Верховний суд Росії зупинив заборону на діяльність радикального ісламістського руху «Талібан», який захопив владу в Афганістані. Про це повідомляють російські інформагенції.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Воно означає, що російська влада більше не вважатиме «Талібан» терористичною організацією.
Суд задовольнив позовну заяву генерального прокурора. Про неї стало відомо наприкінці березня.
Попри формальну заборону на діяльність «Талібану», що діяла в Росії, російська влада і до рішення суду підтримувала відносини з урядом талібів в Афганістані, його представники здійснювали візити до Росії. Президент Росії Володимир Путін називав рух союзником Москви у боротьбі з тероризмом.
У грудні 2024 року Державна дума РФ ухвалила законопроєкт, який створив механізм вилучення організацій зі списку терористичних.
«Талібан» був зарахований до терористичних організацій у 2003 році. У постанові вказувалося, що таліби пов’язані з незаконними збройними формуваннями у Чечні та державах Центральної Азії й підтримують тісні відносини з терористичним угрупованням «Ісламська держава». Росія на той час надавала підтримку Сполученим Штатам та його союзникам (ідеться, зокрема, про використання НАТО авіабази в Ульяновську), які вели операції проти «Талібану» в Афганістані.
У 2021 році «Талібан» через 20 років після свого усунення від влади знову взяв під контроль Афганістан, скинувши лояльний США уряд президента Ашрафа Гані. Таліби в Афганістані запровадили норми шаріату, практикуються громадські страти. Надходять повідомлення про масові порушення прав людини, насамперед жінок, яким уряд талібів заборонив здобувати освіту, окрім молодшої школи, з’являтися в громадських місцях без супроводу родичів-чоловіків та говорити вголос на публіці. Різко обмежені права жінок працювати. Політична та громадянська активність, яка не збігається з політикою «Талібану», переслідується.
Уряд талібів не визнаний на міжнародній арені, проте фактично більшість країн світу тією чи іншою мірою ведуть із ним справи.
Форум