Доступність посилання

ТОП новини

«Кров на потреби окупантів»: як жителі захоплених територій стають донорами для армії РФ


Донорська кров передусім в окупації збирається для поранених солдатів російської армії (ілюстраційна світлина)
Донорська кров передусім в окупації збирається для поранених солдатів російської армії (ілюстраційна світлина)
Дарина Довгопʼята

Російські окупанти організували примусову здачу крові на захоплених українських територіях, повідомляють у Центрі національного спротиву. Зокрема змушують бюджетників здавати кров, а за відмову погрожують штрафами, стверджують у підпіллі.

Таким чином окупанти намагаються задовольнити потреби російських військових, які мають втрати на полі бою та збільшити банк крові на тимчасово окупованій території (ТОТ).

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив дізнатися, як окупаційна влада заохочує українців, що залишаються на ТОТ, ставати донорами та чи вдається це їй? Як при цьому функціонують Центри крові у прифронтових містах – Херсоні та Запоріжжі?

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на захоплених територіях всіляко популяризують донорство крові: організовують акції за участі провладної партії «Єдина Росія», пропонують грошову винагороду та навіть залучають до популяризації донорства священників. Все це активно висвітлюється в підконтрольних окупантам групах у соціальних мережах.

Про необхідність здавати донорську кров для поранених російських військовослужбовців регулярно повідомляють і російські ЗМІ, демонструючи фото слідчих та поліцейських. А місцева окупаційна влада звітує про те, що «до Мелітопольського обласного центру крові щодня звертається щонайменше 100 донорів. І з кожним днем охочих стає дедалі більше».

На початку 2023 року, за даними Центру спротиву, на окупованій частині півдня почали закривати цивільні лікарні та перетворювати їх на військові шпиталі через зростання втрат серед особового складу. А для так званої «добровільної» здачі крові на потреби армії РФ працівниками бюджетної сфери по районних центрах їздить мобільний комплекс, повідомляють партизани.

Новини про функціонування мобільного комплексу забору донорської крові на ТОТ з’являються в російських ЗМІ. Наприклад, у березні Мелітопольський обласний центр крові надсилав виїзну бригаду в селище Розівка і навіть у Генічеськ окупованої частини Херсонської області.

З огляду на бойові дії й окупацію Росією частини південних територій України редакція не може отримати незалежного підтвердження деяких опублікованих та озвучених свідчень.

«Здав кров – прозвітував»

Речник Запорізької обласної військової адміністрації (ЗОВА) Олександр Коваленко розповів «Новинам Приазовʼя», що примусова здача крові на захоплених територіях розпочалася з початку їхньої російської окупації.

Примусово здають кров працівники комунальних служб, закладів, підприємств, а також представники так званих місцевих органів влади
Олександр Коваленко

«Окупанти за підтримки місцевих колаборантів і, зокрема, того ж гауляйтера Балицького (у червні 2023 року суд у Запоріжжі заочно присудив Євгену Балицькому 15 років ув'язнення і заборону обіймати посади в органах української влади – ред.) перезапустили медичні заклади й одразу почалися кампанії зі здачі крові. Примусово здають кров працівники комунальних служб, закладів, підприємств, а також представники так званих місцевих органів влади. Здають періодично, раз на квартал, але обов'язково мусять про це звітувати», – сказав посадовець.

За словами речника, окупанти заохочують жителів до донорства грошима та гуманітарною допомогою, яка включає в себе продуктові набори.

Так, окупаційний чиновник Балицький пропонував «замінити передбачене безкоштовне харчування на грошову виплату в розмірі 736 рублів» (приблизно 334 гривні – ред.). Також окупаційна влада запровадила щорічну виплату «Почесний донор».

Він також у своєму телеграм-каналі активно закликає мешканців окупованих територій здавати кров, публікуючи навіть світлини з власної донації.

Цього року він повідомив, що «Запорізька область увійшла до п'ятірки лідерів серед регіонів Росії за показником приросту донорів».

Олександр Коваленко назвав цю інформацію – пропагандою і не більше.

Це суцільна брехлива риторика на всіх рівнях і в медійному просторі також
Олександр Коваленко

«Мовою брехні та мовою маніпуляцій вони (окупаційна влада – ред.) намагаються продемонструвати, що все стабільно, все під контролем, і вони йдуть на чергові рекорди й досягнення – насправді це не так. Вони багато чого говорять. Наприклад, два роки тому говорили, що мільйон відпочивальників буде на курортах Азовського узбережжя. Цього року вони говорять, що їх буде 100 тисяч, але ми розуміємо, що і десятка тисяч відпочивальників там не буде. Тобто, це суцільна брехлива риторика на всіх рівнях і в медійному просторі також», – зауважив Коваленко.

«Величезні втрати на фронті»

Речник ЗОВА підтвердив, що окупаційна влада під виглядом забезпечення лікування в місцевих лікарнях збирає кров для поранених російських військових.

«Ми розуміємо, що ця кров йде на потреби окупантів, тому що є величезні втрати по всій лінії фронту, і, зокрема, на Запорізькому, Оріхівському напрямках», – зауважив посадовець.

За його словами, окупаційна влада залучає до здачі крові й місцеві гарнізони армії РФ, які розквартировані в населених пунктах ТОТ Запорізької області.

Про це свідчать і публікації окупаційних ЗМІ, в яких повідомляється, як у Мелітопольському центрі кров здають бійці так званого «народного ополчення» та понад 30 військовослужбовців і співробітників Росгвардії.

Донорство у прифронтових містах півдня

«Новини Приазовʼя» дізнались, як функціонують Центри по збору крові у прифронтових містах півдня, зокрема, у Запоріжжі та Херсоні та чи вистачає там донорів.

Речник ЗОВА запевнив, що критичної нестачі донорської крові у зв’язку зі зменшенням кількості жителів Запоріжжя наразі немає, адже до донорства долучаються не тільки місцеві, а й внутрішньопереміщені особи.

У місті Запоріжжя до донорства крові активно залучаються вимушені переселенці – ЗОВА
У місті Запоріжжя до донорства крові активно залучаються вимушені переселенці – ЗОВА

«Із Запоріжжя виїхало близько 200 тисяч людей. Натомість місто стало тимчасовим прихистком для переселенців, які евакуюються з тимчасово окупованих територій. Загалом таких громадян понад 200 тисяч. Тобто, відбулось своєрідне заміщення і вимушені переселенці беруть участь у цих (донорських – ред.) акціях. У нас сформовані хаби різних громад: Мелітопольська, Бердянська, Токмацька, Оріхівська. І, звичайно, гуманітарні штаби, які також організовують людей у Запоріжжі, в тому числі для здачі крові», – повідомив він.

Завідувачка відділу комплектування донорських кадрів Запорізького обласного центру служби крові Олена Боловінова розповіла «Новинам Приазовʼя», що їхній Центр крові працює щодня, попри обстріли та відключення електроенергії.

За її словами, Запорізький центр служби крові забезпечений дизель-генераторами та облаштований сучасним укриттям, в якому й відбувається забір крові. Центр постійно проводить моніторинг необхідних компонентів, донорів викликають самостійно, хоча звертається багато добровольців, особливо після масованих обстрілів міста армією РФ, каже завідувачка.

Боловінова зазначає, що всі замовлення закладів охорони здоров'я установа виконує в повному обсязі, попри те, що кількість донорів зменшилась – багато хто виїхав з міста, багато хто мобілізувався до лав ЗСУ.

Шпиталі в Україні потребують крові: як рятують донори
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

Речник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков розповів «Новинам Приазов’я», що люди звертаються до Херсонського обласного центру служби крові активно, особливо після обстрілів.

«Іноді в нас є потреба в рідких групах крові, або коли в нас бувають великі обстріли – тоді Херсонський центр крові виставляє запит і люди дуже активно долучаються, в тому числі й іноземці, волонтери. Люди навіть приїжджали з сусідніх регіонів для того, щоб здати кров і допомогти херсонцям у важкий час», – зазначає посадовець.

За його словами, Центр служби крові декілька разів обстрілювався окупантами, тому наразі він релокований. Також там є генератор й запас палива на випадок аварійних відключень світла.

Щорічно 14 червня країни світу відзначають Всесвітній день донора крові. Це вдячність донорам за їх благородний вчинок і порятунок життя людей, які потребують переливання донорської крові. У РФ схоже за сенсом свято під назвою Національний день донора відзначається 20 квітня.

  • Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
  • В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG