Публікація відео з розстрілом українського військового після того, як він каже «Слава Україні», є невипадковою, повідомив представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов.
«Це не був випадковий акт. Час від часу рашисти навмисно викидають у соцмережі ось такі відео про звірства, про порушення усіх можливих норм Женевської конвенції. І про звірство у ставленні до українців. Я наголошую, що йдеться не лише про воєнний злочин щодо полоненого, але й про акт геноциду. Тому що український оборонець був страчений за фразу «Слава Україні», він не чинив опору. Такі матеріали час від часу рашисти навмисно викидають у мережу. Це частина великої і тривалої ІПСО, метою якої є, зокрема, залякування українського суспільства, злам духу спротиву», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, публікація цього відео також спрямована і на російських військових.
«Мета – пояснити, що здаватися у полон не можна. Бо, мовляв, «в Україні мали б робити те, що ми робимо». Ці відео з'являється на тлі того, що збільшується кількість росіян серед мобілізованих, які виявляють бажання добровільно здатися в полон. Щоб зупинити цей потік, використовуються ось такі криваві методи», – додав Юсов.
6 березня було оприлюднене відео, на якому, ймовірно, російські військові розстрілюють беззбройного чоловіка в українській військовій формі після того, як він каже «Слава Україні».
30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького 7 березня поширила заяву, в якій вказує, що, за попередніми даними, чоловік із відео з розстрілом – це боєць бригади Тимофій Миколайович Шадура.
Пізніше Регіональне управління сил ТрО Регіональне управління Сил ТрО «Північ» повідомило, що ймовірно це боєць 163 батальйону 119 окрема бригада ТрО Чернігівської області Олександр Мацієвський, який загинув 30 грудня 2022 року під Соледаром.
Офіс генпрокурора і Служба безпеки України почали розслідування. Омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що надіслав відео міжнародним партнерам і колегам-омбудсменам із різних країн світу «як підтвердження чергового воєнного злочину Росії».
Читайте також: «Знайдемо вбивць»: як в Україні відреагували на відео розстрілу військового після «Слава Україні!»
Після ідентифікації особи військовослужбовця фракція «Слуга народу» пообіцяла звернутися до президента з проханням присвоїти загиблому звання Героя України.
Президент Володимир Зеленський, коментуючи оприлюднене відео, заявив, що «вбивць буде знайдено».
Згідно з Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими, підписаною зокрема Росією, полоненим мають бути гарантовані життя і гуманні умови утримання. Страти чи жорстоке поводження з військовополоненими належать до воєнних злочинів.