«В одному з сіл була поштарка, яка записувала собі дані про те, де у кого стоїть супутникова антена».
«Ми втрачаємо інформаційні позиції на ТОТ. За ці останні три роки росіяни дуже сильно закрутили гайки в усіх галузях».
«Там немає ні радіо, ні телебачення, обмежений інтернет. Але ще є месенджери, є можливість працювати через VPN».
«В них конкретно план – витіснити українське мовлення на 100%».
На лівобережній Херсонщині заборонили використання комплектів супутникового ТБ-мовлення, які окупаційна влада називає «неліцензійними». Мова йде про супутникові українські антени. Відповідний так званий указ у лютому цього року підписав призначений Росією керувати захопленою частиною регіону Володимир Сальдо.
Як Росія розвиває своє мовлення на окупованих територіях півдня? Які наративи просувають для жителів цих регіонів? Чи намагається Україна цьому протидіяти і що для цього потрібно, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Згідно з так званим указом окупаційного чиновника Володимира Сальдо, забороняється продаж та використання обладнання, не призначеного для роботи обов’язкових загальнодоступних у Росії теле- та радіоканалів, а також комплекти, що дозволяють приймати закордонне мовлення, яке не пройшло реєстрацію за російським законодавством.
Окупаційний чиновник зазначив, що нині частка населення регіону, забезпечена можливістю перегляду російського цифрового телебачення, становить начебто 94%. Він стверджує, що протягом 2023-2024 років на захопленій частині Херсонщини встановили 25 тисяч комплектів ліцензованого супутникового російського телебачення.
Також у лютому цього року Сальдо заявив, що у регіоні планують збільшувати охоплення мовлення. Він зазначив, що це один із ключових показників «успішної інтеграції окупованих територій до складу Росії «в епоху боротьби за розум людей».
Головний редактор видання «Мост», представник Інституту масової інформації у Херсонській області Сергій Нікітенко розповів «Новинам Приазов’я», що на окупованій частині регіону відстежують, у кого з місцевих жителів залишилося «заборонене обладнання».
«Я не знаю жодного випадку, коли б люди самостійно прибирали це обладнання. Мені такі випадки взагалі не відомі. В одному з сіл це взагалі була поштарка, яка записувала собі дані про те, де у кого стоїть супутникова антена. Якісь почалися рухи. Ми зафіксували декілька таких випадків, коли наближені до окупаційної влади люди почали цю роботу», – повідомив він.
«Монтували 100 російських антен на тиждень»
Раніше окупаційна влада проводила обмін обладнання, жителям окупованої частини Херсонщини пропонували нове, яке дозволяє приймати сигнали російських мовників, розповів Нікітенко.
«Ця акція почалася ще у 2023 році. Вони навіть спеціально створили для цього приватну компанію – TOВ «Русский мир», і зареєстрована вона в Луганську. Сама компанія дуже схожа на підставну. Бо за 2023 рік вона заробила десь 700 тисяч рублів, дуже якусь незначну суму, при тому, що вона нібито отримувала гроші з бюджету Росії для якраз закупівлі й встановлення оцих ліцензійних, як вони називають, комплектів. Робота цієї фірми тривала не так довго. У 2023 році була перерва, я так розумію, тому що не було грошей. І з 2024 року вони поновили роботу. Були сюжети на окупаційних медіа про те, що вони встановлюють по 100 тарілок на тиждень. І в принципі якийсь обмін відбувався, потім була зміна правил – заміна відбувалася тільки в регіонах, де немає аналогового або цифрового сигналу телевеж, захоплених в Херсонській області», – каже він.
«Втрачаємо інформаційні позиції»
Зі зникненням українського супутникового телебачення доступ до інформації для людей на окупованих територіях ускладнюється, зазначив редактор херсонського видання. Місцеві жителі можуть користуватися інтернет-ресурсами за допомогою VPN, втім, телебачення було набагато зручнішим способом, щоб дізнаватися інформацію. Україні потрібно намагатися посилювати радіосигнали для поширення свого мовлення на окуповані території, вважає журналіст.
Треба посилювати радіосигнал, максимально посилювати радіосигналСергій Нікітенко
«Ми втрачаємо інформаційні позиції на ТОТ, це очевидно, бо за ці останні три роки росіяни дуже сильно закрутили гайки в усіх галузях. Там немає ні радіо, ні телебачення, обмежений інтернет. Але ще є месенджери, є можливість працювати через VPN. В тому числі читають через VPN, і ми бачимо цих людей в статистиці свого сайту. Працюємо з цими людьми. З того, що я бачу, нам треба посилювати радіосигнал, максимально посилювати радіосигнал. Як це було з Кримом в період з 2014 по 2022 роки і встановлювати вежі, намагатися пробитися туди хоча б за рахунок FM та інших частот. Це не так дорого і, скоріш за все, буде максимально ефективно. Звісно, росіяни будуть блокувати і цей сигнал, але треба хоча б це робити», – наголосив Нікітенко.
«Демонтували 3500 українських антен»
На окупованій території Запорізької області також продовжують поширювати присутність російського теле- і радіомовлення. Призначений Росією керувати захопленою частиною регіону Євген Балицький заявляв, що 2025 року планують встановити 12 радіотелевізійних передавальних центрів, що дозволить збільшити зону покриття телевізійного мовлення.
Також, за словами Балицького, на окупованій частині Запорізької області продовжують встановлювати комплекти супутникового обладнання для жителів районів із нестійким покриттям цифрового телемовлення.
При цьому окупаційний чиновник наголошує, що будь-яке «нелегальне» використання радіообладнання, у тому числі цивільних засобів радіоприглушення та репітерів, буде припинятися російськими правоохоронними органами.
Представниця Інституту масової інформації у Запорізькій області Наталя Виговська розповіла «Новинам Приазов’я», що наразі на окупованій частині регіону активно ведеться встановлення російських супутникових тарілок.
У 2024 році вони встановили 34 800 супутникових тарілок по окупованій частині Запорізької областіНаталя Виговська
«Товариство «Русский мир», яке є ключовим із встановлення і заміни тарілок, відзвітувало, що у 2024 році вони встановили 34 800 супутникових тарілок по окупованій частині Запорізької області. Також там були дані, що вони демонтували 3500 українських антен. У квітні 2024 року вони казали, що це вже роблять за гроші, але буквально за місяць після появи новини про продовження безкоштовної заміни антен. Оскільки вони отримали сотні мільйонів рублів з бюджету Росії, я думаю, що вони в змозі робити це безкоштовно. Я подивилась, що ж входить в цей пакет «Русский мир». Там є 20 загальнообов’язкових російських федеральних каналів. Так от, навіть якщо за встановлення можуть брати гроші, то саме це мовлення безкоштовне», – пояснила вона.
«План – повністю прибрати українське мовлення»
За словами Виговської, на окупованій території Запорізької області збільшується кількість телерадіомовників – з 3 до 21 за три роки повномасштабної війни.
«Тобто 21 телерадіомовник пропагандистський тепер працює на території окупованої частини Запорізької області. А передавачів збільшилося з 11 до 112. Станом на 1 квітня вони (окупаційна влада) дали інформацію, що прямо зараз будуються чотири вже передавальних центри. Тобто у них конкретно план – витіснити українське мовлення на 100%», – зазначила журналістка.
Розвиток російського мовлення на окупованих територіях у таких величезних обсягах – це небезпечний сигнал, вважає Виговська.
Україна має будувати альтернативні передавачі, які будуть добивати і перекривати російський сигналНаталя Виговська
«Якщо в першу пару років (окупації) вони більше розбудовували власні онлайн-медіахолдинги, то зараз вони ставлять дуже жорсткі цілі з покриття навіть віддалених сіл, тобто 112 сіл не покриті. Для мене це дуже небезпечний сигнал, що Україні щось треба робити. Мій колега Сергій Нікітенко каже, що Україна має будувати альтернативні передавачі, які будуть добивати і перекривати їхній сигнал, але ми цього не робимо і це реальна катастрофа. Насправді на окупованих територіях люди живуть в абсолютно викривленій реальності. І, на жаль, четвертий рік це не може не деформувати, це не може не змінювати», – наголосила вона.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Як РФ викорінювала українське на сході
Головний редактор луганської «Реальної газети» Андрій Діхтяренко розповів, як Росія витісняла українське мовлення на захоплених територіях сходу України за понад 10 років окупації.
З 2015-2016 років була розгорнута мережа спеціальних радіоглушилокАндрій Діхтяренко
«Спочатку почали блокувати місцеві провайдери українські інформаційні сайти: як загальнонаціональні, так і місцеві. От, наприклад, «Реальна газета» виїхала з Луганська, де її заблокували у 2016 році. Це був перший такий період. Другий період пов'язаний з переналаштуванням супутникового телебачення, метрового телебачення. Робили все можливе, щоб перебуваючи на окупованій території, не можна було дивитися українські телевізійні канали. Це теж доволі швидко зробили. Плюс почали доволі активно глушити радіосигнал. Українське радіо доволі довго добивало туди. Але вже з 2015-2016 років була розгорнута мережа спеціальних радіоглушилок. Окрім цього, дуже багато робили для того, щоб будувати власні радіостанції, і цими радіостанціями намагатися добивати по цей бік лінії розмежування. З 2019 року на окупованих територіях почали активно впроваджувати й роздавати безкоштовні супутникові пакети під назвою «Русский мир» з суто російськими каналами і активно розповсюджувати через провайдерів», – каже він.
«Налаштовують проти України»
За словами журналіста, зараз на окупованих територіях Донеччини і Луганщини заблоковані майже всі українські інформаційні ресурси.
Він зазначив, що люди на окупованих територіях намагаються обходити ці заборони, використовуючи VPN. Втім, окупанти теж постійно шукають VPN-клієнтів і роблять їхню роботу на захоплених територіях неможливою.
Найбільш успішною російська пропаганда є там, де вона намагається посіяти сумніви у поглядах на події, пов'язані з війною, вважає Діхтяренко. Це допомагає утримувати людей на окупованих територіях і налаштовувати їх проти України.
Намагаються сіяти сумнів серед людей, тримати їх в такому стані, що не все так однозначноАндрій Діхтяренко
«Наприклад, якщо ми говоримо про злочини в Бучі, то нормальні люди розуміють, що, дійсно, російські військові чинили цей злочин. Але, коли вкидають велику кількість версій, коли якісь лідери думок кажуть, що «українці прибільшують, повбивали значно менше людей, це все постанова» чи часткова постанова, вони таким чином намагаються сіяти сумнів серед людей, тримати їх в такому стані, що не все так однозначно. І з цим російська пропаганда, на жаль, дуже довго і дуже успішно працювала. Не всі в окупації вірять цій пропаганді, але проблема, що люди якось миряться з цією ситуацією і ставляться до пропаганди як такого зла, якого вони зараз не можуть оминути, в якому вони вимушені жити і просто намагаються вижити в цій ситуації. З іншого боку, вони також негативно сприймають таку суто українську версію подій, а російська пропаганда в цьому їм обов’язково допомагає – тримати цих людей на окупованих територіях і залякувати їх, особливо тих, хто замислюється над тим, щоб виїхати на вільну територію України», – додав редактор видання.
Що робить Україна?
Член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Максим Онопрієнко розповів, що наразі орган працює над пошуком нових теле- і радіочастот, які б дозволили запустити українське мовлення з відповідною потужністю, щоб сигнал діставав на окуповані території.
Прораховуємо нові частоти на тих територіях і шукаємо мовниківМаксим Онопрієнко
«Ми розробили законодавчу можливість для видачі тимчасових дозволів на мовлення на прикордонних, прифронтових територіях, і зокрема на півдні. Це суттєво спрощує фінансове навантаження для потенційних мовників. Тому що ліцензія – це відповідний кошторис і відповідна оплата за ліцензію. Тимчасовий дозвіл видається безплатно. Ми в постійному режимі разом з УДЦР прораховуємо нові частоти на тих територіях і шукаємо мовників, які могли б мовити з підконтрольної Україні території для того, щоб цей сигнал покривав прикордонні, прифронтові зони. Друге завдання – наскільки це можливо, використовуючи технічні потужності, щоб він діставав на територію, тимчасово окуповану. За три роки ми змогли освоїти 148 частот – це сукупно, і схід, і південь. З них 135 – це FM-частоти і 10 – це аналогові телевізійні канали, два – цифрові телевізійні канали. Загалом 30 суб’єктів у сфері медіа мають тимчасові дозволи й працюють на цих частотах. Ми маємо зараз вільні радіочастоти й телеканали: понад 20 вільних FM-частот, понад 30 цифрових телевізійних каналів», – розповів він.
«До Мелітополя український сигнал не доб’є»
Поширення українського мовлення на територіях поблизу лінії фронту технічно можливе, але це непросте завдання, каже фахівець. До більш віддалених територій, які перебувають в окупації, український сигнал дістатися не може.
«Ми отримали технічні висновки щодо можливості запустити дві радіочастоти і телевізійну частоту в одному селі Херсонської області. Використання цих частот погоджене в тому числі з Генштабом. Ми зараз активно займаємося пошуками мовників для освоєння цих частот. Але звичайно тут треба відверто сказати, що стосується і Запорізької, і Херсонської областей, це ефективно, безпосередньо для територій, які розташовані на лінії бойового зіткнення. Якщо говорити про більш віддалені території, наприклад, того ж Мелітополя, то ми не можемо з Запоріжжя дістати українським сигналом туди, на жаль. Тому там так само залишається можливість або приймати супутниковий сигнал доти, доки це буде можливо, з безпекової точки зору, або використовувати VPN», – зауважив Онопрієнко.
Найбільша проблема у питання розбудови українського мовлення на прифронтових і окупованих територіях – це постійні обстріли регіонів, де потенційно можна встановити відповідне обладнання, додав член Нацради.
«Передавачі суттєво обстрілюють, і технічні працівники навіть не мають змоги туди під’їхати, щоб полагодити. Тому відверто скажу, що ситуація важка з українським мовленням на тимчасово окупованих територіях і складно знайти шляхи для її вирішення, окрім деокупації. Працівники концерну, працівники операторів роблять все від них залежне, щоб запускати українське мовлення. Але тут є питання фінансової підтримки мовників, бо треба сплачувати за доставку сигналу, треба забезпечувати інтернет, живлення для сигналу. Ми як Національна рада зі свого боку намагаємося шукати партнерів для реалізації цих завдань», – запевнив він.
- З початку повномасштабного вторгнення російської армії Україна втратила 284 частоти, 164 українські мовники припинили роботу, а російські ЗМІ запустили мовлення з використанням українських частот, повідомляла ще у травні 2022 року голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк. Вона зазначала, що озвучені цифри постійно зростають через війну. У вересні 2022 року Герасим’юк повідомила, що на деокупованих територіях відновили мовлення 27 українських телекомпаній.
- У Нацраді також повідомляли, що на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей російські загарбники організували мовлення російських телеканалів на частотах українського ефірного цифрового телебачення. Крім російських телеканалів, на окупованих територіях також транслюються програми спеціально створених Росією телеканалів.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум