«Цілий день і ніч опалення не було. Дуже холодно. Поки будемо грітися обігрівачем»
«Можливо доведеться купувати якісь електроприлади, які будуть опалювати квартири. Або їхати в інше місто»
«Фізично ніяка влада, ні міська, ні державна, не можуть повернути швидко опалення, якщо йдуть потужні руйнації».
Пізно ввечері 18 лютого внаслідок російського удару по Одесі без світла й опалення залишилися 14 шкіл, 13 дитячих садочків і житловий мікрорайон у понад 500 будинків, повідомила місцева влада. За даними ДСНС, постраждали чотири людини, серед них дитина.
До цього, в ніч на 16 лютого 100 тисяч жителів Миколаєва на півдні України залишилися без опалення після атаки російських дронів на місцеву ТЕЦ. У результаті удару підприємство повністю припинило виробляти електроенергію. У Миколаєві цими днями вночі температура опускалася до десяти градусів морозу.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив дізнатися:
- Як містяни пережили ці дні без опалення?
- Як швидко вдалося відновити теплопостачання?
- Чи можна захистити українські ТЕЦ від нових російських атак?
Наслідки удару по Миколаївській ТЕЦ були значними. Міський голова Олександр Сєнкевич повідомив, що через атаку повністю знищено електрогенерацію. Тобто підприємство вже не може виробляти електроенергію.
Жителі міста розповіли «Новинам Приазовʼя», що в декого не було опалення майже добу.
«Не було цілий день опалення і всю ніч не було. Дуже холодно було, включили обігрівач і так перезимували ніч. Через такі обстріли є страх, тому що ми живемо у прифронтовому місті. А такі обстріли направлені саме на те, щоб ми почували себе в небезпеці. Але треба триматися», – сказала місцева жителька Єлизавета.
«Можливо доведеться купувати якісь електроприлади, які будуть опалювати квартири, або їхати в інше місто. У Снігурівку поїду. В нас зараз така ситуація, все що завгодно можна очікувати», – зауважила інша жителька Юлія.
Влада оголосила про розгортання у місті 67 пунктів незламності, але їхні працівники розповіли «Новинам Приазовʼя, що ажіотажу не було.
«Пошкодження великі»
Комунальні служби почали ремонт одразу після обстрілу, розповідає «Новинам Приазовʼя» перший заступник міського голови Миколаєва Віталій Луков. Зараз Миколаївська ТЕЦ працює та виробляє тепло. Але відновити потужності, які були до атаки, не вдається, визнає посадовець.
ТЕЦ працює через над зусилля, але це роботою навіть складно назватиВіталій Луков
«ТЕЦ намагається надавати у тестових режимах тепло. Практично в усіх квартирах батареї не холодні. Нам вдається зберігати життєстійкість самої системи подачі води і тепла. Температурний режимний графік не дотримується, звичайно. Але батареї не холодні, вони теплі, вони не дають, можливо, тієї температури, до якої ми звикли. Пошкодження великі. ТЕЦ працює через над зусилля, але це роботою навіть складно назвати. Це можливість якимось чином дотягнути до теплої пори року», – зазначив він.
Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив, що завдяки співпраці з Данією вдалося отримати модульні котельні, що дозволило забезпечити теплом лікарні міста. Але, за словами Лукова, підключити квартири до мобільної генерації неможливо. Тому місто й надалі забезпечуватиме теплом пошкоджена ТЕЦ.
- Атаку на Миколаївську ТЕЦ коментували президент України Володимир Зеленський і премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Зеленський зазначив, що цей удар не має нічого спільного з ситуацією на фронті і доводить, що Росія воює «проти людей, проти життя в Україні». А Шмигаль наголосив, що Росія «свідомо хотіла створити в місті гуманітарну катастрофу».
«Болючі удари»
Колишній міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель пояснює різницю між теплоелектростанціями та теплоелектроцентралями. Якщо головним продуктом ТЕС є електроенергія, то основною метою ТЕЦ є виробництво тепла. Тому у випадку Миколаївської теплоелектроцентралі втрата здатності виробляти електроенергію є не такою критичною, якою була б неможливість забезпечувати тепло.
РФ б'є саме під час морозівОлексій Оржель
«Об'єктивно це є критичні об'єкти для міст для того, щоб забезпечити саме теплопостачання, менше електричну енергію. І якщо не виходить відновити теплопостачання протягом таких морозів, а ми бачимо, що РФ б'є саме під час морозів по теплоелектроцентралі Миколаївській і це означає, що може бути відповідно замерзання теплоносія, який циркулює по теплопроводу. Як результат, можна отримати, якщо ми пам'ятаємо, на жаль, вже така історія була в Алчевську, коли замерзає система і починає її розривати, тому що там лід. Треба додавати антифризи і багато інших елементів, або підключати якісь мобільні рішення до мережі, щоб вони тримали хоч на якомусь мінімумі температуру теплоносія в системі. Тому це дуже болючі удари», – сказав він.
За словами Оржеля, захистити подібні ТЕЦ від нових атак дуже складно.
«Проблема в тому, що побудувати якийсь саркофаг над ними не вийде. Це може бути якийсь захист від дронів, можливо сітки, які натягуються – перший етап захисту. Можливо, покрити цю місцевість захистом ППО. Теплоелектроцентралі – це не підстанції Укренерго, які знаходяться на відстані й часто знаходяться на відстані потреби безпосередньо фізичного захисту. Тому з цим аспектом можливо ППО і якісь елементи фізичного захисту потрібні, там де видається потужність безпосередньо на трансформаторах, або ж захист обладнання встановленням певних варіантів габіонів, бетонних конструкцій», – розмірковує експерт.
Чи вдасться відновити Миколаївську ТЕЦ повністю та коли це можливо, у міськраді сказати не можуть, у тому числі з міркувань безпеки. Щоб зменшити наслідки подібних атак, потрібні комплексні рішення, розповідає Оржель. Це, зокрема, утеплення будинків та будівництво котелень. А Віталій Луков радить подумати про альтернативні місця, де можна перезимувати.
«Перед кожною зимою у великому місці, де централізоване опалення, потрібно розуміти, що ти будеш робити, коли цього тепла не буде. Тому що його фізично ніяка влада, ні міська, ні державна, не може повернути швидко, якщо йдуть потужні руйнації», – зауважив перший заступник міського голови Миколаєва.
- Повномасштабна війна Росії проти України триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечують, що ведуть проти України загарбницьку війну і називають це «спеціальною операцією».
- Російська армія щоденно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – обстрілює цивільну інфраструктуру України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
- Кремль заперечує, що веде проти України загарбницьку війну і здійснює цілеспрямовані удари по містах і селах, енергетичних об'єктах, включаючи АЕС. Зокрема, це знову озвучив очільник МЗС Сергій Лавров 18 лютого під час перших з початку великої війни переговорів між чільними посадовцями США та РФ у Саудівській Аравії.
Форум