«У Росії переконані, що отримають ці українські території саме дипломатичним шляхом»
«Це все житло визнане «безхазяйним» та «націоналізовано»
«У програмі анонсована іпотека саме на вторинний ринок. Це окрема історія»
«Найімовірніше, це рішення суто політичне, ухвалене згори, і воно покликане показати, що ця територія включається в нормальне російське життя».
Російський державний банк «Дом.РФ» пропонує сімʼям з дітьми купити готові квартири за пільговою програмою в регіонах з низьким рівнем будівництва нового житла. До опису на сайті доданий перелік міст, які охоплює проєкт. Серед різних населених пунктів у російській глибинці значаться українські міста – окуповані Мелітополь, Приморськ, Енергодар та інші. А також – звільнені Херсон, Берислав, Снігурівка. У списку можна знайти також Краматорськ, який українська армія звільнила ще влітку 2014 року, та Покровськ – він фігурує під радянською назвою Красноармійськ.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив розібратися:
- Чому російська влада пропонує пільгові кредити у містах, які її військові не контролюють?
- Куди росіяни переселяються вже зараз?
- Що буде з квартирами, які громадяни РФ купили у захоплених містах, після деокупації?
Восени 2022 року жителі міста Снігурівка Миколаївської області вітали у середмісті визволителів – українських військових, а навесні 2025 року українська Снігурівка значиться у російському переліку серед міст Херсонщини, де громадяни РФ можуть купити квартири за іпотечною програмою.
Начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта сприймає появу свого міста в документах російського банку як пропагандистський захід.
«Пропаганда йде постійно. Це тільки на український загал ми бачимо, чуємо, що є там іпотека в тих регіонах, які вони визнали своїми, які вони колись окупували. Разом з тим йде багато дезінформації щодо населеного пункту на наших окупованих територіях. Тому ми до цього звикли і на це не звертаємо уваги. Вони багато чого «знищують» в нас у своїх засобах масової інформації. На щастя, цього не відбувається», – прокоментував Кухта «Новинам Приазовʼя».
Зараз Снігурівка живе відносно спокійним життям. Під обстріли останнім часом не потрапляє, але щоночі над громадою пролітають «Шахеди». Деякі мешканці досі бояться повертатися до міста, продовжує начальник МВА.
«Думаю, що більша частина повернеться вже після закінчення воєнного стану. Наразі в громаді десь 18 тисяч жителів. До початку повномасштабного вторгнення кількість була приблизно 22 тисячі. У нас люди, на щастя, з позитивним настроєм. Ми працюємо щодо повернення нормального стану в цілому громади, і самого міста Снігурівка. На превеликий жаль, ворог зруйнував у пасхальну ніч 2023 року три навчальні заклади. Тоді 12 ракет із 300 поцілили в Снігурівську територіальну громаду. Наш опорний навчальний заклад був зруйнований. Тож, дуже багато чого треба відбудувати й відновити, тому ми зосереджені на цьому», – зазначив він.
Скадовськ: «захоплене житло для росіян»
Також російський банк за своєю програмою пропонує купувати квартири на вторинному ринку у захопленому Скадовську. Міський голова Олександр Яковлєв припускає: насамперед окупанти спробують перепродати житло людей, які виїхали з міста.
«Багато жителів виїхали зі Скадовська і, звісно ж, не всі мали можливість повернутися оформити свою нерухомість відповідно до російських законів. А вони (окупаційна влада) там понаприймали «указів», згідно з якими це все житло визнане «безхазяйним» та «націоналізовано». Його подальшу долю буде вирішувати місцева влада. Можливо, воно і потрапить на той вторинний ринок, під ту іпотеку, не знаю, тут складно щось сказати, бо ніде точної інформації немає», – сказав він.
За словами міського голови, у Скадовську майже не було руйнувань від війни. Але разом з тим для розселення приїжджих з РФ є хіба що вже збудовані квартири. Адже нового житла в місті немає.
Майже все житло, яке було пустим, майже все заселеноОлександр Яковлєв
«Це під час першої хвилі такого переселення 2022-2023 років багато приїздило людей, вони (окупаційна влада) запрошували й надавали житло. Давали на умовах тимчасового проживання, тобто не у власність. Як зараз відбувається, не маю достовірної інформації, щоб сказати, що з тим житлом. Але майже все житло, яке було пустим, воно майже все заселено», – каже міський голова.
Скадовськ знаходиться доволі далеко від лінії бойового зіткнення, є руйнування окремих об'єктів, але це незначна кількість, зазначив посадовець.
«Можна сказати, що на 99 % місто ціле. Наскільки мені відомо, ніяких проєктів по будівництву житла у Скадовську не ведеться. Можливо, є якісь індивідуальні, але це не те, про що говорить державна (російська) програма. Тобто, ні повідомлень від місцевих жителів, ні повідомлень на сайті окупаційної адміністрації немає про те, що в Скадовську щось там планують будувати. Інколи вони там виступають, говорять, що в нас там великі-великі плани, але на сьогодні ніяких проєктів там немає», – зауважив Яковлєв.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Частина інформаційної війни»
Іпотечна програма від російського державного банку поширюється також на звільнений у 2022 році Херсон. Але в переліку немає окупованого Маріуполя, бо старого житла для перепродажу там майже не лишилося. У квітні 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомляв, що Маріуполь зруйнований на понад 90%.
Колишній радник міського голови Маріуполя, керівник «Центру вивчення окупації» Петро Андрющенко каже, що Росія намагається заманювати своїх громадян у Маріуполь іншими програмами.
«Будівництво відбувається виключно в Маріуполі. Ще пару будинків будуються в Луганську, де не анонсовано програму. І, власне, все. Донецьк – там не будують нічого. Але в програмі анонсована іпотека саме на вторинний ринок. Це окрема історія. Тобто там не пряма іпотека на нове житло», – звертає увагу Андрющенко.
Він наводить одразу кілька пояснень того, чому Росія вирішила охопити своєю іпотечною програмою міста, які не контролює.
Вони дійсно вважають, що вони отримають українські міста під свій контрольПетро Андрющенко
«По-перше, це тому, що вони дійсно вважають, що вони їх отримають. Причому росіяни (російське керівництво – ред.) впевнені, що вони їх отримають саме дипломатичним шляхом. Вони впевнено рухаються в цьому напряму. Але інша ситуація, яку ми не можемо скидати з рейок, це те, що це частина інформаційної війни. Це пов'язано з першою ситуацією. Вони закидають це, аби привчити до цієї думки і нас. Зрозуміло, що такий анонс про можливість придбати квартири в Херсоні і в Покровську в іпотеку не могли пройти повз нашу увагу. Росіяни прекрасно це знають насправді. Тому це могли зробити навмисно. Ну зрозуміло, що є ще третя складова, яку теж не можна виключати – це просто тому, що вони бовдури й це так працює бюрократія», – додав він.
«Політична мета»
Російський економіст Микола Кульбака пояснює: програма іпотеки від російського банку має політичну, а не економічну мету.
Не думаю, що там буде якась зрозуміла система і багато буде учасників усього цього процесуМикола Кульбака
«Рішення про іпотеку в цих регіонах, звісно, ухвалювали не банки, тому що банки, загалом, там теж працюють із дуже великою оглядкою, якщо працюють. Працювати вони там змушені, тому що там фактично і російські гроші, і банкомати, і пенсії, і зарплати, але в будь-якому разі це не те, що самі банки хотіли б робити. Тобто найімовірніше, це рішення суто політичне, ухвалене згори, і воно покликане показати, що ця територія включається в нормальне російське життя. Нічого іншого в цьому немає. Я не думаю, що там будуть великі обсяги, я не думаю, що там буде якась зрозуміла система і багато буде учасників усього цього процесу. Принаймні основна мета тут скоріше суто політична – економіки я тут бачу дуже мало», – зауважив він.
Українська влада вважає нечинними будь-які дії з майном на окупованих територіях. Тобто після звільнення цих населених пунктів, операції з нерухомістю визнають недійсними. Але економіст Кульбака не радить купувати житло у захоплених містах навіть тим своїм співгромадянам, які сподіваються на тривалий контроль їхньої влади над українськими землями.
Ця зона, найімовірніше, залишиться сірою і іншого там бути просто фізично не можеМикола Кульбака
«Якби хтось у мене запитав, чи порекомендую я комусь із росіян брати там іпотечні кредити, на цій території, я б, звісно, сказав: «Ні, за будь-якого розкладу». Хоча б тому, що навіть якщо найближчим часом ця територія залишиться російською, я все одно не дуже вірю в те, що там буде нормальне законодавство, нормальна цивільна адміністрація і нормальна система управління. Тобто ця зона, найімовірніше, залишиться сірою і іншого там бути просто фізично не може. Тому я підозрюю, що будь-який актив на цій території, завжди матиме дуже сумнівний юридичний, правовий статус. І це треба пам'ятати завжди», – пояснив він.
Точних підрахунків, скільки громадян Росії переїхали до окупованих українських міст з 2014 року, немає. Лише в анексованому Криму оселилися мільйон росіян, повідомляло в лютому 2025 року Представництво президента України в АР Крим. Ще близько 80 тисяч приїхали до Маріуполя, розповідав Петро Андрющенко. За його словами, росіяни розселяються нерівномірно.
«Якщо навіть брати Крим, росіяни їдуть виключно на південне узбережжя Криму, тобто на морську частину – від Феодосії до Севастополя. Чомусь в степовий Крим вони не їдуть. Щось їм там не дуже подобається. Отака сама історія з іншими окупованими територіями. Вони їдуть виключно в Маріуполь. Чому? Там є будівництво, іпотека пільгова приваблива, там є пропаганда, яка розповідає, що все буде гаразд і їм – росіянам, резервують робочі місця під це», – додав Андрющенко.
- Росія наполягає, що Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська області та Крим начебто належать їй, причому повністю, оскільки ці регіони включені до російської Конституції.
- Раніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва не готова до припинення вогню в Україні до переговорів. Умовою початку самих переговорів Лавров назвав домовленості про невступ України до НАТО і визнання російської анексії українських територій.
- У Києві неодноразово заявляли про неприйнятність подібних вимог.
- Центр Разумкова 20 березня оприлюднив результати дослідження, під час якого респондентів питали, чи варто Україні заради припинення Росією війни погоджуватися на виконання «певних умов, висунутих В. Путіним». Згідно з результатами, більшість – 77,9% – опитаних проти виведення українських військ з Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей, як того вимагала Росія. У червні 2024 року, порівнює центр, ця частка складала 82,8%.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум