсудних врятували»

Голова Правління громадської організації «Захист в’язнів України» Олег Цвілий зазначив, що, за його інформацією, кількість вивезених в'язнів з правобережної частини Херсонської області сягає 2-х з половиною тисяч осіб. Це все приблизні дані, зазначив правозахисник.

Олег Цвілий
Олег Цвілий

«У Херсонській області були чотири діючі в'язниці, колонії, і одне СІЗО. Всього утримувалося до 3 тисяч в'язнів. Було більше, десь 500 тих, хто підсудні, і десь близько 2,5 тисячі засуджених. Підсудних не викрали, їх врятували українські військові, коли звільнили Херсон. А днів за 10 до звільнення всіх українських засуджених, і хворих, і здорових, і довічників вивезли через Крим в Росію», – розповів він «Новинам Приазовʼя».

Також російські окупаційні сили вивозили в'язнів з інших окупованих територій, каже Цвілий. За його даними, це колонії Донецької та Запорізької областей. Вʼязнів вивозили до Криму, у Волгоградську й Володимирську області, а також в Краснодарський край.

Чому складно повертати вʼязнів з депортації?

Правозахисник пояснив, чому українські в'язні зазвичай не мають документів, за якими вони могли б повернутися в Україну.

Більшість засуджених з виходом на свободу опиняються в такій ситуації, що документів у них немає
Олег Цвілий

«Проблема в тому, що наше слідство, наші правоохоронні органи, коли затримують людину, не завжди віддають документи або рідним, або не докладають в особову справу. І більшість засуджених з виходом на свободу опиняються в такій ситуації, що документів у них немає. І це не через їхню провину, а через те, що слідчий або суддя не віддали розпорядження, щоб документи поклали в особову справу засуджених Окрім цього бували випадки, коли засуджений звільняється, знаючи, що у нього в особовій справі були документи, але по факту їх там немає. І на якому етапі вони зникли, також невідомо. Повертати людей зовсім без документів – це величезна проблема», – пояснив Цвілий.

Російська виправна колония, ілюстраційне фото
Російська виправна колония, ілюстраційне фото
Частину засуджених залишили і примушують будувати нову в'язницю, будинки для колаборантів
Олег Цвілий

Він розповів, що його організації вдалося повернути з Росії до 25 осіб. Втім, якщо у людини закінчився термін відбування покарання, це не означає, що російські окупаційні сили її відпустять з колонії.

«Ті, у кого закінчився термін у Криму або Генічеську, Чонгарі, залишилися рабами, скажемо так. Їх там залишили. Частину засуджених залишили і примушують будувати там нову в'язницю, будинки для співробітників, колаборантів і нових росіян, яких прислали в Херсонську область. Така категорія засуджених також у неволі і потребує допомоги», – зауважив правозахисник.

Він вважає, що держава має більше докладати зусиль до повернення в'язнів і сигналізувати, що вона про них піклується, щоб РФ не використовувала цих людей проти України.

«Потрібно створювати законопроєкт, законодавчі ініціативи, амністії, інші проєкти. Нехай їм рахується термін день за три, наприклад, в окупації. Хоч якесь піклування держава має проявляти в цій ситуації», – каже Цвілий.

«Новини Приазовʼя» звернулися до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України із запитом прокоментувати питання, що стосуються вивезених до Росії в'язнів. Але коментаря у відомстві не надали, пославшись на сильну зайнятість.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG