Доступність посилання

ТОП новини

«Нові будинки на могилах». Росія знищує докази воєнних злочинів у Маріуполі


Всього за час блокади російські війська зруйнували 50% багатоповерхівок, а це понад 1300 будинків, повідомляє міськрада Маріуполя
Всього за час блокади російські війська зруйнували 50% багатоповерхівок, а це понад 1300 будинків, повідомляє міськрада Маріуполя

У Маріуполі планують знести ще 21 багатоповерховий будинок, повідомили днями у так званому «міністерстві будівництва» окупованої частини Донеччини. На сайті відомства опублікований перелік будинків – вони розташовані на Лівобережжі Маріуполя.

Які саме будинки окупаційна влада демонтує у Маріуполі? Де живуть маріупольці, які залишилися без житла, і що їм обіцяють окупаційні чиновники? Чи вплине знесення будинків у Маріуполі на доведення воєнних злочинів російської армії під час боїв за місто? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • У Маріупольській міській раді зазначили, що саме Лівобережний район найбільше постраждав під час боїв у місті. Навколо вулиць Азовстальської, Ломізова, бульвару Меотиди та Морського бульвару було повністю знищено 38 будівель. Всього за час блокади російські війська зруйнували 50% багатоповерхівок, а це понад 1300 будинків, повідомляють у міськраді. Також окупанти знищили близько 11 тисяч приватних осель. Крім того, російська армія зруйнувала або пошкодила 85 обʼєктів культури та спорту, 15 лікарень, 63 школи, 79 дитячих садочків. Понад 460 будинків знесли повністю вже після окупації.
  • За словами міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, зараз окупанти продовжують зносити домівки, «щоб не залишити жодних доказів власних воєнних злочинів». Замість знесеного житла вони будують нове – більшість для продажу під іпотеку для росіян, які переїжджають до Маріуполя. Відомо про будівництво близько 50 таких будинків. Це складає всього 10% «відбудови для продажу» від кількості демонтованих будинків, повідомили у міськраді.

«Обіцяли ремонтувати, а не демонтувати»

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко розповів «Новинам Приазов’я», що багатоповерхівки, які зараз планують знести, розташовані впритул до заводу «Азовсталь». Окупаційна влада обіцяла їх відремонтувати, а не демонтувати.

Зруйнований російськими обстрілами металургійний завод «Азовсталь» у нині окупованому Маріуполі, 16 лютого 2024 року
Зруйнований російськими обстрілами металургійний завод «Азовсталь» у нині окупованому Маріуполі, 16 лютого 2024 року

«Там дуже постраждалі будинки насправді й росіяни обіцяли їх не зносити. Спочатку вони вирішили пів Лівобережжя – майже всю центральну частину знести. Почали демонтувати, і по ходу демонтажів стало зрозуміло, що в принципі нічого людям на заміну не дають. Люди з цієї шостої ділянки майже всі залишилися в місті, вони вийшли протестувати, писали скарги, відеозвернення, щоб їхні будинки не чіпали демонтажем, а відремонтували, щоб вони їх не втратили. Їм пообіцяли, навіть виключили їх зі списку будинків, які мають демонтувати. Це трапилось цього року, взимку. Ось влітку прийшла комісія, наново начебто обстежила ці будинки і перевела їх зі стану тих, що ремонтуються і відновлюються, в інший список – тих, які мають бути демонтовані. Тому це набрало такого галасу. Тому що фактично, людей знов обманули. Цього було варто очікувати», – розповів Андрющенко.

Петро Андрющенко
Петро Андрющенко

Всього за російськими списками, у Маріуполі близько тисячі будинків, які мають демонтувати, каже радник. За його даними, таких будинків буде приблизно 1046 – 1050, що є майже половиною житлового фонду багатоповерхівок всього Маріуполя.

На сьогодні вже нічого не демонтується, тому що немає сенсу демонтувати, ніхто не збирається там будувати
Петро Андрющенко

«На сьогодні знесено близько пів тисячі будинків. Демонтажі закінчилися фактично у 2023 році взимку. На сьогодні вже нічого не демонтується, тому що немає сенсу демонтувати, ніхто не збирається там будувати. Вони демонтували будівлі, починаючи з житлових центральних кварталів, і далі до тих, де ніхто не мешкає. Тому шоста ділянка буде стояти там дуже довго, її ніхто не бачить, вона проїздна у промзону, тому все буде кинуто просто», – впевнений Андрющенко.

Яке житло будують?

У Маріуполі будують два види житла – іпотечне і компенсаційне, каже Андрющенко. Втім, іпотеки недоступні для маріупольців, а компенсаційного житла недостатньо для тієї кількості містян, яка його потребує.

Новобудови в окупованому Маріуполі
Новобудови в окупованому Маріуполі

«Компенсаційне житло, яке загалом буде побудовано в Маріуполі і має бути здане теоретично до 1 січня 2025 року, складає 5,5 тисяч квартир. Це те, що вони планують віддати людям. Частково це житло побудовано – десь орієнтовно 3,5 тисячі, і частково передано людям. Наприклад, Невські, так звані, Нові Черьомушки, ті, що існують по районах міста, 2-3-поверхові, воно будується. Десь люди заїжджають, десь ні. Фактично, якщо підсумувати, то росіяни (армія РФ) зруйнували 70 тисяч квартир. Планують побудувати на сьогодні десь 8,5-9 тисяч квартир. Тобто, це менше за 15% того, що вони зруйнували. Дуже прості цифри», – зауважив радник мера.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Маріупольці пручаються»

Директор маріупольської громадської організації «Архі-Місто» Андрій Марусов розповів, що демонтаж багатоповерхівок окупанти проводять нерівномірно. У деяких випадках жителі цих будинків виступають проти знесень.

«Найбільш постраждалою виглядає східна частина міста, так званий лівий берег від Кальміуса. Там просто суцільні квартали вже бур'яном заросли, їх вже немає. Тобто вони були зруйновані ще російською артилерією, під час бійні у 2022 році. А потім вони їх просто знесли, це видно з тих відео, які оприлюднені. По декількох будинках вже з початку окупації точилася боротьба мешканців за те, щоб їх не зносили. І, на жаль, як правило, вони програвали. Остання історія була пов'язана з будинком на вулиці Купріна. Великий, 9-поверховий будинок, в якому могли мешкати декілька сотень людей», – каже він.

Маріуполь після повномасштабного вторгнення Росії
Маріуполь після повномасштабного вторгнення Росії

Іпотечне житло, яке окупаційна влада будує в Маріуполі, розраховане на громадян Росії, які переїжджають до міста, додав краєзнавець. Він зауважив, що маріупольці просто не мають можливості придбати таке житло.

Є дуже чітка орієнтація окупантів на те, щоб переселялися саме громадяни з Росії
Андрій Марусов

«Для майже кожного маріупольця виникає запитання, де я знайду ці гроші. Оскільки з офіційною роботою для багатьох – проблема. Ви знаєте, коли ви дивитесь іпотеку, то банки, будь-які банки, вони ж дивляться на джерела походження коштів. Якщо немає офіційної постійної роботи, то ніхто нічого видавати не буде. В іпотечному будівництві є дуже чітка орієнтація окупантів на те, щоб туди переселялися росіяни, саме громадяни з Росії», – наголосив громадський діяч.

«Житлова катастрофа»

Часто люди, які залишилися без житла, живуть у будинках знайомих або сусідів, які виїхали з Маріуполя, зазначив Марусов.

«Хтось, можливо, вирішує цю проблему тим, що просто живе в якихось селах, чи навіть в дачних будинках. Але дачний будинок – не варіант для холодної зими, там холодніше, ніж у багатоквартирних будинках. Тому житлова катастрофа нікуди не поділася саме для маріупольців, для українських громадян вона залишається», – каже він

На думку маріупольця, в першу чергу, окупанти зносять будинки та на їхніх місцях будують нові саме для того, щоб приховати злочини, які вчинили у Маріуполі.

Маріуполь, квітень 2022 року
Маріуполь, квітень 2022 року
Тіла вивозили і викидали на сміттєвий полігон
Андрій Марусов

«Коли вони зносили, ніхто не турбувався про те, що там можуть бути рештки тіл маріупольців, які загинули. Мова йде про ці великі могильники по місту, вони є і зараз, про них знали. І все, що вони зробили, це просто знесли і вивезли там на цей сміттєвий полігон, він насправді розташований у межах міста, і майже всі знають, що на цьому полігоні – неофіційне кладовище, могильник, але у вигляді сміття. Тіла вивозили і викидали на цей сміттєвий полігон. Це перше. Друге, зрозуміло, що багато будівель так чи інакше підлягали демонтажу, це були просто руїни. Тут хоч якесь було пояснення цього. Але дуже цинічно виглядає те, що більшість іпотечних будинків будують на місці знесених будівель, на місці цих могильників. Люди будуть жити, хто б це не був, росіян, чи маріупольці, яким пощастить, вони будуть жити на могилах фактично людей, які загинули», – наголосив Марусов.

«Втрачені докази»

Адвокат, який представляє потерпілих від воєнних злочинів у судах, Юрій Білоус у коментарі «Новинам Приазов’я» зазначив, що велика кількість доказів воєнних злочинів у Маріуполі вже втрачена. Те, що Україна наразі не контролює місто, є перепоною для розслідування і документування.

Юрій Білоус
Юрій Білоус

«Знищені будинки повністю руйнуються, на їхніх місцях будуються нові. Залишки біологічних слідів, залишки якихось ракет, якогось озброєння, за допомогою чого можна було б провести різні експертизи і доводити факт злочину і вину конкретних людей. Те, що ми не маємо доступу до Маріуполя на це впливає негативним чином. Тому що знищено багато фотографій, багато відеозаписів, багато документів, багато матеріалу. Я маю на увазі речові докази, які могли б стати основою для гарної кількості найрізноманітніших судових експертиз, що відкривало б шлях до обвинувачень. Ми сьогодні це втрачаємо кожного дня, тому що немає контролю над Маріуполем. Це є проблемою. Але це точно не закриває для нас всі можливості для того, щоб фіксувати воєнні злочини, розслідувати їх і у деяких випадках направляти справи до суду», – сказав юрист.

Він розповів, що складовими доказів воєнних злочинів, які скоїла російська армія в Маріуполі, можуть бути незалежні висновки моніторингових місій, супутникові знімки, а також показання свідків подій.

Евакуаційний медичний автомобіль в Маріуполі біля заводу Ілліча, квітень 2022 року
Евакуаційний медичний автомобіль в Маріуполі біля заводу Ілліча, квітень 2022 року
Є люди, які перебувають там і намагаються допомогти щось зафіксувати, для того, щоб українська держава змогла мати важелі для притягнення до відповідальності
Юрій Білоус

«Є люди, які виїжджають сьогодні. З ними можна працювати вже про той період, коли української влади там не було. Є люди, які перебувають там і намагаються допомогти щось зафіксувати, для того, щоб українська держава змогла мати важелі для притягнення до відповідальності росіян. Я працював з людьми з Маріуполя неодноразово щодо воєнних злочинів, які вчинено стосовно їхніх сімей, і тих воєнних злочинів, які вони бачили навколо себе. І це дуже важлива інформація. Протягом розмови ти можеш почути, окрім історії, яка стосується конкретної людини, багато того, що людина бачила навколо себе. Умовно кажучи, 1 березня, у квітні 2022 року. Скільки було блокпостів, який був виїзд, як проходила процедура фільтрації. У людей залишаються документи, у людей не у всіх, звісно, але залишаються фото і відеозаписи», – пояснив Білоус.

У справах про воєнні злочини застосовується високий стандарт доказування, зазначив Білоус. Але якщо доказів не вистачатиме через відсутність доступу до території, то світова спільнота також може зважати на цю обставину.

«Лише частини доказів, може бути недостатньо. Але знову ж таки, якщо ми говоримо про підрив драмтеатру, то цивілізована частина світу розуміє, що якщо в нас якихось доказів не вистачає щодо чистоти юридичної процедури, то на це є об'єктивні обставини, відсутність доступу наших слідчих, наших прокурорів до безпосередньо місця злочину. Гарною відповіддю для всіх нас буде покарання Росії, як держави, яка вчинила злочин агресії. Це фінансове покарання, політичне, в них вже є санкційне покарання, ізоляція певна. Росія веде агресивну незаконну війну, і ми бачимо ті наслідки, до яких це все призвело, тому саме Росія за них відповідальна», – додав юрист.

  • Російські військові окупували Маріуполь у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв. Відповідно до зафіксованих міською владою даних, у місті загинули понад 20 тисяч жителів. Однак точно перевірити це не є можливим під час війни. Експерти припускають, що жертв ще більше.
  • Росія знищує сліди масових злочинів, напівзруйновані будинки разом із непохороненими мешканцями – зносять, і на їхніх місцях будують нові.
  • Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну й назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада відкидає звинувачення у скоєнні злочинів проти цивільних жителів України.
  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG