В адміністрації США існують різні погляди на політику щодо Росії й України, але президент Дональд Трамп, очевидно, більше орієнтується на думку свого спецпредставника Стіва Віткоффа, а не на прихильників жорсткішої лінії щодо Росії, пише 15 квітня з посиланням на джерела серед посадовців США газета The Wall Street Journal.
Як йдеться у матеріалі, всі члени адміністрації підтримують ідею Трампа щодо необхідності якнайшвидшого завершення війни в Україні. У той же час, є різні думки про те, як цього досягти. Держсекретар Марко Рубіо і спецпредставник по Україні Кіт Келлог, як повідомляється, виступають за те, щоб зайняти жорсткішу позицію щодо вимог Москви щодо територіальних поступок від Києва і переконують Трампа бути обережнішим і скептичніше ставитися до позиції Москви.
Трамп, однак, як сказано у статті, більш схильний довіряти Стіву Віткоффу, який вів прямі переговори з російським президентом Володимиром Путіним. Як пише WSJ, Віткофф переконаний у щирому прагненні Путіна завершити війну.
Офіційно Москва заявляє, що прагне миру, але на своїх умовах, серед яких не лише відмова України від окупованого Криму і чотирьох областей, про незаконну анексію яких заявляє Москва, при цьому не контролюючи їх повністю, а й відмова від вступу до НАТО і, ймовірно, інших поступок.
Останнім часом Трамп кілька разів заявляв, що Росії необхідно переходити від слів до справи і показати своє прагнення до миру. Він не виключив посилення санкцій проти Росії. Водночас, на пряме запитання про те, чи не запровадить він нові санкції у зв’язку з російським ударом по Сумах, жертвами якого 13 квітня стали 35 людей, він відповів негативно, сказавши, що проти Росії вже діють жорсткі санкції.
Коментуючи удар по Сумах президент США раніше припустив, що він міг бути «помилкою», тоді як Келлог і Рубіо прямо засудили Росію за нього.
Останніми днями відновилася заочна полеміка між президентом України Володимиром Зеленським й адміністрацією Трампа. В інтерв’ю CBS Зеленський заявив, що в США поширені проросійські наративи і зазначив, що, зокрема, віцепрезидент Джей Ді Венс, на його думку, ставить під сумнів провину Росії у розв’язанні війни в Україні.
Трамп різко розкритикував CBS, а також заявив, що відповідальність за війну несе не тільки президент Росії Володимир Путін, який її розв’язав, але і Зеленський і попередник Трампа на посаді президента США Джо Байден, які, на думку Трампа, нічого не зробили, щоб її уникнути. Венс, у свою чергу, сказав, що діалог, який веде адміністрація Трампа з Росією, не означає підтримки Москви у війні.
«Абсурдно, коли Зеленський говорить уряду, який зараз підтримує його уряд і його військові зусилля, що ми якимось чином на боці Росії», – заявив Венс, який раніше був одним із активних учасників суперечки із Зеленським у Білому домі наприкінці лютого.
Форум