Влада РФ продовжує створювати правову основу, щоб виключити «Талібан» і «Хаят Тахрір аш-Шам» (HTS) зі списку заборонених терористичних організацій, йдеться у новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики зазначають, що 28 грудня російський президент Володимир Путін підписав закон, який дозволяє уряду РФ виключати організації зі списку терористичних організацій Росії.
Водночас російські воєнкори повідомили, що «указ сприятиме зближенню РФ із «Талібаном». Паралельно один блогер заявив, що начебто «Талібан продемонстрував свої наміри принести мир в Афганістан, що відкриє нові торговельні шляхи для Росії».
Раніше експерти ISW писали, що «російська влада готує правові механізми для виключення Талібану зі списку». Своєю чергою указ Путіна, ймовірно, є одним з останніх кроків у цьому процесі.
«Також указ російського диктатора створює правову основу для виключення урядом РФ інших організацій, включно з «Хаят Тахрір аш-Шам», зі списку заборонених терористичних організацій», – зазначили в ISW.
Аналітики уточнили, що «це робиться в рамках зусиль РФ із розвитку позитивних відносин із тимчасовим урядом на чолі з HTS у Сирії, а також забезпечення гарантій продовження діяльності російських військових баз у Сирії».
Раніше, 26 листопада, до російської Державної думи внесли законопроєкт, який дозволить виключити радикальний ісламістський рух «Талібан» зі списку терористичних організацій у Росії.
Документ дозволить прибрати організацію з переліку, якщо та «припинила провадження діяльності, спрямованої на пропаганду, виправдання та підтримку тероризму». Таке рішення має ухвалити суд.
Секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу 25 листопада перебував із візитом в Афганістані, владу в якому в 2021 році захопив «Талібан». Фактична влада, яку не визнають у багатьох країнах світу, порушує права жінок. На зустрічі з талібами Шойгу заявив, що російський уряд перейшов «до завершальної стадії» виключення руху «Талібан» зі списку заборонених організацій.
За словами Шойгу, Росія готова інвестувати в залізниці, транспорт, промисловість, сільське господарство, енергетику та гірничодобувну промисловість Афганістану. Також російська сторона оголосила про плани зниження або скасування мит на афганські товари, майбутній спільний бізнес-форум і угоду про транспортну співпрацю. Таліби «високо оцінили» підтримку Росії та «вітали» її інвестиції.
Організація «Хаят Тахрір аш-Шам» (HTS), визнана США терористичною, і її союзники, деякі з яких пов’язані з Туреччиною, скинули Асада 8 грудня, менше ніж через два тижні після початку наступу.
Тоді ж російська влада заявила, що Башар Асад і його родина перебувають у Росії, де отримали притулок.
Форум