Під час виступу у Генасамблеї ООН президент України Володимир Зеленський озвучив свою версію, чому Росія не підтримує Формулу миру.
«І я радий, що перший Саміт миру так нагадував Генасамблею ООН – усі були рівні. Але усі країни, які брали участь у Саміті миру – великі й малі – не мають права вето, жодних повноважень для блокування. Це ті країни, які були незалежними віками, і ті, які лише нещодавно здобули незалежність. Ті, хто сам пройшов через війни, і ті, хто звик до миру. Всі були рівні. Це те, що Росія найбільше ненавидить і не може контролювати, тому Росія каже, що Формула миру її не влаштовує», – сказав він під час свого виступу на Генасамблеї ООН.
Зеленський наголосив, що слід підтримувати Статут ООН і гарантувати право України на територіальну цілісність і суверенітет.
«Треба вивести російські окупаційні війська, що призведе до припинення бойових дій в Україні…І ми не повинні допустити другої чи третьої фази цього російського вторгнення. І треба чітко дати зрозуміти – війна закінчилася. Це Формула Миру. Яка частина цього може бути неприйнятною для тих, хто підтримує Статут ООН?» – сказав президент України.
За його словами, якщо хтось у світі шукає альтернативи будь-якому із цих пунктів або намагається ігнорувати будь-який із них, це, ймовірно, означає, що вони самі хочуть зробити частину того, що робить Путін.
При цьому Володимир Зеленський зауважує, що в ООН неможливо по-справжньому вирішувати питання війни та миру, оскільки Росія користується правом вето.
24 вересня президент України заявив, виступаючи в Раді безпеки ООН, що Росію можна лише «примусити» до миру, і засудив Іран і Північну Корею як «спільників», які допомогли Москві, надавши зброю, яку вона використала для нападів на Україну.
Читайте також: «Змусити Росію до миру неможливо» – у Путіна прокоментували виступ Зеленського в Раді безпеки ООН
Тим часом, українська Нобелівська лауреатка, правозахисниця Олександра Матвійчук напередодні повідомила, що генсекретареві ООН направили відкритого листа про призупинення членства Росії в Генеральній асамблеї ООН.
«Окрім українських організацій, цей лист підписали колеги з Латинської Америки. Серед них понад 20 колишніх міністрів закордонних справ і багато відомих правозахисників, більшість із яких обіймали важливі посади в рамках Міжамериканської системи захисту прав людини або в самій ООН», – написала голова українського Центру громадянських свобод у фейсбуці.
Днями у МЗС Росії заявили, що Москва не брала і не братиме участі у Саміті миру, оскільки «цей процес нічого спільного з врегулюванням не має».
Форум