У Чехії донедавна продовжувало працювати товариство, пов’язане з пропутінським байкерським клубом «Нічні вовки» – попри те, що сам клуб і його лідер Олександр «Хірург» Залдостанов перебувають під санкціями США (з 2014 року) і ЄС (з 2022 року). Як чеська філія клубу просувала в країні російську систему бойових мистецтв і навіть намагалось проникнути до чеських силових структур – з'ясувала Російська служба Радіо Свобода.
Ліквідація юридичної особи чеського клубу «Нічні вовки» почалася наприкінці 2024-го – рішення суду про закриття ґрунтувалося не на санкційних обмеженнях, але було ухвалене через порушення законодавства – у товариства немає офісу за адресою, зазначеною в офіційних документах.
Російське єдиноборство і танки у Словаччині
На сторінці у фейсбуці одного з засновників чеських «Нічних вовків», Марека Радковича, опублікований постер мотопробігу країнами ЄС у 2024 році – через два роки після початку повномасштабної війни Росії проти України. У соцмережах Радковича також є його фото з Залдостановим, датоване 2021 роком.
Чеський філіал клубу під обмежувальні заходи не потрапив
Ще один учасник клубу, Давид Сікора, донедавна запрошував до Праги лідерів російської системи бойових мистецтв РВСС (Російська вітчизняна система самозахисту), яка використовується під час підготовки російського спецназу.
Про зв’язки «Нічних вовків» з російськими силовими структурами йдеться і в поясненнях, на підставі яких щодо «Нічних вовків» були запроваджені санкції в ЄС. Попри це, чеський філіал клубу під обмежувальні заходи не потрапив. На відміну, наприклад, від керівника аналогічного товариства у Словаччині – Йозефа Хамбалека, який опинився під санкціями ЄС у 2022 році.
Хамбалека, який використовував у Словаччині частину колишнього військового полігону, де проводився паравоєнний тренінг, заборонений в'їзд до Чехії, де ще зовсім нещодавно словацький підрозділ клубу «Нічні вовки» розташовувався за тією ж адресою, що й чеський – щонайменше на папері.
Санкції проти Хамбалека були запроваджені через те, що на колишній військовій базі в Словаччині в селі Долна-Крупа він намагався створити європейську штаб-квартиру мотоклубу «Нічні вовки», при цьому використовуючи списану військову техніку і навіть танки. Він готував членів мотоклубу «до активних бойових дій в Україні на її території і займався активним просуванням проросійської пропаганди в Європі», – йдеться на сайті Ради ЄС.
Чому щодо мотоклубу «Нічні вовки» були запроваджені санкції
2014 рік
У грудні 2014 року в США в повідомленні про запровадження санкцій стосовно Олександра Залдостанова зазначалося: «Під час штурму штабу Військово-морських сил України в Севастополі наприкінці березня він координував конфіскацію української зброї разом із російськими військами. Залдостанов звинувачується в тому, що є лідером клубу «Нічні вовки», який прямо або опосередковано бере участь у діях або політиці, що загрожують миру, безпеці, стабільності, суверенітету або територіальній цілісності України».
Щодо клубу «Нічні вовки» необхідність запровадження санкцій пояснювалася так: «Ще в лютому 2014 року члени байкерського клубу «Нічні вовки» служили в «силах самооборони Криму», які сприяли тому, що місцеві кримчани виступали проти уряду України. У березні 2014 року «Нічні вовки» займалися залякуванням і злочинною діяльністю на території України, а також викрали і згодом напали на працівника української прикордонної служби. Це байкерське угруповання також брало участь у штурмі газорозподільчої станції та штурмі штабу Військово-морських сил України в Севастополі… «Нічні вовки» тісно пов’язані з російськими спецслужбами, вони допомагали вербувати «бійців-сепаратистів» для відправки до Донецька і Луганська, а також були розгорнуті в Луганську і Харкові».
2022 рік
«Нічні вовки» і лідер мотоклубу Олександр Залдостанов були внесені до санкційного списку Європейського Союзу лише в липні 2022 року – після початку масштабного вторгнення Росії в Україну. Разом із ним санкції в ЄС були запроваджені проти ще трьох лідерів клубу «Нічні вовки» – голови білоруського відділення Андрія Бобровського, голови словацького відділення Йозефа Хамбалека і «духовного лідера» організації, росіянина Олексія Вайца.
«Олександр Залдостанов – лідер і засновник націоналістичного мотоклубу «Нічні вовки» – йдеться у поясненні Ради Європейського Союзу щодо причин запровадження обмежувальних заходів – публічно заперечував право України на державність і закликав до «денацифікації» і «деукраїнізації» країни, просуваючи ідею про те, що Україна має бути невід’ємною частиною Росії. Як лідер мотоклубу «Нічні вовки», Залдостанов також несе відповідальність за діяльність групи та її дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України».
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російський клуб «Нічні вовки» використовував свої зв’язки, щоб вербувати жителів європейських країн для участі в бойових діях на боці Росії. У розслідуванні, яке російська служба Бі-Бі-Сі опублікувала у 2023 році, йдеться, що журналістам вдалося підтвердити вербування в Сербії близько ста осіб. Вони укладали контракти з Міноборони і відправлялися на війну в складі 106-ї дивізії ПДВ ЗС РФ. Вербування сербів раніше підтверджували громадяни Сербії, які воювали на Донбасі з 2014 року, Деян Берич і Давор Савичич. У розслідуванні стверджувалося, що у вербуванні беруть участь лідер клубу «Нічні вовки» Олександр Залдостанов і син колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича Марко Мілошевич, який живе в Росії.
Як філії «Нічних вовків» вдалося працювати у Чехії?
У юридичних документах за назвою юридичної особи NV Europe MC z.s. (за цим посиланням доступні дані з чеського реєстру юридичних осіб) одразу неможливо визначити, що йдеться про філію російського клубу «Нічні вовки». У назві організації вказана лише абревіатура NV – це переклад російської назви клубу чеською – noční vlci.
Попри закриття товариства, його колишні члени досі носять на одязі нашивки «14» і «23» – цифри, що позначають номери літер N і V у чеському алфавіті, як з’ясували чеські журналісти. Можливо, саме абревіатура, а не використання повної назви, дозволяла чеським представникам російського мотоклубу так довго продовжувати свою діяльність.
Організацію було зареєстровано у 2018 році, хоча у США на той час вже діяли санкції як проти російського байкерського клубу, так і його лідера. Члени чеської філії російської організації здійснювали мотопробіги Центральною Європою, однак за цією діяльністю ховалася й інша – пошук прибічників та їхній парамілітарний тренінг. Члени клубу намагалися проникнути і до чеських силових структур, пропонуючи проводити тренінги за російською методикою самозахисту.
Члени клубу намагалися проникнути і до чеських силових структур
Давид Сікора, який згідно з чеськими юридичними документами є заступником голови товариства «Нічні вовки», вже понад десятиліття просуває в Чехії російську систему єдиноборств РВСС. Її розробив Олександр Ретюнських, тісно пов’язаний із російськими спецслужбами та армією. Із 1997 року Ретюнських є «генерал-майором казацьких військ Управління бойової підготовки «казацьких» військ Росії та Зарубіжжя Головного штабу Союзу «казацьких» військ Росії та Зарубіжжя», а також викладає рукопашний бій та долання перешкод у Військовому інституті фізичної культури Санкт-Петербурга.
«Казацькі полки» створюються Росією в рамках збройних формувань угруповань під контролем Москви – «ДНР» і «ЛНР», про що писало й Радіо Свобода. Також «казацькі» парамілітарні підрозділи брали участь разом із російською регулярною армією в захопленні Росією Криму.
Понад 10 років Сікора викладав систему РВСС студентам Масарикового університету в Брно – це був курс у межах фізичної підготовки студентів вишу, він не був обов’язковим, однак студенти могли обрати його серед запропонованих університетом занять. Коли чеські журналісти звернулися до керівництва вишу за коментарем щодо діяльності Сікори, там відповіли, що не знали про його участь у товаристві «Нічні вовки».
Окрім роботи зі студентами, Сікора проводив семінари з РВСС для наглядачів у в’язниці Остров, що розташована в Карловарському краї, про що чеське видання Deník N писало ще у 2019 році. На той момент Сікора вже кілька місяців обіймав посаду заступника голови чеського філіалу «Нічних вовків». У Тюремній службі Чеської Республіки підтвердили, що він пропонував провести тренінг за російською системою єдиноборств, однак від подальшої співпраці у відомстві відмовилися.
Не лише «Нічні вовки»: «Система», «фальшивий ООН», церква
Водночас у Празі продовжує діяти клуб єдиноборств під назвою «Система». На його сайті немає жодного слова про Олександра Ретюнських і походження системи єдиноборств РВСС – йдеться лише про її «слов’янське» коріння. Давід Сікора, згідно з витягом із чеського реєстру юридичних осіб, є єдиним головою клубу.
На опублікованих на сайті клубу фотографіях видно людей у камуфляжі та формі, яку носять російські «казаки»
Очолювана ним Чеська асоціація російського бойового мистецтва «Система» існує з 2010 року. До Праги в межах діяльності клубу, з огляду на його сторінки, регулярно приїжджають тренери РВСС із Росії. На опублікованих на сайті клубу фотографіях видно людей у камуфляжі та формі, яку носять російські «казаки».
У чеському реєстрі юридичних осіб Сікора також пов’язаний ще з однією організацією, яку чеські ЗМІ називають «фальшивим ООН» через те, що її логотип нагадує символ Організації Об’єднаних Націй. Повна її назва – International Human Rights Commission (IHRC). Її було створено у 2017 році, і певний час вона орендувала офіс на Лоретанській площі в Празі, де розташоване Міністерство закордонних справ Чехії.
Як написали журналісти видання Seznam Zprávy, дізнатися, звідки у фонду кошти і на що вони витрачаються, неможливо, оскільки організація не публікує фінансову звітність. У січні цього року розпочалася ліквідація IHRC: серед тих, хто належить до її ради директорів або наглядової ради – троє раніше засуджених особи.
Давід Сікора також має тісні зв’язки з чеською православною церквою. Він є на знімку, опублікованому празьким архієпископом Православної церкви Чеських земель і Словаччини Михайлом Дандаром у липні 2023 року. Тоді Дандар узяв участь у зустрічі з представниками мотоклубу «Нічні вовки». На запитання, чому голова Празької єпархії був присутній на зустрічі з байкерами, його помічник відповів, що вона була присвячена жертвам Першої світової війни. Ці зв’язки критикували віряни, про що широко писали чеські ЗМІ.
Ще один учасник ліквідованого в Чехії філіалу клубу «Нічні вовки», голова правління NV Europe MC z.s. Марек Радкович, у 2019 році їздив до окупованого Росією Криму, не запитавши в України дозволу на таку поїздку, як цього вимагало законодавство про тимчасово окуповані території. Там він святкував 30-річчя заснування російського мотоклубу.
Марек Радкович у 2019 році їздив до окупованого Росією Криму, не запитавши в України дозволу
Радкович до запровадження санкцій переписав компанію Sandwaste Investment, якою володів, на свою подругу – вочевидь, остерігаючись заморожування цього активу після впровадження обмежувальних заходів у Євросоюзі. Попри це, санкції проти нього не були запроваджені.
Радкович досі контролює компанію, якою раніше володів – у юридичних документах він зазначений як «довірена особа». Чеські журналісти нещодавно побували в офісі Sandwaste Investment, де проходила чергова зустріч прихильників мотоклубу – дехто з його членів мав на одязі нашивки зі знаком Z – знаком російської агресії проти України. Радкович також підтримує тісні зв’язки з іншими членами клубу «Нічні вовки» в Європі – його пости на сторінці у Facebook коментує данець із ніком Dawid Og Ditte Dawid, який публікує знімки поїздок «Нічних вовків».
Третій власник юридичної особи NV Europe MC z.s., Радек Курдійовський, має кримінальне минуле. У 2006 році він, перебуваючи у стані сильного алкогольного сп’яніння, вбив свого друга Петра Х із дробовика. Його засудили до одного року позбавлення волі – суд повірив словам про те, що це був нещасний випадок. Попри це, Курдійовський уже 17 років не виконує другу частину накладеного на нього покарання – не виплачує компенсацію батькам убитого, а в 2017 році – знову у стані алкогольного сп’яніння – побив одного із працівників чеської Академії наук.