Кожна п’ята дитина в Україні – 21% – вказала, що втратила близького родича чи друга з початку повномасштабної агресії РФ три роки тому – такі результати опитування опублікував ЮНІСЕФ.
Зазначається, що опитування, проведене у 2023 році, дозволило з’ясувати, які саме обставини, пов’язані з війною, бойовими діями могли стати джерелом стресу та переживань у підлітків. Значна частка опитаних вказали, що: їхня сім’я зазнала економічних труднощів – 63%; їхній близький родич або друг брав участь у бойових діях – 59%; – вони особисто чули або бачили бої 55%; їхній близький родич або друг отримав травми (35%); вони особисто бачили людей, які були поранені або вбиті –31%.
За даними організації, війна спричинила масове тимчасове переселення майже половини опитаних в інші міста, області та за кордон.
Бойові дії, вимушене переселення зумовили зміну форм навчання. Понад третину (37%) опитаних навчаються онлайн (переважно це підлітки, як проживають в інших регіонах країни), 30,1% – офлайн, і 28,5% – поєднують онлайн- та офлайн-навчання. Понад третину опитаних, які проживають за кордоном, навчаються і у навчальному закладі за кордоном і, водночас – в українській школі.
Читайте також: «Щоб залишалися громадянами своєї країни». Чому українські діти в Німеччині «тягнуть» дві школи одночасно
Дитячий фонд ООН у своїх висновках зазначає, що до 2022 року переважна більшість підлітків відчували себе щасливими. Війна спричинила погіршення психологічного самопочуття українців, зокрема дітей. Як резюмується у звіті, серед опитаних молодих людей істотно зменшилась частка тих, які почуваються щасливими в цілому – визнати себе щасливою людиною перешкоджають, по-перше, стрес і власні переживання, пов’язані з війною, по-друге, несприятлива соціальна атмосфера, переживання оточуючих.
Опитування 2022/2023 років, яке було проведене за підтримки ЮНІСЕФ в Україні, охопило 23 612 підлітків у віці 11-17 років. Опитуванням було охоплені 24 області та Київ. Дослідження вивчає психічне здоров’я, шкільний досвід, ризиковану поведінку, харчування, фізичну активність і соціальну підтримку, а також оцінює вплив COVID-19 і війни в Україні на життя молоді.
Форум