Доступність посилання

ТОП новини

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі про російський закон про «фейки»


Заявниками стали російські ЗМІ та фізичні особи, які були притягнуті до відповідальності за статтями про так звані фейки про армію та дискредитацію армії
Заявниками стали російські ЗМІ та фізичні особи, які були притягнуті до відповідальності за статтями про так звані фейки про армію та дискредитацію армії

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі, пов’язаній із застосуванням у Росії законів про так звані фейки про армію та дискредитацію армії. Заявниками стали російські ЗМІ та фізичні особи, які були притягнуті до відповідальності за цими статтями.

Суд ухвалив виплатити їм компенсацію у 7,5 тисяч євро за моральні збитки та по 850 євро компенсації судових витрат. Серед тих, хто звернувся до ЄСПЛ, видання «Новая газета», телеканал «Дождь», а також 178 індивідуальних заявників.

Суд визнав, що влада Росії порушила щодо них статтю про свободу вираження думок Європейської конвенції про права людини. Також було встановлено, що стосовно деяких заявників було порушено статті про заборону нелюдського чи принижуючого гідність поводження, про право на свободу та особисту недоторканність та про право на повагу до приватного та сімейного життя.

У рішенні Європейського суду з прав людини, зокрема, згадані п’ять карельських активістів – Тетяна Савінкіна, Галина Ісподіна, Жанна Ведягіна, Володимир Малегін та Олексій Глушков.

З початку повномасштабної війни РФ проти Україні суд у Петрозаводську чотири рази штрафував Савінкіну: три рази за адміністративною статтею про дискредитацію армії та один за статтею про дрібне хуліганство. Приводом для одного із протоколів став донос школярки, яка нібито побачила, як пенсіонерка зробила антивоєнний напис на зупинці біля цвинтаря, куди вона приїхала відвідати могилу сина.

Ісподіній призначали адміністративний штраф за статтею про дискредитацію армії через коментарі в соцмережах про учасників війни в Україні. Малегіна оштрафували за антивоєнні пости у «ВКонтакті», в одному з яких була фотографія плаката з написом «Проти бомбардування мирних міст». Глушкову також дали адміністративний штраф за статтею про дискредитацію армії через публікації у соцмережах про війну.

Росія 15 березня 2022 року заявила, що виходить із Ради Європи, що означає і автоматичний вихід з-під юрисдикції ЄСПЛ. Формально Росія залишалася стороною суду до ЄСПЛ до 16 вересня 2022 року. У червні 2022 року президент РФ Володимир Путін підписав закон, що дозволяє не виконувати рішення ЄСПЛ, ухвалені після 15 березня.

Після повномасштабного вторгнення в Україну російська влада розпочала переслідування за антивоєнні виступи та висловлювання. Фейками суди визнають повідомлення про війну в Україні, які не співпадають із версією Міноборони Росії. Дискредитацією російські суди вважають, наприклад, використання слова «війна», а не «спеціальна військова операція» стосовно війни РФ проти України.

Форум

XS
SM
MD
LG