Президент США Дональд Трамп заявив, що веде переговори з лідерами Йорданії, Єгипту й, можливо, інших арабських країн, намагаючись вмовити їх забрати до себе більше жителів Сектору Гази, спустошеного війною.
Новий уряд США пропонує переселити близько півтора мільйона палестинців на час відновлювальних робіт. Але, за словами Трампа, переселення може бути як тимчасовим, так і довгостроковим.
Трамп наголосив, що війна, почата Ізраїлем після нападу бойовиків угруповання «Хамас» (визнаного терористичним у США і Євросоюзі), залишила Cектор Гази зруйнованим, і жити там зараз просто неможливо.
Міністр фінансів Ізраїлю Бецалель Смотрич, який неодноразово закликав до повернення єврейських поселенців до Гази, привітав заклик Трампа як «чудову ідею» і заявив, що працюватиме над розробкою плану її реалізації.
Водночас офіційний представник «Хамасу» виступив проти. Палестинці «не приймуть ніяких пропозицій або рішень, навіть якщо (такі пропозиції) виглядатимуть як добрі наміри під виглядом реконструкції, як було оголошено в пропозиціях президента США Трампа», – сказав агентству Reuters Басем Наїм, член політичного бюро «Хамасу».
Президент палестинської адміністрації Махмуд Аббас засудив «будь-які проєкти» переселення жителів Гази. Він наголосив, що палестинський народ «не покине свою землю і святині».
Ідею Трампа також відкинула Йорданія, тоді як Єгипет ще раніше висловлювався проти будь-яких пропозицій про переселення туди жителів Гази.
Раніше представник Трампа у Близькосхідному регіоні Стів Віткофф також розповів, що розглядається можливість виселити палестинців із Гази до інших країн, включаючи Індонезію.
Джакарта заявила, що нічого не знає про план Білого дому. МЗС Індонезії повідомило, що країна готова надавати допомогу в повоєнному відновленні Сектору Гази.
25 січня також стало відомо, що Трамп зняв заборону на постачання до Ізраїлю важких авіабомб вагою 2000 фунтів (близько 900 кілограмів), запроваджену його попередником Джо Байденом.
Адміністрація Байдена зупинила поставки бомб, попередивши, що використання таких великих боєприпасів у густонаселених районах спричинить «велику людську трагедію і шкоду».
Заборона, накладена у травні минулого року, як повідомляє Axios, стала причиною однієї з найсерйозніших криз у відносинах США й Ізраїлю після 7 жовтня 2023 року. Тоді угруповання «Хамас» напало на південь Ізраїлю, внаслідок чого загинули понад тисячу людей, близько 250 були захоплені в заручники й вивезені до Сектору Гази.
Минулого тижня у війні між Ізраїлем і «Хамасом» почалося перемир’я.
Форум